Harhaopeissa ei ole Jumalan pelkoa eikä myöskään helvetin pelkoa.
Jumalan ja helvetin pelko
14
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Mat 10:28 Älkääkä peljätkö niitä, jotka tappavat ruumiin, mutta eivät voi tappaa sielua; vaan ennemmin peljätkää häntä, joka voi sekä sielun että ruumiin hukuttaa helvettiin.
Luu 12:5 Vaan minä osoitan teille, ketä teidän on pelkääminen: peljätkää häntä, jolla on valta tapettuansa syöstä helvettiin. Niin, minä sanon teille, häntä te peljätkää. - Anonyymi
Traagista on se, että käännösvirheeseen perustuvalla mielikuvituspaikalla on peloteltu ihmisiä jo noin 1 700 vuoden ajan. Eikä loppua ole näkyvissä.
- Anonyymi
Adventistit eivät ole löytäneet yhtään virhettä Clear Word Biblestään.
Adventisteille ja jehoville kristittyjen Raamattu on viheellisesti käännetty.
Olette te aikamoisia sapattiveijareita ja harhaoppisia.
- Anonyymi
Adventuksesta ei ole mitään hyötyä helvetissä.
Tulisipa Adventtikirkkoon Jumalan pelko. - Anonyymi
Adventismi turvautuu annihilaatio oppiinsa ja Ellen Whiteen eikä Raamattuun.
- Anonyymi
Adventismi harhaopissa ei ole Jumalan pelkoa.
- Anonyymi
Vain aivopestyt pöljät, joihin aloitustehtailijakin kuuluu, pelkäävät jotain myyttistä mielikuvituspaikkaa.
- Anonyymi
Niimpä....ateismissa ja adventismissa helvetti on tyhjiinrauennut.
Samoilla linjoilla ovat uskonsa suhteen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niimpä....ateismissa ja adventismissa helvetti on tyhjiinrauennut.
Samoilla linjoilla ovat uskonsa suhteen.Ei olematon voi tyhjiinraueta. Olematon on aina ollut olematonta ja myytit ovat pelkkiä myyttejä, vaikka kuinka sitkeästi uskoisi muuta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei olematon voi tyhjiinraueta. Olematon on aina ollut olematonta ja myytit ovat pelkkiä myyttejä, vaikka kuinka sitkeästi uskoisi muuta.
Myös adventisteilla on olematon helvetti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Myös adventisteilla on olematon helvetti.
Adventistit ovat siis siinä suhteessa fiksumpia kuin "kristityt", kun eivät usko kirkkoisien muinaistaruista lainaamaan helvettimyyttiin.
- Anonyymi
1 Joh.4:18 "Pelkoa ei rakkaudessa ole, vaan täydellinen rakkaus karkoittaa pelon..."
- Anonyymi
Jumalaa pitää pelätä ja rakastaa yli kaiken. Näin raamattu antaa ymmärtää.
Aika kieroutunutta sanoisi nykypsykiatria.
Aivan kuin sattumanvaraisesti pahoinpitelevää isää pitäisi kunnioittaa ja ylistää kaiken hyvän antajana. Kaksituhatta vuotta vanhat, unkeelliset tekstit jäävät pian länsimaissa unhoon.
Ihmisten usko on vähenemässä, hyvä niin.
Satukirja Pyhältä maalta joutaa pölyttymään kirjahyllyjen nurkkaan.Jahvea voidaan hyvin verrata vaikkapa Pohjois-Korean hallitsijaan.
Kansan tulee ehdoitta rakastaa ja yhtaikaa pelätä palvomaansa hahmoa. Jos joku uskaltaa kyseenalaistaa kansan palvoman kohteen tavan toimia, on seurauksena varmuudella kuolemantuomio.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m623964Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7163785Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3983581Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o813397Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363149Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja582638- 502605
- 1202493
Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise142169Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182159