Edunvalvoja ottanut irtaimistovakuutuksen 10 vuotta sitten Ifistä vuokralaisen takia. Nyt vuokralainen on särkenyt keittiökaapeista lähtien kaiken, muttei korvausta tule koska ois pitänyt olla ”vuokravakuutus” joka tuli vasta 2 vuotta sitten voimaan. Tosi hienosti Ifiltä vastuuta pakoiltu, eli ei kannata paljon vakuutella.
Nm kp hoitaja joka ei voinut vaikuttaa mitenkään vakuutuksiin
Vahinkorvausta ei tipu:(
7
144
Vastaukset
- Anonyymi
Siis kenen edunvalvoja on ottanut minkä vakuutuksen ja mihin?
- Anonyymi
Onhan se nyt ihan oikein että korvausta ei tule jos ei ole vakuutusta.
- Anonyymi
Jos on ainoastaan irtaimistovakuutus niin ei se korvaa kiinteitä rakenteita eli mainittuja kaapinovia ym. kiinteää. Eli vakuutusyhtiö toiminut aivan oikein.
- Anonyymi
Jos vahingot johtuneet vuokralaisen tahallisesta toimninnasta, ei normaali kotivakuutus korvaa. Se on vaan "onnettomuuksia" varten.
Vuokralainen korvausvelvollinen kyllä ja hänen vastuuvakuutuksensa (no ei tän tyyppisillä yleensä ole) korvaa sitten. - Anonyymi
Meillä oli tollanen samantyyppinen tilanne ja saatiin korvaukset. Joillakin ne on samassa. Vakuutusyhtiöissä on todellakin suuria eroja ja kannattaa lukea ehdot tarkaan.
- Anonyymi
Yleensä pienellä painettuihin ehtoihin on oleellinen piilotettu massiivisen tuuban joukkoon
- Anonyymi
Fiksuimmat vuokranantajat vaativat nykyään vuokralaiselta kotivakuutuksen joka korvaa myös vuokralaisen aiheuttamat vahingot kiinteälle omaisuudelle.
Useimmat eivät tätä tajua vaan vaativat vain tavallisen kotivakuutuksen josta vuokranantaja ei saa mitään korvausta.
Osa ei vaadi mitään vakuutusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2453333Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3622975Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,181992Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.811854Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e651778Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591652MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,131553- 1251502
Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S11414Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4841413