Taloyhtiöt bensan ja dieselin jako ?

Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunnan keskustalainen varapuheenjohtaja Ari Torniainen sekä keskustan talouspoliittisen työryhmän puheenjohtaja Markus Lohi ilmoittivat perjantaina, että ”keskusta ei hyväksy” esitystä. Vihreiden Emma Kari ja Satu Hassi syyttävät keskustaa ”kapuloiden työntämisestä rattaisiin”.
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/riita-sahkoautoista-jatkuu-ikean-pitaisi-rakentaa-latauspisteet-yli-15-prosentille-suomessa-rekisteroidyista-tayssahkoautoista/c5ae58fe-b3e9-4ffc-a238-022bb3da7374

Esimerkiksi latauspisteen rakentamiskustannuksiksi haarukoidaan
1 100–2 300 euroa, kun toteutuneet kustannukset ovat latauspistettä kohden käytännössä yli 5 000 euroa. Lisäksi nykyisten kiinteistöjen sähköliittymät ja pääkeskukset ovat usein merkittävin lataustehoa ja -kapasiteettia rajoittava tekijä. Useamman sähköauton latauspaikan asennusta suoritettaessa seurauksena voi olla myös sähkökeskusten uusimistarve ja kiinteistön liittymätehon nostaminen.

Haarukoidaampa vähän latauspiteitä:
Kun on pikalataus sähköautolle, se yksin vie useamman kymmenen kW tehon (Yksi kilowatti on tuhat wattia) . Jos latauspiste antaa 40 kW verran sähköä -ladata akkuja ja näitä x määrä, se vaatii kerrostalon ym sähköliittymiin valtavia nostoja, joita ei voi edes kääytännössä tehdä. Vaatisi kokonaan uusiksi talon sähköliittymän, ja myös antavan muuntajan, josta sähkönjakelija jakaa sähkön, myös sinne tuleva sähkölinja jää riittämättömäksi. Jää ainoaksi mahdollisuudeksi jättää pikalataus pois useimmista latauspaikoista. Lataus onnistuu n kilovatin parin tehoilla suurimillaan. Se ottaa toistakymmentä tuntia aikaa. Mainittakoon että joilla auton akkuja perinteisesti ladattu sen teho on noin 4 A -akkuun menevänä 12 volttisena, eli muutettuna kansanomaisempaan muotoon
13 x 4 =n 50 wattia. Jossa vielä päälle hukkalämpö, kun laite lämpiää voimakkaasti, kuin myös sähköautojen laturit. Jos lisää kansanomaisuutta: sähköautoissa yleensä 84 voltin jännitteet, jotka koostuu 42 voltin yksiköstä. Jos ajateltaisiin, että jokaista yksikköä ladattaisiin samana aikaan perinteisillä 12 v ( 12 v on vain nimellisjännite, todellisuudessa 13-14 v Autossa jännite 14,5 v) akkulatureilla( se on mahdollista, akkupaketit vain tehty vaikeasti avattaviksi) vaatisi 42 laturia, jotka lataisi 3-4 amperin virralla n vuorokauden. Joka osaa suhteellisuuden jos pitäisi pikalatureilla söhköauton akut ladata ½-1 tunnissa. Se vaatisi useammalle käyttäjälle valtavia sähkölinjoja.
Lisätään vielä esim 16 ampeerin sulake 230 v kestää kulutusta, ne x keskenään = n 3600 wattia.
Jos vielä tarkentaisin vaikkapa sähköauton pikalaturin 30 kW lataustehon, 30 kW = 3 0 -tuhatta.. 30 000 wattia.
Mutta nämä suurempi kulutuksiset laturit laitetaan 3-vaihe verkkoon joka jännite tulee 400 volttiseksi. Mitää suurempi jännite aina paremmin kulkee pienemmillä häviöillä ja suuremmilla tehoilla, esim junat..
17<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Aivan+järjetön+latauspisteiden+määrä+tämä+15%.eli+n.170+000kpl.+Bensanjakelupisteetkin+ovat+öljy-yhtiöiden+omaisuutta.+Miksi+sitten+yhteiskunnan+pitäisi+rakentaa+nämä+latauspisteet?Yhden+totuuden+Suomessa+ollaan+panostamassa+teknologiaan,+joka+suuressa+osassa+Suomea+ei+palvele+kuluttajien+tarpeita.+Otetaan+valtavat+kustannukset+latauspisteistä,+vaikka+patteriautot+ei+välttämättä+ole+tulevaisuuden+ratkaisu.

Äänestä
  • Älkää uskoo vihreitä naisia, miehiä ei seillä olekkaan miesten asioile.

    Äänestä

Korjaan:
"jotka koostuu 42 voltin yksiköstä"
jotka koostuu 42:sta 2 voltin yksiköstä

Äänestä

Ei ole ihme että keskusta kuihtuu mitään ympäristön suojelemiseksi ei saa tehdä keskustan mielestä. Turpeenpolttoa ei saa lopettaa metsät pitää hakata viimeistä linnunlaulupuuta myöten auton sähkölatauspisteitä ei saa tehdä lihansyöntiä ei saa vähentää kyllä tässä pakostakin pitää äänestää muita puolueita.

Äänestä
  • Ei nämä sähköautot mitään suojele, kun sähkökin pitää tehdä, ja runsainmitoin vieläpä.
    Se vain pelkkää huuhaata vihreiltä naisilta. Ei Suomen kaltainen maa oikein sovellu sähkölle kuin ihan kaupunki paikoissa pääosin. Mutta kaupungeissa asuukin meillä paljon autoilijoita.
    Sähköautot vain varakkaampien harrastus luonteinen sanoisko " ajankulu". Helsingin hiili kun muutetaan sähköautojen polttoaineeksi se pitkässä ketjussa saastuttaa moninkerroin verraten esim 4 l/100 km kuluttaviin pienempiin autoihin. Helsingin pitäisi hiilen poltto ensin lopettaa sitten vasta suunnitella sähköautoja laajemmassa mittakaavassa..

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei nämä sähköautot mitään suojele, kun sähkökin pitää tehdä, ja runsainmitoin vieläpä.
    Se vain pelkkää huuhaata vihreiltä naisilta. Ei Suomen kaltainen maa oikein sovellu sähkölle kuin ihan kaupunki paikoissa pääosin. Mutta kaupungeissa asuukin meillä paljon autoilijoita.
    Sähköautot vain varakkaampien harrastus luonteinen sanoisko " ajankulu". Helsingin hiili kun muutetaan sähköautojen polttoaineeksi se pitkässä ketjussa saastuttaa moninkerroin verraten esim 4 l/100 km kuluttaviin pienempiin autoihin. Helsingin pitäisi hiilen poltto ensin lopettaa sitten vasta suunnitella sähköautoja laajemmassa mittakaavassa..

    Miten tuotetaan metali kaapelointiin ja muuhun?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miten tuotetaan metali kaapelointiin ja muuhun?

    puusta...siitäkään ei saanut.....kasvsten varsista...

    Äänestä

  • Millä tavalla lisääntyvä sähkönkäyttö suojelee ympäristöä?

    Ai niin, voidaanhan rakentaa "päästöttömiä" ydinvoimaloita, koska kaksipäiset lapset syövät vain tuplasti enemmän lihaa kuin yksipäiset. Sekö oli ehdotuksesi "ydin"?

    Äänestä

  • volmari kirjoitti:

    Millä tavalla lisääntyvä sähkönkäyttö suojelee ympäristöä?

    Ai niin, voidaanhan rakentaa "päästöttömiä" ydinvoimaloita, koska kaksipäiset lapset syövät vain tuplasti enemmän lihaa kuin yksipäiset. Sekö oli ehdotuksesi "ydin"?

    Pitää päästä Helsingin paskaputken saastuttaman meren yksisilmäisiin silakoihin.
    Niillä ei kahtapäätä, sekin oleva pää kutistunut, silmäkään ei pysy kuopassaan.
    Pidä siinä sitten sillakka markkinoita.

    Äänestä

  • volmari kirjoitti:

    Millä tavalla lisääntyvä sähkönkäyttö suojelee ympäristöä?

    Ai niin, voidaanhan rakentaa "päästöttömiä" ydinvoimaloita, koska kaksipäiset lapset syövät vain tuplasti enemmän lihaa kuin yksipäiset. Sekö oli ehdotuksesi "ydin"?

    Jos otetaan sähkö vain seinästä vihreitten tapaan.
    Kuka hullu nyt sitä alkaa tuulessa ja tuiskussa, pakkasessa tekemään.

    Olet niitä miehiä ,?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jos otetaan sähkö vain seinästä vihreitten tapaan.
    Kuka hullu nyt sitä alkaa tuulessa ja tuiskussa, pakkasessa tekemään.

    Olet niitä miehiä ,?

    Jos meillä olisi puhdasta energiaa eli tuulta ja auringonvaloa tulevaisuudessa nykyistä enemmän, sähkön käytön lisääminen olisi ihan OK. Mikään ei kuitenkaan viittaa, että kummankaan määrä olisi kasvamassa, joten ydinvoiman lisääminen on välttämätöntä, jos halutaan lisää sähköautoja.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miten tuotetaan metali kaapelointiin ja muuhun?

    Vihreät eivät näe lainkaan mistä litium akkujen materiaaliksi pitää louhia. maata louhitaan n.1200 tonnia jotta saadaan 1 tonni litiumia. Olen kuvitellut aina että vihreät suojelee luontoa. Toisin näköjään on, vesistöjen saastuttaminen ja maan louhinta onkin vihreää

    Äänestä

Suomessa kehitetään omaa ydinreaktoria.
– pieni ydinvoimala voisi tulla vaikka joka kaupunkiin
Pelkästään kaukolämpöä tuottavalla pienydinvoimalalla haetaan ratkaisua lämmityksen hiilidioksidipäästöihin. Reaktori voisi tyydyttää keskisuuren suomalaiskaupungin koko kaukolämmöntarpeen.
Suomessa etsitään yhä kiivaammin ratkaisuja kasvihuonepäästöjen nopeaan vähentämiseen. Yhtenä mahdollisuutena siihen olisi teholtaan 20–30 megawatin pienydinvoimala, joka tuottaisi pelkästään kaukolämpöä.

Tällaista kehitetään parhaillaan Lappeenrannan–Lahden teknillisessä yliopistossa.
– Lämmittäminen tuottaa Suomessa paljon enemmän hiilidioksidipäästöjä kuin sähköntuotanto. Tämän vuoksi kehitämme juuri lämpöä tuottavaa reaktoria. Sen avulla voidaan tehokkaasti vähentää Suomen kasvihuonepäästöjä.

Professori Juhani Hyvärisen mukaan Lappeenrannassa suunnitteilla olevassa kaukolämpöreaktorissa nämä ominaisuudet vielä korostuisivat, koska ilman sähköntuotantoa laitos voidaan tehdä yksinkertaisemmaksi.

Laitos olisi käytännössä ydinvoimalla toimiva vedenkeitin.
– Lämmöntuotannossa pärjätään paljon pienemmillä paineilla ja lämpötiloilla, kuin mitä sähköntuotannossa tarvitaan. Näin voimme suunnitella reaktorin paljon yksinkertaisemmaksi ja suuremmilla turvallisuusmarginaaleilla, Hyvärinen korostaa.

Meillä jäänyt tekemättä mm sellainen 0-päästöinen vesivoiman lisärakentaminen kuin esim Vuotos ja Kollajan altaaat voimaloineen, myös vesivoimala Kemijokeen joka lienee jo toteuttamista vaille.

Äänestä
  • Sähköä pakko tehdä lisää ja paljon, kun jää vanhemmat ydinvoimalatkin sitten joskus pois.
    Joskus hamassa tulevaisuudessa sähkön teko osataan paremmin, siihen on jo viitteitä.
    Nimittäin merissä on valtava energia kapasiteetti, ja mitä kaikkea uusi tieto tuoneekaan ? Energiaa ja ruokaa maapallo tuottaa ihan tuhottomia määriä, kun ne osataan oikein tehdä ja hyödyntää. Se tuleva 10 miljardin asukas mkääräkin hyvin ruokitaan oikein tehtynä -ei niin että metsät syötetään madoille, josta sairaudet sitten kumpuaa.

    Äänestä

Vihertollojen logiikka heittää taas kerran.

Tuhat pientä lämmitysreaktoria on parempi ja turvallisempi ratkaisu kuin yksi iso. Muodin mukana mennään taas...

Äänestä
  • Vihreät vaativat siis kymmeniä Talvivaaroja lisää tuottamaan tarvittavia metalleja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunnan keskustalainen varapuheenjohtaja Ari Torniainen sekä keskustan talouspoliittisen työryhmän puheenjohtaja Markus Lohi ilmoittivat perjantaina, että ”keskusta ei hyväksy” esitystä. Vihreiden Emma Kari ja Satu Hassi syyttävät keskustaa ”kapuloiden työntämisestä rattaisiin”.
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/riita-sahkoautoista-jatkuu-ikean-pitaisi-rakentaa-latauspisteet-yli-15-prosentille-suomessa-rekisteroidyista-tayssahkoautoista/c5ae58fe-b3e9-4ffc-a238-022bb3da7374

Esimerkiksi latauspisteen rakentamiskustannuksiksi haarukoidaan
1 100–2 300 euroa, kun toteutuneet kustannukset ovat latauspistettä kohden käytännössä yli 5 000 euroa. Lisäksi nykyisten kiinteistöjen sähköliittymät ja pääkeskukset ovat usein merkittävin lataustehoa ja -kapasiteettia rajoittava tekijä. Useamman sähköauton latauspaikan asennusta suoritettaessa seurauksena voi olla myös sähkökeskusten uusimistarve ja kiinteistön liittymätehon nostaminen.

Haarukoidaampa vähän latauspiteitä:
Kun on pikalataus sähköautolle, se yksin vie useamman kymmenen kW tehon (Yksi kilowatti on tuhat wattia) . Jos latauspiste antaa 40 kW verran sähköä -ladata akkuja ja näitä x määrä, se vaatii kerrostalon ym sähköliittymiin valtavia nostoja, joita ei voi edes kääytännössä tehdä. Vaatisi kokonaan uusiksi talon sähköliittymän, ja myös antavan muuntajan, josta sähkönjakelija jakaa sähkön, myös sinne tuleva sähkölinja jää riittämättömäksi. Jää ainoaksi mahdollisuudeksi jättää pikalataus pois useimmista latauspaikoista. Lataus onnistuu n kilovatin parin tehoilla suurimillaan. Se ottaa toistakymmentä tuntia aikaa. Mainittakoon että joilla auton akkuja perinteisesti ladattu sen teho on noin 4 A -akkuun menevänä 12 volttisena, eli muutettuna kansanomaisempaan muotoon
13 x 4 =n 50 wattia. Jossa vielä päälle hukkalämpö, kun laite lämpiää voimakkaasti, kuin myös sähköautojen laturit. Jos lisää kansanomaisuutta: sähköautoissa yleensä 84 voltin jännitteet, jotka koostuu 42 voltin yksiköstä. Jos ajateltaisiin, että jokaista yksikköä ladattaisiin samana aikaan perinteisillä 12 v ( 12 v on vain nimellisjännite, todellisuudessa 13-14 v Autossa jännite 14,5 v) akkulatureilla( se on mahdollista, akkupaketit vain tehty vaikeasti avattaviksi) vaatisi 42 laturia, jotka lataisi 3-4 amperin virralla n vuorokauden. Joka osaa suhteellisuuden jos pitäisi pikalatureilla söhköauton akut ladata ½-1 tunnissa. Se vaatisi useammalle käyttäjälle valtavia sähkölinjoja.
Lisätään vielä esim 16 ampeerin sulake 230 v kestää kulutusta, ne x keskenään = n 3600 wattia.
Jos vielä tarkentaisin vaikkapa sähköauton pikalaturin 30 kW lataustehon, 30 kW = 3 0 -tuhatta.. 30 000 wattia.
Mutta nämä suurempi kulutuksiset laturit laitetaan 3-vaihe verkkoon joka jännite tulee 400 volttiseksi. Mitää suurempi jännite aina paremmin kulkee pienemmillä häviöillä ja suuremmilla tehoilla, esim junat..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu