Milloin on syytä huolestua ja lähteä lääkäriin? Tiedän, että yleensä odotellaan useampi viikko josko turvonnut imuosolmuke rauhoittuisi.
Mulla on nyt leukaluun alla ollut kaksi vuorokautta iso, melkein kolme senttiä halkaisijaltaan oleva patti. Vaikuttaa imusolmukkeelta, on kipeä eikä liiku. Se siis vain ilmestyi hyvin yllättäen.
Ihoa patin kohdalla kuumottaa ja se patti kyllä näkyykin ulospäin.
En ole muutoin kipeänä. Eilen illalla alkoi kuumeilu, jota en olossani muuten huomaa kuin mittarissa pojottaa 38.
Olen ollut nyt viikon ajan unelias ja erityisen väsynyt sekä henkisesti huonovointinen. Voisiko kuitenkin olla vain jokin tulehdus tai normaali flunssa?
Kyselee 24 vuotias mies, jos sillä merkitystä on.
Patti korvan takana ja kuumeilu!!!?
Anonyymi
1
479
Vastaukset
- Anonyymi
Saattaa olla korvanalus sylkirauhasen tulehdus. Se on kivulias ja vaatii antibioottikuurin. Voi olla myös sylkikivi. Sylkikivitauti aiheuttaa oireita, kun kivi tukkii sylkitiehyen, eikä sylki pääse valumaan suuhun. Tällöin ylimääräinen sylki pakkautuu sylkirauhaseen, joka turpoaa ja usein myös kipeytyy.
Se on tyypikkisin juuri nuorella henkilöllä.
Enemmän vaikuttaa tulehdukselle koska sinulla on kuumetta. Mene lääkäriin että saat hoidon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1297722Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?937254Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317172Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t106446Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t736331Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1115687Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465458Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa745321Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus475190Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv195165