Kolaripaikalta pako, jäädäkö vai ei siinä kysymys.

Anonyymi

Lehdessä oli taas kerran juttua onnettomuus paikalta karkaamiselta, näyttää olevan aika yleistä, syitä varmasti monia. Tutulleni kävi ikävästi talviliukkaalla, Osui huonoissa keliolosuhteissa suojatien ylittävään henkilöön. Näki kyllä tienylittäjän jo kauempaa ja jarrutti minkä pystyi, mutta auto vain liukui märällä lumisohjolla hipaisten jalankulkijaan sillä seurauksella, että jalankulkijan käsi murtui. Luonnollisesti asiasta tuli oikeudenkäynti ja perään lähes 60.000 euron lasku vakuutusyhtiöltä, joka oli korvannut jalankulkijalle korvauksia. Asiaa ei voitu mitenkään sovitella, eikä olosuhteita tai tahattomuutta huomioitu vaikka alunperin vauhti oli hiljainen eikä kuljettajalla entuudestaan rikkeitä. Tässä lienee yksi syy, miksi paikalta paetaan, toinen mikäli on ajanut alkoholin vaikutuksen alaisena. Liikennepaosta jos kiinni jää, on seuraamus kuitenkin aika lievä, luonnollisesti se on tuomittavaa. 60.000 / 100.000 euron sakko korkoineen kuitenkin monella voi painaa puntarissa ja jää miettimään, pako vai jätti lasku mikä voi romahduttaa koko talouden loppuelämäksi.

8

433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joku tuossa jutussa ei täsmää.

      Liikennevakuutuksen tulisi korvata vastapuolelle aiheutetut vahingot.
      Miksi vakuutusyhtiö perii nyt summaa takaisin? Oliko päälle ajanut päihtynyt? Auto vakuuttamaton?
      Jotain on joka tapuksessa pielessä.

      • Anonyymi

        Liikennevakuutus korvasi jalankulkijalle vahingon, vakuutusyhtiö taasen peri maksamansa korvauksen autoilijalta. Autonkuljettaja ei ollut alkoholin vaikutuksen alainen, eikä auto vakuuttamaton. Todella kalliiksi voi tulla paikalle jääminen, iso lähes 60.000 euron lasku tuli perässä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Liikennevakuutus korvasi jalankulkijalle vahingon, vakuutusyhtiö taasen peri maksamansa korvauksen autoilijalta. Autonkuljettaja ei ollut alkoholin vaikutuksen alainen, eikä auto vakuuttamaton. Todella kalliiksi voi tulla paikalle jääminen, iso lähes 60.000 euron lasku tuli perässä.

        Väitän, että kirjoittajan väite ei pidä paikkaansa.


    • Anonyymi

      Käden murtuminen 60.000 euroa. Hmmmm....

      - 5372 -

      • Anonyymi

        Ja auton hipaisu aiheutti murtuman 🤔


    • Anonyymi

      Näin todella kävi. Asiakirjat löytyvät käräjäoikeudesta, raskauttavaa asiassa oli se, että tapahtumapaikka oli suojatie. Keliolosuhteita ei huomioitu millään tavoin tuomiossa eikä sitä, että kuljettaja teki kaikkensa pysäyttääkseen autonsa.. Korvaukset muodostuivat ilmeisesti myös menetetyistä työpäivistä, kivusta, särystä, vamman aiheuttamisesta jne. Tämä vahinkokorvaus asia löytynee käräjäoikeudesta. Tässä todennäköisesti eräs syy miks ihmiset lähtevät karkuun tapahtumapaikalta, jolleivät ole sitten olleet juovuksissa. .

    • Anonyymi

      Mutta eihän pakollisessa liikennevakuutuksessa ole mitään itua, jos kustannukset noin isosti peritään takaisin, kuten jo huomautettiin.....oli suojatie tai ei... jotain mälsää............

    • Anonyymi

      Juttu on täyttä valetta. Liikennevakuutuksesta maksettua korvausta ei peritä takaisin käytännössä koskaan. Siihen on pieni mahdollisuus, jos pystytään osoittamaan, että teko on ollut tahallinen. Mutta aloittajan kertomus...., täyttä valetta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      88
      1551
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      115
      1431
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      70
      1285
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      30
      1182
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      117
      1000
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      981
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      938
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      19
      892
    9. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      66
      818
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      743
    Aihe