Palstan opettaja kertoo omassa viestissään, että aborttia käsitellään koulussa vain eettisestä näkökulmasta. Sitä ei ymmärtääkseni silloin pohdita esim siten, että oppilaat ymmärtäisivät abortin olevan sikiön kannalta lopullinen toimenpide ja elämän päättäminen eli lähtökohtana ei olisikaan ihmisen biologia. Kysymys onkin oikeastaan, miksi asioista ei saa puhua sellaisena kuin ne ovat. Aborttihan on sikiön elämän lopettamista joko lääkkeillä tai poistamalla kohdusta. Miten oppilas sitten voikaan muokata omat arvonsa faktojen pohjalta kun opettajatkaan eivät saa opettaa koulussa faktoja? Määräys tulee kertomansa mukaan OPS:ista. Sitä huolestuttavampaa onkin, jos yhteiskunta määrää, että ei saisi faktoja opettaa. Onko näin todellisuudessa, että noin tärkeää ihmisen biologiaa ei saa opettaa lapsille?
opetus abortista kouluissa
Anonyymi
7<50
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Sinä löydät halutessasi hyvin helposti tiedot siitä, miten aborttia opetussuunnitelmien mukaan opetetaan. Minä puhun lähinnä alakoulusta, jossa asia käsitellään varsin kevyesti - johtuen lasten iästä, minkä uskoisin Sinunkin käsittävän.
Ajatus siitä, että aborttia käsiteltäisiin korostaen vaikkapa sen käytännön toteuttamista, tuntuu vieraalta. Peruskoulussa käsitellään monia asioita yleisellä tasolla ja seksuaalisuuden suhteen moni muu asia on teineille katsottu tärkeämmäksi. Perusteluja voi luonnollisesti aina kysellä tahoilta, jotka toteuttavat opetussuunnitelmien suunnittelun. Oletko tehnyt niin?
Kaipa tilanne on kuitenkin se, että aborttia ei nähdä asiana, jonka jokainen yksityiskohta pitäisi jo peruskoulussa opettaa.
Asia on tietenkin omituinen Sinun näkökulmastasi, mutta perustelut sille löytynevät jo maalaisjärjestäkin: ei muitakaan lääketieteellisiä operaatioita peruskoulussa vaiheittain läpikäydä.
IR
"Minä puhun lähinnä alakoulusta" Ok, silloin asia on täysin ymmärrettävä ja aivan oikein käsiteltykin! Kiitos tarkenuksesta. k_v
Kuten totesin, löydät kyllä halutessasi peruskoulun opetussuunnitelmat.
IR
Ehkäisy on munasolun ja siittiön elämän lopettamista ja biologiaa. Voi nyyh. Moni menettää ainutkertaisen elämänsä. Biologia on luonnontiedettä.
Erityisen huono provoyritys!
Munasolu ja siittiö ovat sukusoluja, gameetteja, joiden AINOA TEHTÄVÄ on konjuktio eli sulautua toisiinsa, yhtyä tai jos eivät yhdy, kuolla.
Ja silti ehkäisyssä menetetään se sama elämä kuin abortissakin.
Gameetissa eli sukusolussa ei ole kuin puolet ihmisen dna:sta, joten on biologinen mahdottomuus, että gameetin kuollessa menetettäisiin ihmiselämä.