Viinaa lainaksi vaikka keskellä yötä

Anonyymi

Liettuassa voi lainata viinaa automaatista vaikka keskellä yötä. Nerokas idea ja toivottavasti palvelu rantautuu myös Suomeen. Viinan juominen velaksi on kuin laittaisi rahaa pankkiin.

https://yle.fi/uutiset/3-10996820

10

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä sellaista palvelua on täälläkin joskin epävirallista. Eräs entinen naapurini piti minua viinanlainausautomaattina kun tiesi että minulla on aina pullo tai useitakin jääkaapissa. Lainasi kossupullon ja palautti sen sitten kun oli selvinnyt ja kykeni autonrattiin ja haki Alkosta minulle kossupullon lainatun tilalle. Varmaan tuota tapahtuu muuallakin.

    • Anonyymi

      Suomessakin pitäisi olla viinanlainaus automaatteja

    • Anonyymi

      Coloradossa on kannabisautomaatteja. Niistä ei voi lainata vaan ihan rahalla pitää maksaa.

      • Anonyymi

        Mihin moista myrkkyä kukaan tarvitsee. Ainoa oikea terveystuote on puhdas suomalainen viina.


    • Anonyymi

      Vähän samanlainen kuin raha-automaattikin, eli OTTO-piste. Mutta OTTO-piste antaa rahaa, on samalla myös ANTO-piste.

      Kun noita on todellakin paljon Veikkauksen pelejä kaikkialla: Oikea tapa pelata niitä olisi sillä tavalla että kun käyt ruokaostoksilla: huviksi voi pelata jonkun kolikon sitten samalla, mutta sitten kun niin, valloittavat ne pelikoneet niin että ei edes yhtä kolikkoa pysty pelaamaan ja kokeilemaan jotain peliä.

      Ylikansoittavat ne pelit, jotkut ihmiset.... mutta mielelläänkin kyllä minä kokeilen niitä pelejä, jollain kolikolla: kerran eräs Veikkauksen kone meni jumiin

    • Anonyymi

      Voisiko saada semmoisia OTTO-automaatteja, joissa myönnetttäisiin käteisnostosta ns. paljousalennus....?
      "Ota 3 seteliä , saldossa näkyy vain 2", jne...

    • Anonyymi

      Palautetaanko lainattu viina takaisin kusemalla pulloon?
      Muutenhan se on ostettua viinaa jos ei samaa viinaa palauteta takaisin.

    • Anonyymi

      Kävin hetki sitten osallistumassa viinaveron maksamiseen. Seuraavaksi on vuorossa maksan rääkkääminen. Perjantain ja maanantain välinen yö voi alkaa.

      • Anonyymi

        Hyvää on saunan jälkeen huurteinen koskenkorva. Pakkasessa annoin olla pari tuntia.


    • Anonyymi

      Ideaa kannattaa yrittää esittää Teuvo Hakkaraiselle. Juopottelualan vannoutuneena mainoskasvona ehkä pystyisi asiaan vaikuttamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      2052
    2. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      155
      1956
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      26
      1776
    4. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      12
      1073
    5. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      961
    6. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      85
      929
    7. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      24
      865
    8. Onneksi meidän välillä ei ole mitään negatiivista

      Olen tosi iloinen siitä.
      Ikävä
      112
      801
    9. Minä tunnen sinut

      Ja mitä enemmän sinua opin tuntemaan, niin sitä enemmän sinusta pidän. Aivan kaikessa näen hyvän. Upean, vahvan, täydell
      Rakkaus ja rakastaminen
      49
      783
    10. Mihin olet kadonnut kaivattuni?

      Mulla on niin ikävä sua että järki lähtee😔 Pakoilit, pakoilet vieläkin ja nyt susta ei näy merkkiäkään. Tätä päivää oon
      Ikävä
      32
      755
    Aihe