Vahinkorvausta ei tipu:(

Anonyymi

Edunvalvoja ottanut irtaimistovakuutuksen 10 vuotta sitten Ifistä vuokralaisen takia. Nyt vuokralainen on särkenyt keittiökaapeista lähtien kaiken, muttei korvausta tule koska ois pitänyt olla ”vuokravakuutus” joka tuli vasta 2 vuotta sitten voimaan. Tosi hienosti Ifiltä vastuuta pakoiltu, eli ei kannata paljon vakuutella.
Nm kp hoitaja joka ei voinut vaikuttaa mitenkään vakuutuksiin

7

148

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siis kenen edunvalvoja on ottanut minkä vakuutuksen ja mihin?

    • Anonyymi

      Onhan se nyt ihan oikein että korvausta ei tule jos ei ole vakuutusta.

      • Anonyymi

        Jos on ainoastaan irtaimistovakuutus niin ei se korvaa kiinteitä rakenteita eli mainittuja kaapinovia ym. kiinteää. Eli vakuutusyhtiö toiminut aivan oikein.


    • Anonyymi

      Jos vahingot johtuneet vuokralaisen tahallisesta toimninnasta, ei normaali kotivakuutus korvaa. Se on vaan "onnettomuuksia" varten.
      Vuokralainen korvausvelvollinen kyllä ja hänen vastuuvakuutuksensa (no ei tän tyyppisillä yleensä ole) korvaa sitten.

    • Anonyymi

      Meillä oli tollanen samantyyppinen tilanne ja saatiin korvaukset. Joillakin ne on samassa. Vakuutusyhtiöissä on todellakin suuria eroja ja kannattaa lukea ehdot tarkaan.

      • Anonyymi

        Yleensä pienellä painettuihin ehtoihin on oleellinen piilotettu massiivisen tuuban joukkoon


    • Anonyymi

      Fiksuimmat vuokranantajat vaativat nykyään vuokralaiselta kotivakuutuksen joka korvaa myös vuokralaisen aiheuttamat vahingot kiinteälle omaisuudelle.
      Useimmat eivät tätä tajua vaan vaativat vain tavallisen kotivakuutuksen josta vuokranantaja ei saa mitään korvausta.
      Osa ei vaadi mitään vakuutusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      271
      14476
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      69
      7320
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      211
      7141
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      65
      5167
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      115
      4900
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4734
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      101
      4515
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      22
      4439
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      78
      4187
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3978
    Aihe