Veikkaus valehtelee

8272
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kannattaa katsoa tämän illan MOT ohjelma TV. ykkösellä .

Äänestä

11 miljardia pelkästään pelikoneiden liikevaihto vuodessa (siis luku jota Veikkaus yrittää pimittää, samoin kuin että koko toiminnan todellinen liikevaihto on 13 miljardia, josta siis pelikoneiden osuus 11/13 miljardia!) ja jotta on hepompi käsittää niin pelikoneita pelataan 30 MILJOONALLA EUROLLA PÄIVÄSSÄ! Kuka luottaa vielä Veikkaukseen? Tuo 100 euron häviäminen muutamassa minuutissa on täysin totta ja se vielä kun tapahtuu monta kertaa päivässä. Tällaista ei muissa maissa ole, ei pitäisi olla Suomessakaan. Ja tuo korostettu hyväntekeväisyysaspekti, johon Veikkaus ohjelmassakin vetoaa on liioittelua. Miksi esim. puolueiden ja poliitikkojen saamia avustuksia ja palkkioita ei tuoda selkeästi esille ym. kulttuuriin meneviä rahoja, jotka eivät nyt varsinaista hyväntekeväisyyttä, vaikka Rosa M. nauttiikin kun saa verorahoilla nautiskella viinilasin ääressä kulttuurista (Sannikka ja Ukkola -ohjelma). Toiset nauttivat oopperasta Veiikkaus-rahoilla, joilla jonkun toisen olisi pitänyt ostaa perheeelleen ruokaa sen sijaan, että rahat menivät kaupassa olevaan peliautomaattiin.

Äänestä

Jos hyväntekeväisyyteen menee 1 miljardi, niin minne katoaa ne 10 miljardia?

Äänestä
  • Hyväveliverkoston mainetta ei saa tahrata aivan sama kuka kuttaa 9 miljardia ovat muuta kansaa ylempiä toimioita herrasväkeä ja muurariveljiä. valan vannoneita tuomareita jotka eivät veljeään vastaan käy. Poliisimme on ensimmäinen suojavalli jokan vaijentaa niin toimittajat kin yksitysetkin häiriköt.

    Äänestä

Ne haluaa vain valvoa, kuka voittaa, jotta voivat leikata tukia. Leikkuri iskee opintotukeen, asumistukeen, työmarkkinatukeen, TT-tukeen, eläkkeisiin.. Kaikkeen.

Kela on armoton.

Niitä mitään ihmisten peliongelmat kiinnosta.

Äänestä
  • Miksi suomalainen joka muuttaa osoitteensa ulkomaille. Ei voi pelata Veikkauksen pelejä?

    Mikä tai kutka ovat tällaisen säännön laatineet???
    Mikä tekee suomalaisesta näin eriarvoiseen???

    Oliskos aika päivittää säännöt????

    Äänestä

Kansa pelaa mutta täysin vapaaehtoisesti. Ei se Veikkaus ole pakottanut ketään pelaamaan euroakaan.

Äänestä

Ja sisäministeriö valvoo Viekkaus Oy.tä. Luotatko siihen että sisäministeriö todella valvoo, että Viekkaus toimii lakien ja asetusten mukaisesti?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://yle.fi/aihe/artikkeli/2019/10/21/13-miljardin-veikkaus-yhtio-myontaa-motlle-automaattipelien-todellisen

Tästä näkee paljonko kansa todella pelaa. Aivan järkyttävää!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu