Mitenkä monta lehtikalaa olisi sopiva määrä 700 litraisessa akvaariossa? Entä mitä muita kaloja niille voisi laittaa kaveriksi? Luin jostain, että lehtikalat tulisivat kaikkien muiden kalojen kanssa toimeen paitsi neontetrojen ja kardinaalitetrojen kanssa, mutta pitääkä tämä paikkansa?
Kysymys lehtikaloista
Sari
4233
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
itselläni on 200ltr 2kpl(kutupari), joskus ollut 4kpl, hyvin tuli toimeen, mutta niistä 4 erottui tämä kutupari, jonka jätin sinne, muut annoin pois.
se kyllä pitää paikkansa, että kaikki lehtikalat eivät tykkää ainakaan kardinaalitetroista; toinen kaloistani ei välittänyt yhtää toinen "tykkäsi" syödä niitä,vanhasta kardinaalitetraparvesta ei välittänyt, mut "uudet asukit" kyllä kelpas. luonne-ero väittäisin.
lehtikalojen kaveriksi mielestäni käy samoilta amazonasin seuduilta olevat muut kalat, joiden vedenlaatu vaatimukset ovat samanlaisia, ja käytös rauhallista.
Osaatko kertoa lehtikalojen vesiarvot???
vesi pehmeä, pH6.5-7 kovuus alle 5dH, lämpötila 26-28C. itselläni ph on juuri nyt 6.0
Neontetrojen ja kardinaalitetrojen lisäksi lehtikset syövät mieluusti myös rubiinitetroja ja sitruunoita- kaikkia pieniä ja värikkäitä tetroja.