Vahinkorvausta ei tipu:(

Anonyymi

Edunvalvoja ottanut irtaimistovakuutuksen 10 vuotta sitten Ifistä vuokralaisen takia. Nyt vuokralainen on särkenyt keittiökaapeista lähtien kaiken, muttei korvausta tule koska ois pitänyt olla ”vuokravakuutus” joka tuli vasta 2 vuotta sitten voimaan. Tosi hienosti Ifiltä vastuuta pakoiltu, eli ei kannata paljon vakuutella.
Nm kp hoitaja joka ei voinut vaikuttaa mitenkään vakuutuksiin

7

111

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siis kenen edunvalvoja on ottanut minkä vakuutuksen ja mihin?

    • Anonyymi

      Onhan se nyt ihan oikein että korvausta ei tule jos ei ole vakuutusta.

      • Anonyymi

        Jos on ainoastaan irtaimistovakuutus niin ei se korvaa kiinteitä rakenteita eli mainittuja kaapinovia ym. kiinteää. Eli vakuutusyhtiö toiminut aivan oikein.


    • Anonyymi

      Jos vahingot johtuneet vuokralaisen tahallisesta toimninnasta, ei normaali kotivakuutus korvaa. Se on vaan "onnettomuuksia" varten.
      Vuokralainen korvausvelvollinen kyllä ja hänen vastuuvakuutuksensa (no ei tän tyyppisillä yleensä ole) korvaa sitten.

    • Anonyymi

      Meillä oli tollanen samantyyppinen tilanne ja saatiin korvaukset. Joillakin ne on samassa. Vakuutusyhtiöissä on todellakin suuria eroja ja kannattaa lukea ehdot tarkaan.

      • Anonyymi

        Yleensä pienellä painettuihin ehtoihin on oleellinen piilotettu massiivisen tuuban joukkoon


    • Anonyymi

      Fiksuimmat vuokranantajat vaativat nykyään vuokralaiselta kotivakuutuksen joka korvaa myös vuokralaisen aiheuttamat vahingot kiinteälle omaisuudelle.
      Useimmat eivät tätä tajua vaan vaativat vain tavallisen kotivakuutuksen josta vuokranantaja ei saa mitään korvausta.
      Osa ei vaadi mitään vakuutusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      28
      6407
    2. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      88
      3834
    3. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      66
      3737
    4. Mitä haluaisit sanoa

      Nyt kaivatullesi?
      Ikävä
      246
      3114
    5. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      61
      2787
    6. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      52
      2735
    7. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      32
      2590
    8. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      153
      2470
    9. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      32
      2074
    10. Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa

      Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok
      Maailman menoa
      127
      1873
    Aihe