voimansa itse Saatanalta ja tämän takia he ovat niin kaikkivoipia. Tällaista minulle on kerrottu "varmoista lähteistä". Pitääkö paikkansa?
Narsistit ja psykopaatit saavat
14
91
Vastaukset
- Anonyymi
Jotenkin kiinnostaisi tietää noin yleensä, mitä tarkoittaa varma lähde. Kenen varmuudesta silloin on kyse? Tai kenet sanoilla pitää saada uskomaan? Ja miksi,? Uusi uhriko kenties?
- Anonyymi
Mut Saatana ei ole kaikkivoipa. Ei Saatanaa vois olla edes olemassa ilman Jumalaa
"poiuytrdfghj" - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mut Saatana ei ole kaikkivoipa. Ei Saatanaa vois olla edes olemassa ilman Jumalaa
"poiuytrdfghj"Mutta jonkunhan sen on tehtävä ne harhaanjohdattelijan hommatkin.
"poiuytrfghjk" - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mut Saatana ei ole kaikkivoipa. Ei Saatanaa vois olla edes olemassa ilman Jumalaa
"poiuytrdfghj"Tai hyvää mielikuvitusta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tai hyvää mielikuvitusta.
Muut selitykset olemassaolollemme ovat kuitenkin nähdäkseni vähintään yhtä mielikuvituksellisia,
Sitä en tiedä miten Jumala siihen mitenkään mirlikuvituksellisuutta lisäisi.
"poiuytrdfghjk" - Anonyymi
Narsistilla kyllä on lähteensä varmat ja heikot, mutta ei se saatana voi olla kun sitä ei voi hyödyntää ja tuskin siltä mitään ihailuakaan saa. Kyllä ne lähteet löytyy ihan oikeista ihmisistä eikä mistään mielentuotteista,
- Anonyymi
No tuolta kantilta voisi olla tasapainoton ihminen joka ei ole saanut koottua itsensä molempia puolia toimimaan yhdessä. Itsensä ulkopuolelta se saatana toimisi. Syytellä loputtomasti joitakuita muita.
- Anonyymi
Olet nyt hieman suorasukainen, mutta varovaisuus on yhä antamiseen enemmän, kuin "se" koskaan toimittaa. Kuninkuus kaikessa on kuitenkin erehtymätöntä.
- Anonyymi
Kyllä niillä on monilla taipumus "paholaisen ylistämiseen" ja kaiken sen sotkemiseen mikä on jollekin muulle arvokasta. Rikollinen maailma on niille monille voiman lähde, josta voi saada voimakkaita liittolaisia, joilla voi taas pelotella muita. Koulussa jos niitä on kiusattu, niin ovat hakeutuneet "kovien jätkien" ja huumeiden käyttäjien seuraan, suojautuakseen ja saadakseen voimaa. Sama toiminta kuitenkin jatkuu vielä aikuisiälläkin ja jatkuva rikollisten kanssa veljeily ja huumeiden ja kaiken inhottavan saastan ihannointi pitää heidät kuin hämähäkin verkossa.
- Anonyymi
No kyllä varmaan tavallaan pitää paikkansa. Valtaa käyttävät ovat aina pelotelleet ihmisiä jumalilla ja saatanoilla sekä helvettiin joutumisella.
- Anonyymi
Naulapyssy taas saa voimansa butaanikaasusta, ja ampuu kuuden tuuman naulan haluttuun paikkaan.
- Anonyymi
Alan klassikosta "naamiona terve mieli" on otettu monta painosta. Yhdessä painoksessa kirjoittaja, raamattuopiston rehtori Raimo Mäkelä sanoo että "saatana on olemassa oleva ihminen".
Uskonto on aina vähän abstraktia, mutta uskon että pahimman pahuuden ruumiillistuma on juuri ihminen, joka ei halua tuntea minkäänlaista myötätuntoa muita kohtaan.
Narsisteilla on usein myös huono impulssikontrolli. Jos jotain pitää olla se pitää olla heti. He ovat sairaita, mutta ensisijaisesti pahoja, koska eivät edes yritä parantaa tapojaan.
Joka kerta tehdessään pahaa he loittonevat siitä mitä alunperinkin olivat vailla eli hyvyyttä.
He vihaavat muiden ihmisten hyvyyttä, joka niiltä itseltään puuttuu. - Anonyymi
Kyllähän nämä saatanallisia tapauksia ovat. Ainakaan he eivät ole huonoille vaikutteille altistuneita reppanoita. Narsistit osaavat ottaa tilanteet sekä muut ihmiset haltuunsa. He vaihtavat naamiota tarpeen mukaan esiintyen kaikille tahoille uskottavasti. Ihmisten pyörittäminen edellyttää suunnitelmallisuutta, pahaa tahtoa ja oveluutta.
- Anonyymi
Hyvin sanottua, mm. kaksi edellistä kommenttia. Nykyään yhteiskunnassa paljon narsismia, ym. mielen sairauksia, jotka ilmenevät juuri mainituilla tavoilla. Ja nämä henkisesti sairaat haluavat alistaa ihmisiä valtaansa henkisellä ja fyysisellä väkivallalla, haluavat pahaa muille, joita useinkin kadehtivat ja pyrkivät myös paikoille joissa voi monin tavoin alistaa esim. lapsia, nuoria, vanhuksia, ym. vaihtuvin naamioin, saaden palkkaa ja kenenkään uskaltamatta puuttua asioihin. Pahuus on sairautta, sairasta, jopa vielä enemmän. Nykyään myös selfieiden otto mennyt liiallisuuksiin, ruokkii itsensä sairasta palvontaa, narsismia ja empatiakyky kärsii. Päihteet, alkoholi ja huumeet korostavat, tuovat enemmän esille henkkistä ja fyysistä väkivaltaa, mielen sairauksia, epäsosiaalisuutta yhteiskunnassa. Henkiseen tyhjyyteen, traumoihin moni ottaa avukseen pahuutta, pahat teot, joista tulee paha mieli kaikille. Kun pitäisi mennä asiantuntijalääkäreille ja ottaa avukseen hyvyyden, hyvät teot, jolloin tulee parempi mieli kaikille.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1812446- 1832014
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1761878Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1221691Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise311605- 1231508
Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1781209Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1711185Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771143Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,641120