Wincapitan uhrit

Anonyymi

Minkä pykälän mukaan typerät sijoitukset korvataan?

19

1334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onhan tämä ihan käsittämätöntä, että ihmiset laittavat tyhmyyksissään rahojaan mihin tahansa puliveivaukseen, ja veronmaksajat sitten korvaavat menetykset.

      Ymmärrän, että Kailajärveltä voidaan vaatia korvauksia, mutta että jos hänellä ei ole rahaa, niin valtio maksaa. Ei voi ymmärtää.

      Kannattaa siis ennemmin laittaa rahansa laittomiin pyramideihin kuin pörssiin. Pörssissä kun rahansa voi menettää, eikä kukaan korvaa.

      • Missä lukee, että valtio korvaa? Käsittääkseni kuplan asiamiehet ovat menettäneet ”voittonsa” vallesmannille. Niitä jaetaan hakemusten perusteella ”sijoittaja raukoille”?


      • Anonyymi
        kata100 kirjoitti:

        Missä lukee, että valtio korvaa? Käsittääkseni kuplan asiamiehet ovat menettäneet ”voittonsa” vallesmannille. Niitä jaetaan hakemusten perusteella ”sijoittaja raukoille”?

        Tuskin jaettavaa paljon löytyy, varsinkaan, jos kulut tuloutetaan valtiolle Mistä varoista siis korvaukset maksetaan?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuskin jaettavaa paljon löytyy, varsinkaan, jos kulut tuloutetaan valtiolle Mistä varoista siis korvaukset maksetaan?

        Verotkin otetaan päältä ensin


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Verotkin otetaan päältä ensin

        Siitä jaetaan, mistä on jaettavaa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siitä jaetaan, mistä on jaettavaa?

        Valtio on saanut takavarikoitua rikoshyötyä se verran paljon että korvauksia voidsan maksaa.

        https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006275621.html


      • Anonyymi

        "Onhan tämä ihan käsittämätöntä, että ihmiset laittavat tyhmyyksissään rahojaan mihin tahansa puliveivaukseen, ja veronmaksajat sitten korvaavat menetykset. "

        Mistä kiven alata kaltaisiasi tomppeleita kaivautuu esiin?

        Ensinnäkin, tuskin olet eläessäsi maksanut veroja, patsi arvonlisäveron. Toiseksi, anna tyhmien sijoittaa rahansa mihin haluavat. Ja kolmanneksi, mistä ihmeestä keksit, että veronmaksajat asiassa maksaisivat mitään? Eivät maksa jeniäkään, paitsi tuomioistuin- ja selvittelykulut. Rahat on kerätty rikoksessa voitolle jääneiltä valtiolle, ja valtio sitten palauttaa tuon rikoshyödyn petoksen uhreille. Jos jotakin jää vielä yli, valtio pitää sen itsellään, ja näyttää siltä että valtio jää asiassa voitolle.


    • Anonyymi

      Kyseessä on eläinrääkkäys, uhrit saavat Onecoinluun kaluttavaksi.
      BYAAAAA

    • Anonyymi

      on olemassa lauseke

      "asiakkaalle on kerrottu tekemänsä oikeustoimenmerkitys. Asiakas ymmärtää, että voi menettää tekemänsä oikaustoimenmerkityksen ja hän voi menettää kaiken sijoittamansa rahan kokonaisuudessa. Pankki ei ole vastuussa menetyksestä ja asiaa voidaan tarvittaessa käsitellä pankin kotialueen käräjäoikeudessa joka sijaitsee paikassa XXXXXXXXXXX"

      • Anonyymi

        Miten liittyy Wincapitaan?


    • Anonyymi

      Joissakin tapauksissa valtiokonttori maksaa korvaukset rikosuhreille. Wincapitan tapauksessa sitä on vaikeata kuvitella

      • Anonyymi

        Valtiokonttori ei korvaa muuta kuin ruumiinvammoihin liittyviä menoja. Omaisuusvahinkoja eivät korvaa vaikka maahantunkeutuneet murtautuvat kotiisi ja varastavat omaisuutta. Huolimatta siitä että valtion edustuston omasta syystä maahantunkeutuneet ylipäätään ovat murtovarkaissa.
        Jos murtovaras hakkaa sinut sorkkaraudalla sairaalakuntoon, sellaista ne korvaavat. Eivät muuta, vaikka siis rikostelu on valtion edustajien omasta toimesta aikaansaatu pandemia Suomessa.


    • Anonyymi

      Tuon Wincapitan yksi osakas "Jupi" eli Kai Tanninen keksi ihan oman "kultalouhimon" Coinspase, ja mies on hävinnyt kuin tuhka tuleen Maltalle sijoitettujen meittin hömlöjen rahoilla eli teki hyvän pyramidihuijaus firman, kandee olla varuillaan näitten kryptojen kanssa mihin fyrkansa laittaa, vaikka sijoituskämpään, eikä mene omat tiedot huijareiden käyttöön

      • Anonyymi

        Huhuja kuulunut että Kailajärvi olisi saanut ahtopainekoneensa toimimaan ja taas on jo "sijoittajia" kerännyt ympärilleen, jotka taas jälleen kerran ovat laittaneet rahaansa Kailajärveen uskoen.
        Eikö Kailajärvellä pitäisi olla "liiketoimintakielto", varsinkin kun on edelleen vankeustuomionsa alaisena ehdonalaisessa vapaudessa varsinaista tuomiotaan edelleen suorittamassa?
        Älkää ihmeessä enää laittako rahaanne näihin rikollisten huuhaaukkojen huijauksiin.


    • Anonyymi

      Nyt on Savon Sanomat löytänyt rikoksen uhreille sopivan nimityksen.

      "Rikollisen huijauksen lopputulemana petoksesta tuomitut ovat saaneet leiman otsaansa: heihin on vaikea luottaa jatkossa. Toiseksi petoksen uhrit ovat saaneet otsaansa puolestaan idiootin ja narrattavan hölmön leiman – ja aivan aiheesta. "

      Winkkarissa siis oli rikos ja tuon rikoksen uhrit ovat PÄÄTOIMITTAJAN mukaan idiootteja, joilla on leima otsassaan. Ymmärrän hyvin, että yksittäinen lukija, kirjoittaja ja ihminen käyttää (joksus) halveeraavia termejä muista ihmisistä, mutta eikö ison median pääkirjoituksessa pitäisi välttää tuollaisia haukkumasanoja. Itse välttäisin päätoimittajana.

      https://www.savonsanomat.fi/paakirjoitukset/Wincapita-oli-oppitunti-siitä-ettei-rikos-kannata/1455248

    • Anonyymi

      Onkohan mahdollista hakea korvausta myös Jutan ja kumppaneiden aikoinaan myymistä ternimaitokapseleista jotka paljastuivat huijaukseksi?

      • Anonyymi

        Tekikö kukaan rikosilmoitusta kyseisestä kusetuksesta? Ei varmaankaan? Asia on vanhentunut. Ps. Olisit tehnyt R-ilmoituksen aikanaan ja laittamastasi summasta korvausvaatimuksen. Et sillee.


    • Anonyymi

      Voisko sijoitaa ? veska on ihan täynnä hilloo, olis kiva häviätäkin joskus, tulis varmaan höpö olo.

      T. Bruus Walroos

    • Anonyymi

      Wincapitassa oli mukana sen verran isoja kepu ja lestadiolaisnimiä ett'ä korvaukset tipahtavat valtion kassasta aivan varmasti. Ainakin nimimiehille. Muistelkaapa Mauri Pekkarisen itkua eduskunnassa kun Winpaska lensi ropeliin :D

      Yleensä näihin kusetuksiin haksahtaa elämämkolulaiset ja muut kela-tunkit mutta kepusta jopa ministerit, ministeri-miettunen mm. tärväsi rahansa melkein aitoihin dollareihin ja nigerialaiskirjeisiin :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      64
      1982
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1910
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      384
      1640
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1621
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1454
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      957
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      885
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      879
    Aihe