No siis kyllähän rakkaus

Ja ihastuminen ja tunteet ovat vaikea asia. Ehdottomasti. Aikuisten oikeasti, ja siinä ollaan monesti, tai oikeastaan aina perimmäisten kysymysten äärellä. Pienet ihmiset.
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kyse varmasti siitä, että ihastuneena ja rakastuneena ihminen on haavoittuvimmallaan. Jos rakastuminen on muistuma ensimmäisestä objektisuhteesta, suhteesta hoitajaan, on siinä mukana myös kaikki ne tunteet, jotka silloin koki niin hyvässä kuin pahassa. Turvallisuus/turvattomuus, luottamus/ epäluottamus jne. Suomalainen kulttuuri ei myöskään tue tunteiden näyttämistä avoimesti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ja ihastuminen ja tunteet ovat vaikea asia. Ehdottomasti. Aikuisten oikeasti, ja siinä ollaan monesti, tai oikeastaan aina perimmäisten kysymysten äärellä. Pienet ihmiset.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu