PRH uhkasakko?

Yrityksessa jos työskentelen on käytössä ollut optio-ohjelma, jolla työntekijöitä on palkittu yleensä kerran parin kolmen vuoden välein.
Nyt on kuulin, että PRH:lle lähetetty ilmoitus optio-ohjelmasta on jäänyt tekemättä. Millainen myöhästymissakko voi tulla.? Entä jos optiota ei ole lunastettu?
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Vähän riippuu millaisista rahoista on kysekin, uppoaako sinne tonni vuodessa vai satatonnia vuodessa.

Kannattaa vaan tehdä se ilmoitus. Alapäässä osake-etuuksia ei ehkä tule mitään, eikä ketään kiinnosta. Mutta sadoissa tonneissa kiinnostaa sekä PRH:ta että Verottajaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Yrityksessa jos työskentelen on käytössä ollut optio-ohjelma, jolla työntekijöitä on palkittu yleensä kerran parin kolmen vuoden välein.
Nyt on kuulin, että PRH:lle lähetetty ilmoitus optio-ohjelmasta on jäänyt tekemättä. Millainen myöhästymissakko voi tulla.? Entä jos optiota ei ole lunastettu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu