Sanakolmio on merkkijono s, joka voidaan jakaa epätyhjiin osiin s1, s2 ja s3, siten että s1 s2, s2 s3 ja s3 s1 ovat suomenkielisiä sanoja. Käytetään yksinkertaistettua kotus-sanakirjaa, joka löytyy osoitteesta http://www.ohjelmointiputka.net/tiedostot/kotus_sanat.zip (91592 sanaa).
Esimerkki sanakolmiosta:
"SADEPILVISYYS" = "SADE" "PILVI" "SYYS"
Sanat "SADEPILVI", "PILVISYYS" ja "SYYSSADE" löytyvät sanakirjasta.
Toinen esimerkki: "JUHLATUULIPUKU". Usein (varsinkin pitemmät) sanakolmiot ovatkin näin yhdyssanoista syntyviä.
Huom. esim. sanakolmio "JAALAVA" voi syntyä kahdella tavalla: sanoista ["JAALA", "ALAVA", "VAJA"], (s2="ALA") tai ["JAALA", "LAVA", "VAJAA"], (s2=LA), mutta se lasketaan mukaan vain yhden kerran.
Tehtävänä on löytää kaikki sanakolmiot ja tutkia näissä esiintyviä kirjaimia. Vastaukseksi lasketaan luku
2512*j 2019*k 33072114*l 130090*m 30552805*n,
missä muuttujien paikalle sijoitetaan kuinka monta kertaa kyseinen kirjain (j, k, l, m, n) yhteensä esiintyi.
Sanakolmiot
4
138
Vastaukset
- Anonyymi
(aamujumalanpalvelus) ei kai kelpaa mutta (polkupyöräkorjaamo) saattaisi kelvata, miten tarkistetaan että lopputulos on järkevä sana, itse asiassa en ymmärtänyt noita lukuja jolla kirjaimen esiintymiset kerrotaan. Kuvastaako tuo tulo jotakin merkityksellistä arvoa.
polkupyörä (ei kirjoitusvirhettä)
pyöräkorjaamo (ei kirjoitusvirhettä)
polkukorjaamo vai korjaamopolku (ei kirjoitusvirhettä kummassakaan)
kai järkevä muoto olisi "korjaamonpolku".- Anonyymi
Eikä tuo ole kirjoitusvirhe vaikka laittaisi
Nominatiivi Genetiivi Nominatiivi
Polku Pyörän Korjaamo
Saattaisi tulla sanageneraattorista enemmän järki sanoja tuossa muodossa. Eihän tuo sanageneraattorin teko niin kamalan vaikeaa olisi, mutta se tarkistus ei onnistu helposti koneen tekemänä. Sanakolmion ei itse tarvitse olla oikea sana, vain sen osien. Ja viimeinen osa otetaan järjestyksessä s3 s1, eli esimerkissäsi "polkupyöräkorjaamo" kolmas sana on "korjaamopolku". Sanan kelpaavuus tarkastetaan yksinkertaisuuden vuoksi siten, että se löytyy sellaisenaan tuosta mainitusta ohjelmointiputkan sanakirjasta. Eli ei taivutuksia, kun siellä taitaa olla vain perusmuotoiset. "korjaamopolku" ei löydy tuolta sanakirjasta, joten esimerkki ei kelpaa. Itse asiassa "pyöräkorjaamo":akaan ei löydy.
Laskun lauseke on vain tarkastusta varten ja (olettaen, että nyt itse laskin oikein) siitä pitäisi ehkä huomata että meni oikein. Saattahan noissa luvuissa muitakin "easter eggejä" olla :D
Oma yrietteeni: https://repl.it/@minkkilaukku2/Sanakolmiot
Löysin 8351 kappaletta sanakolmioita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1171534
Se helpottaisi oloa jos
Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin881367Palsta kysely..
Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott1481174- 671030
- 401000
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V117981Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa
Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.59955- 69924
- 97907
- 73881