Haista suomalainen yrittäjä VITTU

Anonyymi

Petri on lähettänyt yli tuhat työhakemusta ja hän puhuu kuutta kieltä: ”Miksi en kelpaa kenellekään?”

4

142

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihan aiheellinen aloitus ja kysymys,,,
      Niin miksiköhän ei kelpaa vaikka suomessa on kova työvoimapula.
      Itse olen kouluttamaton juntti vailla mitää erikoisosaamista. En ole ollut koskaan työttömänä. 11 eri maassa työskennellyt erilaisissa tehtävissä ilma kunnollista kielitaitoa.
      Ansiotulot ovat kuitenkin ollut koko työuran ajan riittävät siihen että kaikki omaisuus velatonta omakotitaloa ja kesäpaikkaa myöten. Säästöjä kuusinumeroinen luku.
      Olen käytännössä saanut kaikki työtehtävät joihin olen hakenutkin. Palkkapyyntöni ei ole perustunut milloinkaan siihen mitä joku on valmis maksamaan vaan siihen mitä tuotan palkan maksajalle.
      Ilmeisesti olen ollut tuottava työntekijä koska vuosittain tulot ovat olleet riittävät.

    • Petrin kannattaa lähettää hakemuksia aikojen loppuun asti vielä tuhansia lisää , jospa se siitä helpottaisi sitten ?
      Tai sitten painua sinne mustikkametsään ens vuonna ja ruveta tienaamaan! Ja risuja keräämään!
      :D

    • Jos työnhakija painottaa hakiessa kovasti jotakin erityisosaamistaan, jolla ei ole työnantajalle kuin marginaalinen merkitys, jos sitäkään, saadaan hakijasta helposti kuva, jossa hän on hakemassa itselleen erityistä asemaa marginaalisessa asemassa olevien taitojensa perusteella. Työnantajalla ei luonnollisestikaan ole mitään syytä antaa rapparille mitään erityisasemaa hänen monipuolisen kielitaitonsa perusteella, sillä rapaa voi viskoa seinille ilmankin. Asiakaspalvelussakaan ei työnantaja välttämättä arvosta lukuisien kielien taitamista suureksikaan eduksi, jos asiakaskunta koostuu lähinnä yhtä kieltä taitavista ihmisistä.

      Mikäli kyseinen henkilö on hakenut kielenkääntäjän paikkaa, eikä ole paikkaa tai edes haastattelua saanut, saattaa hänen osaamisessaan olla työnantajaa arveluttavia puutteita ja epäkohtia. Pelkkä turistikielitaito ei ole yleensä riittävä taito kansainvälisillä markkinoilla yritystä edustaessa.

      Kyseiselle työnhakijalle voisi antaa neuvona, että täsmentää hakemuksissaan haluaan joihinkin tehtäviin, ja antaa pyrkimyksensä tueksi asiaankuuluvia todisteita osaamisestaan, kuten oppiarvo jne.

    • Anonyymi

      1800-l toimi hyvä koulutus ammattiin joka johti työpaikkaan ja eläkkeeseen.

      20v siitä ei ole voinut nauttia kuin suuret ikäluokat joita ay-liike suojelee ennen kuolemistaan vanhusten mukana..

      2020 on uudet säännöt. niitä ei kerrota ihmisille koska tarvitaan hölmöjä maksamaan suurten ikäluokkien eläkkeet koska he eivät oppineet säästämään. oli niin kiire tuhota luonto, kaivaa kivennäiset ja hallita maita yrityksiä ja nuoria että on kohtuullista maksaa näille porsaille ISO eläke. tehdään se nyt sitten kansa vaihtamalla vaikka.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe