Onko teillä videoita? Jos on, niin minkälaisia ohjelmia katsotte. Miten kontrolloitte lasten videoiden katselua?
Meillä on DVD-videot. Lapset katselee piirrettyjä. Joskus katsotaan joku lasten elokuva, esimerkiksi eemeli.
Me vanhemmat ensin katsomme videon, ennen kuin annamme sen lapsille katsottavaksi. Suosimme videoita, joissa on puhe englanniksi ja teksti suomeksi. Näin kielitaito edistyy samalla.
Meillä on DVD-videot. Lapset katselee piirrettyjä. Joskus katsotaan joku lasten elokuva, esimerkiksi eemeli.
Me vanhemmat ensin katsomme videon, ennen kuin annamme sen lapsille katsottavaksi. Suosimme videoita, joissa on puhe englanniksi ja teksti suomeksi. Näin kielitaito edistyy samalla.
Vastaukset 15
Vanhimmat
"Onko teillä videoita? Jos on, niin minkälaisia ohjelmia katsotte. Miten kontrolloitte lasten videoiden katselua?"
tv videot
Katsomme ohjelmia, joiden sisältö sopii omalletunnollemme.
Lastenohjelmien katselua kontrolloimme joskus tutustumalla etukäteen sisältöön, joskus samalla, kun lapset katsoo ja lopetamme katselun, mikäli ohjelma ei tunnu sopivalta. Silloin lapset oppivat itsekin kontrolloimaan ja tietämään mikä on oikeanlaista sisältöä. Toki kerromme syyn, jos joudumme lopettamaan ohjelman kesken.
"Meillä on DVD-videot. Lapset katselee piirrettyjä. Joskus katsotaan joku lasten elokuva, esimerkiksi eemeli."
Meillä myös tv ja vinkiksi, että lasten elokuvat ovat opettavampia, kuin piirretyt...esim Saariston Lapset on mielestämme hyvä. :)
"Me vanhemmat ensin katsomme videon, ennen kuin annamme sen lapsille katsottavaksi."
Meillä ei aika riitä katsomaan etukäteen, mutta harkitsemme kyllä tarkkaan mikä on sopivaa ja valvomatta lapset eivät yleensä tv:tä vielä katsele, kun ikä ei riitä ymmärtämään asioiden oikeellisuutta.
Videoita/internetiä/tv:tä tärkeämpää on kumminkin lasten muut harrastukset, kuten ulkoilu ja kavereiden kanssa leikkiminen.
Kielitaidon kannalta tekstitetyistä elokuvista ei ole hyötyä. Sanat pitää oppia ensin tai opiskelijalla pitää olla sisua katsoa leffaa ilman tekstejä. Sen sijaan kun perussanavarasto on hallussa oppii katselija/opiskelija yhdistämään sanat ja ääntämyksen sekä päättelemään sanojen merkityksiä tekstityksen perusteella. Kielitaidon laajentamisessa vieraskielisten ohjelmien katseleminen on ykkönen vaan ei välttämätön; itse kirjoitin vanhan L:n englannista pelkästään opetuksen ja ulkomaisten radiokanavien kuuntelemisella.
Milloin elokuvien katsominen on tullut luvalliseksi
vl:llien keskuudessa?
Kuka on meiltä vl-läisiltä kieltänyt tv-katselun?
Tuskin Raattamaa...vai? Tulen aina olemaan ja kuulumaan vl, mutta en aio aivopestä lapsiani. Heidän täytyy elää siinä nyky-yhteiskunnassa, missä me kaikki muutkin. Aikuisina he itse tietävät mitä välttää ja mitä ei.
4 lapsen isä Janne
Olen saanut maailmasta parannuksen armon- oletko Sinä? Olen katsonut teeveetä ,kuunnellut rock-musiikkia, meikannut ym.ym.
Olen sinua nuorempi.
Jos minulla olisi lapsia, en antaisi heidän katsella televisiota.
Kyllä he tekevät omakohtaisen uskonratkaisunsa
kaikki lapset; enemmin tai myöhemmin, että haluavatko enää olla uskomassa.
En lähtisi tahallani synneillä leikkimään.
Kuule hei, ei telkkaria tai videoita sinänsä ole koskaan kielletty vanhoillislestadiolaisuudessa. Joku puhujainkokous meinasi kuulemma kieltää kokonaan joskus neljäkymmentä vuotta sitten, mutta muuttivat kantaansa kun seurakunta oli toista mieltä. Kyseinen tekniikka ei ole syntiä, kuten nettikään ei ole syntiä, vaikka täältähän sitä roskaa vasta löytyykin. Kyse on siitä MITÄ KATSOO. Videon kyljessä on selvästi kerrottu, minkä ikäisille tavara on tarkoitettu, ja siitä voi päätellä, sisältääkö se ainesta, jota uskovaisen on parempi olla katsomatta. Minä en katso mitään, missä on ikäraja yli 11v. Telkkari kotona on minusta riskialtista, varsinkin, jos on lapsia. Ei niitä koko ajan voi valvoa, enkä missään olosuhteissa haluaisi ottaa riskiä, että lapseni katsoo salaa jonkin myöhäisillan leffan ja saa ties mitä traumoja.
,Tulen aina olemaan ja kuulumaan vl, ...auts...eikös se mennyt jotenkin toisin...voi,voi
Puhujien ja seurakuntavanhinten kokouksessa eräissä suviseuroissa 60-luvulla tehtiin ehdoton päätös että uskovainen ei voi hankkia televisiota kotiinsa. Tämä päätös on edelleen voimassa. En muista vuotta mutta pappani oli mukana siinä kokouksessa. Hän tuli sieltä murhemielin, koska piti päätöstä epäonnistuneena. Ei tosin koskaan julkisesti sitä arvostellut eikä hankkinut televisiota.
Päätös on edelleen voimassa, sen voin vaikka vannoa, olen elänyt tässä rauhanyhdistyksen yhteydessä ikäni. minusta on tosi outoa että jotkus täällä tuovat esiine ttä katsovat televisiota ja ovat hankkineet dvd:n kotiin.
Sellainen on voinut olla mahdollista niille joiden puoliso ei ole uskovainen.
Jumalanvaltakunnassa ei ole koskaan alettu hyväksyä elokuvien katselemista.
Aina ostaa lapsille ne videot kun eihän noilla lapsiraukoilla ole edes rahaakaan 8-D...
No siinä ostaessa katseltu sitten mitkä olisi sopivan tuntuisia. Eipä ne yleensä nuo Nallepellejapingo-videot kovin paheellisia ole ollutkaan ja sitten jos on ollut niin on tosiaan keskeytetty katselu ja sitä rataa...
...nykyään meidän isommat lapset ovat jo murrosiässä eikä niitä nyt enää niin kauheasti kontrolloida tai yritetä eristää maailmasta eikä ne enää kyllä mitään Pingu-videoita katselekaan mutta tv:n katsomista rajoitetaan edelleenkin ohjelmien mukaan.
Meillä on varmaan hyllymetreittäin noita Puuha-Pete videoita sun muuta skidien sälää...
lähinnä vain piirrettyjä videoita, luonto ja eläin aiheisia videoita sekä rallivideoita.
Kyselemme toisilta vl:iltä videoiden sopivuudesta ja jos on epäselvää, saatamme ensin vuokrata piirretyn ja katsoa se, ennen kuin annamme lasten katsoa.
Hyvin monissa piirretyissä on kuitenkin jotain sopimatonta, esim tanssia, rytmimusaa jne.
Emme anna lasten katsoa noita videoita. Musa ei välttämättä aina haittaa, koska äänet voi laittaa aina pienemmälle.
Niin ja katsomme tietysti myös itsekuvaamiamme videoita, häävideoita, ristiäisvideoita ym lomavideoita.
Televisiota ei meidän talossa katota. Olemme kyllä harkinneet TV:tä, mutta olemme tullut siihen tulokseen, ettei me pystyttäis sitä kuitenkaan hallitsemaan.
Taas tässäkin nimimerkki Sandra Emilian lausunnossa ilmenee se miten on pimentynyt näkemys.
Monet kaikkein kaupallisimmat piirretyt ovat usein täynnä väkivaltaa, piilorasismia ja stereotyyppisiä ratkaisumalle ja totuttavat lapset heikkolaatuiseen disneyroskaan. Lapsen mielikuvituksen kehitystä ja eettistä kasvua ne eivät ole tukemassa.
Sandra Emilia on kuitenkin huolissaan vain siitä jos video-ohjlemassa on tanssia ja rytmikästä musiikkia!!!
siitä lähtien kun muutin omaan asuntoon.
Vaimonikin hyväksyi sen. tosin se on yleensä hyllyllä. eipä tule katsottua kuin jääkiekkoa.
lapset ei vielä ymmärrä.
En aio antaa lasten katsella.
Eikö teitä ole siionista puhuteltu kun olette hankkineet kotiin television ja videot?
Nimimerkki väkivaltaa piirretyissä osoittaa yhdellä sanalla täydellisen tietämättömyytensä asiasta, josta vaahtoaa. Ja se sana on "disneyroska".
Walt Disneyn tuottamat piirroselokuvat, etenkin tuotannon alkuvuosikymmeninä valmistuneet, lukeutuvat elokuvataiteen historian tunnetusti laadukkaimpiin tuotteisiin.
Kannattaisi joskus katsoa vaikka "Bambi" tai "Kaunotar ja kulkuri" jne (esimerkkejä löytyisi pilvin pimein), ja puhua vasta sitten.