Ennen kylppäreissä näki enemmänkin muovimattoja seinissä, mutta viimeisten 30 vuoden aikana niitä ei ole juuri seiniin laitettu.
On kuitenkin joitain valmistajia (Tarkett esim.), jotka myyvät muovimattoja myös seiniin. Olen kyllästynyt pesemään jatkuvasti kaakelien saumoista punertavia kalkkijäämiä, joten haluaisin laittaa muovimaton seinään, mutta voiko sen vain liimata kaakelien päälle?
Asunnon entiset omistajat ovat kaakeloineet kylppärin myyntiä varten reilu vuosi sitten ja kaakeliseinä on tosi railakkaan vihreä. En jaksaisi alkaa poistaa kaakeleita.
Muovimatto kylppärin seinään kaakelien päälle?
9
310
Vastaukset 9
- Anonyymi
Kaikki kehittyy.
- Anonyymi
Hanki suihkukaappi. Se on hyvä ratkaisu tuohon.
- Anonyymi
Onko kukaan laittanut muovimattoa seinäkaakelin päälle? Liimallako? Kiitos. :)
- Anonyymi
Toivottavasti ei!
Ensinnäkin, se punainen laattasaumoissa einole kalkkia, vaan pintahometta. Opettele pitämään kylppärin ovea auki, ilmanvaihto kun ei kertomasinmukaan muuten toimi.
Muovimattoa ei voi asentaa kaakeleiden päälle, koska silloin syntyy kaksinkertainen kosteuseristys. Eli kylppäri pitää ensin purkaa. Muovimaton asennus on muutenkin ammattilaisten hommaa, saumat pitää hitsata kiinni ja muutenkin tietää mitä tekee. Ammattilaisen asentamanakin sen kestoikä on nykyaikaista laatoitettua kylpyhuonetta lyhyempi ja asennus kalliimpaa kuin laatoitetun tekeminen. Lisäksi muovimattoisella kylpyhuoneella olevaa asuntoa ei kukaan osta vähentämättä kauppahinnasta kylppärirempan hintaa.
Eli tehosta ilmanvaihtoa ja maalaa halutessasi ne laatat kaakelimaalilla toisen värisiksi.- Anonyymi
Ensinnäkin, bakteerit eivät ole hometta...
Anonyymi kirjoitti:
Ensinnäkin, bakteerit eivät ole hometta...
Mikrobi kuin mikrobi, liiallisestahan kosteudesta niitä kehittyy.
Oliko neuvossani mielestäsi muuten jotain väärää?
- Anonyymi
Hei Välittäjä_LKV, se punertavanruskehtava on todellakin kalkkikertymää, joka lähtee pois hyvin pesemällä, mutta asuinalueemme vesi on sen verran kalkkipitoista, että aika usein saa pestä kaakeleita ja niiden saumoja. Yhteinäinen muovimatto olisi helpompi pitää puhtaana. Kotimme ei ole montaa vuotta vanha ja ilmanvaihtojärjestelmä todellakin toimii - ei ole kyse homeesta.
Kiitos kuitenkin vastauksestasi muilta osin. ap
Joku ehdotti suihkukaappia. Se olisi muuten ihan hyvä idea, mutta se ei peitä noita karmean näköisiä laattoja. - Anonyymi
Jäi vielä kertomatta LKV:lle, että alueemme vedessä on myös ruostetta. Jos laitan vettä valkoiseen kuppiin, ja kaadan veden pois muutaman päivän kuluttua, niin kuppiin on jäänyt himmeä punertava raita.
Olen kova siivoamaan kotiani, joten hometta, edes sitä punahometta ei meidän kylppäristä löydy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja210974Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔49824- 73731
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "190690- 64613
- 64556
- 44518
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh2493Rekkawelinehkä
Vitunvelin ehkä...miten rekka auto voi jatkaa pysähtymättä vaikka tappaa mopoilijan,tänään tapahtunut pmäelle vievällä 235466Mitä jos rukoilen, että mentäis naimisiin
Että poistuis kaikki esteet, ja pääsisimme yhteen. Mitä mieltä olet? Uskotko, että se voisi tapahtua?44456