Minkä pykälän mukaan typerät sijoitukset korvataan?
Wincapitan uhrit
19
1349
Vastaukset
- Anonyymi
Onhan tämä ihan käsittämätöntä, että ihmiset laittavat tyhmyyksissään rahojaan mihin tahansa puliveivaukseen, ja veronmaksajat sitten korvaavat menetykset.
Ymmärrän, että Kailajärveltä voidaan vaatia korvauksia, mutta että jos hänellä ei ole rahaa, niin valtio maksaa. Ei voi ymmärtää.
Kannattaa siis ennemmin laittaa rahansa laittomiin pyramideihin kuin pörssiin. Pörssissä kun rahansa voi menettää, eikä kukaan korvaa.Missä lukee, että valtio korvaa? Käsittääkseni kuplan asiamiehet ovat menettäneet ”voittonsa” vallesmannille. Niitä jaetaan hakemusten perusteella ”sijoittaja raukoille”?
- Anonyymi
kata100 kirjoitti:
Missä lukee, että valtio korvaa? Käsittääkseni kuplan asiamiehet ovat menettäneet ”voittonsa” vallesmannille. Niitä jaetaan hakemusten perusteella ”sijoittaja raukoille”?
Tuskin jaettavaa paljon löytyy, varsinkaan, jos kulut tuloutetaan valtiolle Mistä varoista siis korvaukset maksetaan?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuskin jaettavaa paljon löytyy, varsinkaan, jos kulut tuloutetaan valtiolle Mistä varoista siis korvaukset maksetaan?
Verotkin otetaan päältä ensin
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Verotkin otetaan päältä ensin
Siitä jaetaan, mistä on jaettavaa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siitä jaetaan, mistä on jaettavaa?
Valtio on saanut takavarikoitua rikoshyötyä se verran paljon että korvauksia voidsan maksaa.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006275621.html - Anonyymi
"Onhan tämä ihan käsittämätöntä, että ihmiset laittavat tyhmyyksissään rahojaan mihin tahansa puliveivaukseen, ja veronmaksajat sitten korvaavat menetykset. "
Mistä kiven alata kaltaisiasi tomppeleita kaivautuu esiin?
Ensinnäkin, tuskin olet eläessäsi maksanut veroja, patsi arvonlisäveron. Toiseksi, anna tyhmien sijoittaa rahansa mihin haluavat. Ja kolmanneksi, mistä ihmeestä keksit, että veronmaksajat asiassa maksaisivat mitään? Eivät maksa jeniäkään, paitsi tuomioistuin- ja selvittelykulut. Rahat on kerätty rikoksessa voitolle jääneiltä valtiolle, ja valtio sitten palauttaa tuon rikoshyödyn petoksen uhreille. Jos jotakin jää vielä yli, valtio pitää sen itsellään, ja näyttää siltä että valtio jää asiassa voitolle.
- Anonyymi
Kyseessä on eläinrääkkäys, uhrit saavat Onecoinluun kaluttavaksi.
BYAAAAA - Anonyymi
on olemassa lauseke
"asiakkaalle on kerrottu tekemänsä oikeustoimenmerkitys. Asiakas ymmärtää, että voi menettää tekemänsä oikaustoimenmerkityksen ja hän voi menettää kaiken sijoittamansa rahan kokonaisuudessa. Pankki ei ole vastuussa menetyksestä ja asiaa voidaan tarvittaessa käsitellä pankin kotialueen käräjäoikeudessa joka sijaitsee paikassa XXXXXXXXXXX"- Anonyymi
Miten liittyy Wincapitaan?
- Anonyymi
Joissakin tapauksissa valtiokonttori maksaa korvaukset rikosuhreille. Wincapitan tapauksessa sitä on vaikeata kuvitella
- Anonyymi
Valtiokonttori ei korvaa muuta kuin ruumiinvammoihin liittyviä menoja. Omaisuusvahinkoja eivät korvaa vaikka maahantunkeutuneet murtautuvat kotiisi ja varastavat omaisuutta. Huolimatta siitä että valtion edustuston omasta syystä maahantunkeutuneet ylipäätään ovat murtovarkaissa.
Jos murtovaras hakkaa sinut sorkkaraudalla sairaalakuntoon, sellaista ne korvaavat. Eivät muuta, vaikka siis rikostelu on valtion edustajien omasta toimesta aikaansaatu pandemia Suomessa.
- Anonyymi
Tuon Wincapitan yksi osakas "Jupi" eli Kai Tanninen keksi ihan oman "kultalouhimon" Coinspase, ja mies on hävinnyt kuin tuhka tuleen Maltalle sijoitettujen meittin hömlöjen rahoilla eli teki hyvän pyramidihuijaus firman, kandee olla varuillaan näitten kryptojen kanssa mihin fyrkansa laittaa, vaikka sijoituskämpään, eikä mene omat tiedot huijareiden käyttöön
- Anonyymi
Huhuja kuulunut että Kailajärvi olisi saanut ahtopainekoneensa toimimaan ja taas on jo "sijoittajia" kerännyt ympärilleen, jotka taas jälleen kerran ovat laittaneet rahaansa Kailajärveen uskoen.
Eikö Kailajärvellä pitäisi olla "liiketoimintakielto", varsinkin kun on edelleen vankeustuomionsa alaisena ehdonalaisessa vapaudessa varsinaista tuomiotaan edelleen suorittamassa?
Älkää ihmeessä enää laittako rahaanne näihin rikollisten huuhaaukkojen huijauksiin.
- Anonyymi
Nyt on Savon Sanomat löytänyt rikoksen uhreille sopivan nimityksen.
"Rikollisen huijauksen lopputulemana petoksesta tuomitut ovat saaneet leiman otsaansa: heihin on vaikea luottaa jatkossa. Toiseksi petoksen uhrit ovat saaneet otsaansa puolestaan idiootin ja narrattavan hölmön leiman – ja aivan aiheesta. "
Winkkarissa siis oli rikos ja tuon rikoksen uhrit ovat PÄÄTOIMITTAJAN mukaan idiootteja, joilla on leima otsassaan. Ymmärrän hyvin, että yksittäinen lukija, kirjoittaja ja ihminen käyttää (joksus) halveeraavia termejä muista ihmisistä, mutta eikö ison median pääkirjoituksessa pitäisi välttää tuollaisia haukkumasanoja. Itse välttäisin päätoimittajana.
https://www.savonsanomat.fi/paakirjoitukset/Wincapita-oli-oppitunti-siitä-ettei-rikos-kannata/1455248 - Anonyymi
Onkohan mahdollista hakea korvausta myös Jutan ja kumppaneiden aikoinaan myymistä ternimaitokapseleista jotka paljastuivat huijaukseksi?
- Anonyymi
Tekikö kukaan rikosilmoitusta kyseisestä kusetuksesta? Ei varmaankaan? Asia on vanhentunut. Ps. Olisit tehnyt R-ilmoituksen aikanaan ja laittamastasi summasta korvausvaatimuksen. Et sillee.
- Anonyymi
Voisko sijoitaa ? veska on ihan täynnä hilloo, olis kiva häviätäkin joskus, tulis varmaan höpö olo.
T. Bruus Walroos - Anonyymi
Wincapitassa oli mukana sen verran isoja kepu ja lestadiolaisnimiä ett'ä korvaukset tipahtavat valtion kassasta aivan varmasti. Ainakin nimimiehille. Muistelkaapa Mauri Pekkarisen itkua eduskunnassa kun Winpaska lensi ropeliin :D
Yleensä näihin kusetuksiin haksahtaa elämämkolulaiset ja muut kela-tunkit mutta kepusta jopa ministerit, ministeri-miettunen mm. tärväsi rahansa melkein aitoihin dollareihin ja nigerialaiskirjeisiin :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.1484465Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o1842954Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis172708Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi872697Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1262347Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu521952Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos321888En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131795Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat91440Olet ainutlaatuinen
Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain371045