Britanniassa vuonna 1215 Magna Carta
Magna Cartaa voi pitää ihmisoikeusjulistusten ja perustuslakien ensimmäisenä versiona, josta kaikki myöhemmät ovat kehittyneet. Alkuperäisen version oikeudet koskivat lähinnä vain ”vapaita miehiä”, mutta sittemmin sitä on laajennettu antamaan koko kansalle yhä laajempi suoja julkisen vallan käyttäjiä vastaan.
Yhdysvaltain perustuslaki 1787
Yhdysvaltain perustuslaki on ollut mallina useiden valtioiden omille perustuslaeille, ja se muistuttaa Ranskan vallankumouksen asettamaa universaliteettiperiaatetta,
Ranskan suuri vallankumous vuonna 1789
Ranskan vallankumouksesta johdetaan monia modernin demokratian keskeisimmistä arvoista, kuten kansanvalta, ihmisoikeudet ja oikeusvaltion periaate. Samalla katolisen kirkon asema muuttui täysin, sillä se menetti valtionuskonnon asemansa, ja Ranskaan hyväksyttiin ajatuksen- sekä uskonvapaus.
Venäjä 2019
Venäjä poistaa perheväkivallan rikoslaista.
- ei ne opi
Maailma kehittyy -toiset vaan ei opi
12
68
Vastaukset 12
Britanniaa vuonna 2019 johtaa valehteleva, juonitteleva, kieroileva, painostava ja kyyninen pelle jolle vain oma ura merkitsee, maan etu ei mitään. Suomen hallituksessa istuu joukko yhdenaatteen sutturoita joita johtaa sairas ja epärehellinen ammattiyhdistysjyrä.
Tähän parlamentarismi on vienyt.- Anonyymi
Lykkäät pötyä.
Britannian pääministerin on valinnut noin 2/3 konservatiivipuolueen jäsenistä.Hänellä ei ole parlamentin luottamusta.
Suomen pääministerin on valinnut viisi puoluetta käsittävä eduskunnan selvä enemmistö äänin 116-84. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lykkäät pötyä.
Britannian pääministerin on valinnut noin 2/3 konservatiivipuolueen jäsenistä.Hänellä ei ole parlamentin luottamusta.
Suomen pääministerin on valinnut viisi puoluetta käsittävä eduskunnan selvä enemmistö äänin 116-84.Miljoona kärpästä ei voi olla väärässä: hevosenpaska on hyvää!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miljoona kärpästä ei voi olla väärässä: hevosenpaska on hyvää!
Sinähän sen peiliin katsomalla tiedät.
- Anonyymi
Oikeasti Britanniassa aika tuoreisiin aikoihin saakka aateliset saivat oikeutta paremmin ja olivat eriarvoisia lain edessaä rahvaaseen verrattuna. Amerikan vapaussodan jälkeen haluttiinkin tehdä kaikista kansalaisista tasavertaisia lain edessä. Britanniassa vallitsi sis mielivalta
- Anonyymi
Pelattiinko Britanniassakin ihmisiä korttipelin panoksena Viron ja Venäjän tapaan. Milloin?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pelattiinko Britanniassakin ihmisiä korttipelin panoksena Viron ja Venäjän tapaan. Milloin?
1947 saakka kaikkialla Brittiimperiumissa, paitsi metropolissa.
Gentelmunni Suetzista länteen ei vastaa sitää mitä se teki Suetzistä itään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
1947 saakka kaikkialla Brittiimperiumissa, paitsi metropolissa.
Gentelmunni Suetzista länteen ei vastaa sitää mitä se teki Suetzistä itään.No miksi Neuvostoliitto oli sitten tuon maapallon imperialistisimman valtion kaveri. Suezillakin imperialismin pysäytti Eisenhower. Lontoossa ja Pariisissa naurettiin pullukan pahviohjuksille. Britit toki paransivat elintasoa läsnäolollaan toisin kuin Itä-Viron teollisuusjätteiden kaatopaikaksi muuttaneet venäläiset.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No miksi Neuvostoliitto oli sitten tuon maapallon imperialistisimman valtion kaveri. Suezillakin imperialismin pysäytti Eisenhower. Lontoossa ja Pariisissa naurettiin pullukan pahviohjuksille. Britit toki paransivat elintasoa läsnäolollaan toisin kuin Itä-Viron teollisuusjätteiden kaatopaikaksi muuttaneet venäläiset.
Onko sulla ongelma jonkun Itä-Virolaisen kans? Muuten on hankala ymmartää sellainen ajatushyppy Britteistä suoraan etelänaapuriin. No, koeta selvitä, kuitenkin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko sulla ongelma jonkun Itä-Virolaisen kans? Muuten on hankala ymmartää sellainen ajatushyppy Britteistä suoraan etelänaapuriin. No, koeta selvitä, kuitenkin.
Sinähän se olet surkeaan tapaasi yrittänyt esittää Venäjän jonain mailman valona.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinähän se olet surkeaan tapaasi yrittänyt esittää Venäjän jonain mailman valona.
Jopa Venäjässä on enemmän valoa kuin sinussa.
Millaista se on elää tuollaiset tyhmän vihan kanssa?
- Anonyymi
Miksi venäläiset ovat niin jälkijättöisiä poliittisen järjestelmänsä kehittämisessä ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741175
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan78919Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli78880Poliisi yritti murhata mopopojan
Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti414878- 62780
En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.52773- 67737
Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk10728Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik35672Mersumies201
Oli tänään hyrskällä melekoosen tehokas 124 liikenteessä. Ei paljon vastamäki haitannu....16560