Adhd lääkkeet?

adhd-teini

miten vaikuttaa? saan kohta

13

1751

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vinkki

      Yleensä ADHD:n taustalla on runsaasti
      hiilihydraatteja ja sokeria sisältävä
      ruokavalio ja kalan (kalaöljyjen rasvahapot)
      puute ravinnossa.

      Lääkkeiden vaikutus tehostuu kun lisäät ruokavalioon:

      - Kalöljykapseleita (1000 mg EPA-rasvahappoa
      päivässä)
      - Monivitamiinitabletin

      - Jätät sokerin, jauhot ja kofeiinin pois
      ruokavaliosta
      - Teolliset kovetetut rasvat pois

      • Anonyymi

        Tämä kommentti on täyttä paskaa. Olis parempi tutustua aiheeseen ennen kun kirjoittaa tuollaisia kommentteja.


    • Dive

      Puhut oletettavasti metyylifenidaatista (Concerta/Ritalin)?

      Vaikutukset ovat hyvin yksilöllisiä. Ihmisellä, jolla ei ole ADHD:ta/ADD:ta, eivät käsittääkseni vaikuta paljon mitenkään. Itselläni ADDna Concerta on jonkin verran vähentänyt hermostumista ja raivostumista tietyissä tilanteissa, yleistä haahuilua ja kyvyttömyyttä saada asioita loppuun hyvästä yrityksestä huolimatta.

      Joillain rauhoittaa, toisilla auttaa keskittymään, joillain addeillakaan ei auta mitään. Joillekin tulee sivuvaikutuksia, harvemmin tosin noista mitään pahoja.

      Ei noita lääkkeitä tarvitse pelätä, kun lääkäri on ne määrännyt. Toivottavasti auttavat sinua tielläsi elämänhallinnan opettelussa! Kuitenkin on tärkeää muistaa, että lääkkeet vain antavat aivotoiminnalle hiukan pohjaa sopeutua elämän vaatimuksiin. Varsinainen työ, toimintastrategioiden opettelu ja energian suuntaaminen oleelliseen on lääkkeistä huolimatta opeteltava itse.

    • piristäviä

      Aina tietenkin lääkitys on tapauskohtainen, mutta adhd:ssa yleisimmin määrätyt lääkkeet ovat yllätys yllätys piristäviä. Eli adhd katsotaan aiheutuvan siitä, että aivot reagoivat yliherkästi ympäristön ärsykkeisiin. Jos annetaan rauhoittavaa, tilanne pahenee. Miksi? Siksi, että aivojen välittäjäaineet tässä tapauksessa toimivat niin, että niiden tuotantoa ei hillitä, vaan niiden takaisinottoreseptoreiden toiminta estetään. Eli: kun reseptoreilla on jo lääkkeestä saatu aine käytössä, ne eivät enää tuota signaalia itse välittäjäaineeseen, eli siihen, joka reagoi ärsykkeeseen, eli estetään ylitoiminta. Luultavasti tällaisia lääkkeitä tulet saamaan, mutta ei huolta, tutkimusten mukaan ne eivät lisää esim. riskiä ongelmakäyttäjäksi nuoruusiässä, vaikka niinkin voisi luulla. Käytetty pitkään ja auttavat erit. usein.

      • Anonyymi

        Kyllä kai adhd lääkkeet ovat piristäviä, koska ne ovat amfetamiinijohdannaisia. Tai sisältävät amfetamiinia.


    • Ohjelma on uusinta viime sunnuntailta.

      Siinä sanottiin että monta ADHD-lasta hoidetaan amfetamiinijohdannaisilla. Ei sanottu että eräs näistä aineista on Ritalin (ainetta saatetaan myydä eri tuotenimillä). Onko muita?

      Ohjelmassa sanottiin että ADHD-taudinkuvaan kuuluu kasvojen pakkoliikkeitä. Voisikohan ne johtua ritalinin sivuvaikutuksista?

      • Tohtori Tolonen

        TV-dokumentissa haastattelustani oli leikattu pois oleellisia osia, joten esitän niistä yhteenvedon tässä.

        Halusin tuoda esille, että ADHD on suurimmaksi osaksi geenivirheestä johtuva psykiatrinen häiriö, jonka ilmaantumiseen vaikuttavat ratkaisevasti myös ympäristöolot. Niihin kuuluvat jo raskaudenaikaiset olot kohdussa, ja niihin taas vaikuttavat ratkaisevasti äidin ruokailu-, juoma- ja tupakointitavat. Lapsen ruoka- ja juomatavoilla ja ravintolisillä on aivan ratkaisevan tärkeä merkitys sille, puhkeavatko oireet geenivirhettä kantavalle lapselle. Oireita voidaan ehkäistä ja vaimentaa ravitsemuksen keinoin, mutta valitettavasti tästä asiasta minulle ei tarjottu tilaisuutta sanoa juuri mitään.

        Äidin raskaudenaikainen ravinto, tupakointi, alkoholi ym.
        Barkerin hypoteesin mukaisesti äidin raskaudenaikainen ravinto voi vaikuttaa merkitsevästi lapsen tulevaan terveydentilaan vielä kauan hänen syntymänsä jälkeenkin. Tutkimukset osoittavat, että ravinto vaikuttaa geenien rakenteisiin ja toimintoihin, myös ADHD:n oireille ja sen lisätauteihin altistaviin geeneihin. Epäedullisissa oloissa ne laukaisevat taudin. Tästä syystä neuvoloiden tulisi opastaa kaikkia odottavia äitejä syömään terveellisesti, olemaan tupakoimatta, nauttimatta alkoholia, turhia lääkkeitä ja huumeita. Lisäksi heidän tulisi ottaa vitamiineja ja EPA-rasvahappoa (500–1 000 mg/vrk).

        Lapsen ravinto
        Ohjelman pääosassa esiintynyt 10-vuotias poika – joka osallistuu Strattera-lääkkeen kokeiluun – joi kolajuomaa ja söi valtavaa rasvaista ja sokeroitua possumunkkia. Ne ovat pahinta mahdollista ravintoa ADHD-lapselle, sillä tutkimuksista tiedetään, että korkeaglykeeminen ruokavalio aiheuttaa lapsissa levottomutta, ylivilkkautta ja keskittymis- ja oppimis- ja univaikeuksia. Aina ei voida erottaa, mikä on "tavallista" ylivilkkautta ja mikä ADHD:ta (jos sitä ylipäätään on olemassakaan, kuten eräät ruotsalaiset asiantuntijat ohjelmassa epäilivät). Kaikkien lasten, mutta aivan erityisesti ADHD-lasten ruokavalion, tulee olla ortoglykeeminen. Se taas edellyttää vanhempien perehtyvän eri ruokalajien glykemiaindekseihin (GI) ja glykemiakuormiin (GK). Niiden perusteella voidaan valita lapselle terveellinen ruokavalio, joka vähentää ADHD:n riskiä ja jo puhjennen taudin oireita ja muita ikäviä seuraamuksia, kuten altistumista huumeiden käyttöön ja rikollisuuteen.

        Ohjelmasta sai sen vaikutelman, ettei pojalle Stratteraa määrännyt lastenpsykiatri ollut ollenkaan valistanut äitiä ja poikaa ravitsemuksen merkityksestä. Lääkkeen käyttö ikäänkuin "laillistaa" epäterveet ruokatavat. Ei tarvitse välittää, mitä syödään, onhan meillä lääkitys päällä. Aivan sama koskee muitakin kuin ADHD-potilaita: Lihavat verenpainepotilaat eivät tunne tarvetta laihduttaa (vaikka verenpaine alenisikin sillä tavalla tehokkaasti ja turvallisesti), kun heille kerran on määrätty verenpainelääkitys loppuiäksi.

        Ravintolisät ja lääkitys
        Ohjelma painotti ensijaisesti ADHD-lasten ja aikuisten lääkitsemistä. Lääkkeiden mahdolliset haitat kuitattiin toteamuksella "häviävän pieni mahdollisuus". Pääsin sanomaan, että ennen lääkitystä tulisi aina kokeilla vähintään puoli vuotta ravitsemushoitoa, koska siitä on hyviä kokemuksia ja se on täysin vaaratonta. Siitä puheenvuoroni leikattiin poikki, en saanut kertoa, mitä ADHD:n ravitsemushoito voisi olla ja mitä tutkimustiedot siitä kertovat.
        Oikein suunniteltu ravitsemushoito ravintolisineen vähentää hoitaa lasten ylivilkkautta ja levottomuutta sekä parantaa oppimiskykyä, kuten esimerkiksi Calpe-koulun hankkeessa ilmeni. Lisäksi karnosiini, E-EPA ja muut ravintolisät vähentävät lapsin riskiä sairastua epilepsiaan ja muihin ADHD:n liitännäsitauteihin, kuten masennukseen ja skitsofreniaan. Ravintolisät voivat myös lieventää epilepsian oireita ja joskus poistaa ne kokonaan ja vähentää siten lääkityksen tarvetta.

        Lisätietoa http://www.drtolonen.com/


    • kaduilla

      No, jollei koulu tai työ kiinnosta, mikäs siinä spiidiä vetäessä.

    • ilma4

      Täyttä HUUMETTA koko lääkitys!!älkää hyvät vanhemmat uskoko kaikkea mitä lääkärit kertovat!kyselin aikoinaan concerta lääkkeestä suomen johtavalta lasten psykiatrilta ja en saanut kysymyksiini ainuttakaan suoraa tai varmaa vastausta?

      • Sano ei huumeille??

        Syy miksi et saanut suoria vastauksia löytyy mm. tästä kirjasta.
        http://www.adlibris.com/fi/product.aspx?isbn=1412064589

        ADHD on itsessään huijaus ja, kuten psykiatriassa yleensä myös kaikki "ADHD-lääkkeet" ovat huumausaineita. Muun muassa mainitsemasi Concerta on metyylifenidaattia, joka on yhtäläinen kemialliselta vaikutustavaltaan kokaiinin kanssa. Sen vuoksi narkkarit korvaavat kokaiiniannoksiaan mm. Concertalla, tai Ritalinilla, joka on jenkeissä myytävä brändi metyylifenidaattia.

        "ADHD-lääkkeet" hidastavat normaaleja aivotoimintoja ja aiheuttavat aivovaurioita pitkään jatkuvassa käytössä. Aivovauriot luonnollisesti heikentävät lapsen toimintakykyä, kykyä huolehtia itsestään ja siten elämänlaatua.

        http://3.bp.blogspot.com/_6Y-NXZmDcxU/TEW-7uQdB2I/AAAAAAAALhE/6OtNQgAEto8/s1600/Ritalin.jpg


      • ei adhd-lääkkeille
        Sano ei huumeille?? kirjoitti:

        Syy miksi et saanut suoria vastauksia löytyy mm. tästä kirjasta.
        http://www.adlibris.com/fi/product.aspx?isbn=1412064589

        ADHD on itsessään huijaus ja, kuten psykiatriassa yleensä myös kaikki "ADHD-lääkkeet" ovat huumausaineita. Muun muassa mainitsemasi Concerta on metyylifenidaattia, joka on yhtäläinen kemialliselta vaikutustavaltaan kokaiinin kanssa. Sen vuoksi narkkarit korvaavat kokaiiniannoksiaan mm. Concertalla, tai Ritalinilla, joka on jenkeissä myytävä brändi metyylifenidaattia.

        "ADHD-lääkkeet" hidastavat normaaleja aivotoimintoja ja aiheuttavat aivovaurioita pitkään jatkuvassa käytössä. Aivovauriot luonnollisesti heikentävät lapsen toimintakykyä, kykyä huolehtia itsestään ja siten elämänlaatua.

        http://3.bp.blogspot.com/_6Y-NXZmDcxU/TEW-7uQdB2I/AAAAAAAALhE/6OtNQgAEto8/s1600/Ritalin.jpg

        Minulle ei ADHD-lääkityksestä ollut mitään hyötyä. Lopetin sen ja lopetuspäätökseeni vaikutti myös se, että lääke luokiteltiin huumeeksi. Reseptikin oli erinäköinen kuin tavalliset reseptit.

        Minulla todettiin ADHD vasta varsin vanhalla iällä.


    • Anonyymi

      Varmaan ihan o.k, mutta älä vedä nokkaan tai piikitä! Tällaistakin tapahtuu.

    • Anonyymi

      Tota... tähän aikaan päivästä ei saa kuin pimeen lestin tutulta alan yrittäjältä.

      Mut asiaan. Eihän ne neurolääkkeet sillai dramaattisesti poista neuro-oireita.
      Jos ne ovat lääkärin määrääräämiä, lääkkeet lievittävät jopa ahdistustakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      2470
    2. Näetkö feminismin uhkana

      Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?
      Ikävä
      196
      1157
    3. Tykkäätkö halaamisesta?

      Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo
      Maailman menoa
      113
      1071
    4. Hinduilu on suurta eksytystä

      tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa
      Hindulaisuus
      389
      930
    5. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      296
      888
    6. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      66
      858
    7. Kyllä me vaan

      Tykätään toisistamme ❤️ siinä ei ole mitään väärää kenellekään
      Ikävä
      53
      841
    8. Miksi kaivata miestä

      jolla ei edes muna toimi?
      Ikävä
      89
      837
    9. Oot nainen kaunis

      muista hymyillä jatkossakin.
      Ikävä
      46
      829
    10. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      51
      743
    Aihe