Edunvalvoja ottanut irtaimistovakuutuksen 10 vuotta sitten Ifistä vuokralaisen takia. Nyt vuokralainen on särkenyt keittiökaapeista lähtien kaiken, muttei korvausta tule koska ois pitänyt olla ”vuokravakuutus” joka tuli vasta 2 vuotta sitten voimaan. Tosi hienosti Ifiltä vastuuta pakoiltu, eli ei kannata paljon vakuutella.
Nm kp hoitaja joka ei voinut vaikuttaa mitenkään vakuutuksiin
Vahinkorvausta ei tipu:(
7
178
Vastaukset
- Anonyymi
Siis kenen edunvalvoja on ottanut minkä vakuutuksen ja mihin?
- Anonyymi
Onhan se nyt ihan oikein että korvausta ei tule jos ei ole vakuutusta.
- Anonyymi
Jos on ainoastaan irtaimistovakuutus niin ei se korvaa kiinteitä rakenteita eli mainittuja kaapinovia ym. kiinteää. Eli vakuutusyhtiö toiminut aivan oikein.
- Anonyymi
Jos vahingot johtuneet vuokralaisen tahallisesta toimninnasta, ei normaali kotivakuutus korvaa. Se on vaan "onnettomuuksia" varten.
Vuokralainen korvausvelvollinen kyllä ja hänen vastuuvakuutuksensa (no ei tän tyyppisillä yleensä ole) korvaa sitten. - Anonyymi
Meillä oli tollanen samantyyppinen tilanne ja saatiin korvaukset. Joillakin ne on samassa. Vakuutusyhtiöissä on todellakin suuria eroja ja kannattaa lukea ehdot tarkaan.
- Anonyymi
Yleensä pienellä painettuihin ehtoihin on oleellinen piilotettu massiivisen tuuban joukkoon
- Anonyymi
Fiksuimmat vuokranantajat vaativat nykyään vuokralaiselta kotivakuutuksen joka korvaa myös vuokralaisen aiheuttamat vahingot kiinteälle omaisuudelle.
Useimmat eivät tätä tajua vaan vaativat vain tavallisen kotivakuutuksen josta vuokranantaja ei saa mitään korvausta.
Osa ei vaadi mitään vakuutusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2719397- 756382
- 286026
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni965850Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv435699Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h995584- 625013
- 434697
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on574046- 493665