luottokortti vaikka pankki tietää

Anonyymi

Sain kutun pankkiini. Pankkineuvoja kysyy ekana riittääkö korttini minulle. Vastaan sen riittävän, sillä tuloni ovat etuuksia. En halua luottokorttia vaikka talletuspuolella on vakuuksia.

No, kuitenkin asiakasneuvojan kanssa kokeillaan saisinko 1000e korttia pankin luottoyhtiöstä. En saanut edellisiin syihin perustuen. No, nyt oli tullut pankkiin viesti, että debit korttini on uusiutumassa. Taas oli se juttu, että voisin tilata kredit/debit kortin, mutta edelleen on se sama juttu kuin aiemmin. Ei pitäisi pankin tehdä noin koska tilanne on tiedetty. Tiedän tapauksia joissa asiakkaalla on ollut tuloa, mutta asiat perseellään niin luorrokortti on vaan tehnyt tilannetta pahemmaksi.

1

141

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pankissa ei vasen käsi läheskään aina tiedä, mitä oikea puuhaa. Voit ihan hyvin saada joltakin keskusyhteisöltä markkinointikirjeen vaikka konttorissa on just päätetty toista. Pankkitoimihenkilöillä taas tavoitteet korttien myymiseen taitaa olla aika kovat ja yt uutisia pykkaa harva se päivä.

      Aina voidaan toki kysyä, pitäisikö pankkien osata hyödyntää paremmin hallussaan olevaa suurta tietomäärää; myös organisaatiorajat ylittävästi. Toisaalta ainakin tällä palstalla suhtaudutaan moiseen melko epäilevästi - ehkä ihan syystäkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      43
      2218
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      65
      2088
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1950
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      393
      1697
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      104
      1655
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1484
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1102
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      945
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      909
    Aihe