Luetaanpa mitä asiantuntevampi väki kirjoittaa
Maavoimien tutkimuskeskuksen tutkijaesiupseeri Antti Paronen arvioi STT:lle, että Venäjän happamia kommentteja selittänee se, että maa on ollut operaatiossa enemmän ”matkustajan roolissa”. Siksi Venäjältä tuskin on luvassa tunnustusta operaatiosta.
– Tämä on Venäjälle arvovaltatappio sotilaallisesti. Yhdysvallat, kun he alkavat tosissaan operoida alueella, jossa on Venäjän kehittyneempiä ilmatorjuntajärjestelmiä, vain yksinkertaisesti ilmoittavat Venäjälle, että täältä tullaan.
Maavoimien tutkimuskeskuksen tutkijaesiupseeri Antti Paronen arvioi STT:lle, että Venäjän happamia kommentteja selittänee se, että maa on ollut operaatiossa enemmän ”matkustajan roolissa”. Siksi Venäjältä tuskin on luvassa tunnustusta operaatiosta.
– Tämä on Venäjälle arvovaltatappio sotilaallisesti. Yhdysvallat, kun he alkavat tosissaan operoida alueella, jossa on Venäjän kehittyneempiä ilmatorjuntajärjestelmiä, vain yksinkertaisesti ilmoittavat Venäjälle, että täältä tullaan.
Vastaukset 53
Vanhimmat
Kommetteja ei länsi juurikaan antanut juuri lainkaan, kun Turkki ja Venäjä orkestroivat pohjois-Syyrian tulevaisuutta.
Vaikka sillä sopimuksella, toteutuessaan, on todellista merkitystä, mutta länsi lyö kapuloita rattaisiin.
Eikä tuo suurilla otsikoilla höystetty operaatio ollut kummoinen, mutta aina kun jenkit tekevät jotakin, media otsikoi isosti.
Eikös se herra Trump nimenomaan kiittänyt venäjää ynnä muita operaation mahdollistamisesta. Tämä ei Parosen havaintoelimiin tarttunut.Tuskinpa Ryssä muutenkaan amerikkalaisia tulittaisi, jos hyökkäys ei muodosta heille suoraa uhkaa.
Ja Parosenkin kannattaa nyt vähän odotella ettei liehuparta hyppää kuolleista jollekin videopätkälle.
Ammattimiehen ei kannata tulla pääuutisiin puhumaan paskaa arvovaltatappioista, kun ei varmasti tiedä tapahtumakulusta yhtään mitään.
Venäjä epäilee syystä.
Kauniissa ja rohkeissakin kuollut pääosan esittäjä saattaa herätä kuolleista tarvittaessa.
Bin-Ladenin ja tämän al-Baghdadin paluuta odotellessa.
The leader of so-called Islamic State Abu Bakr al-Baghdadi died after running into a dead-end tunnel and igniting an explosive vest, killing himself and three of his young children, US President Donald Trump has said.
https://jerseyeveningpost.com/news/world-news/2019/10/27/is-leader-al-baghdadi-killed-in-raid-says-trump/
Tappoi itsensä räjäyttämällä ja samalla kolme hänen nuorinta lastaan.
Muistammeko Osamabin Ladenin kuoleman. https://www.theguardian.com/world/2011/may/02/osama-bin-laden-photo-fake
Sanomattakin selvää että häbestä mediassa levitetty kuva oli feikki. Koottu kahdesta saman tyylisestä kuvasta. Onko siis ihme jos kaikki eivät usko mitä Jenkkilästä ilmoitetaan.
HEHHHHEHHHEEEHHHEEEE,huvittavaa kerrontaa, linkissä jossa "kuvat" osamasta. Keskimmäinen kuva on tunnistettu Saddam Husseinin pojaksi. Sitten on yhdistetty Saddamin pojan ja osaman kuva, mikä vitsi.
Video on tosiaankin olemassa, missä feikkiosama tunnustaa osallisuutensa WTC iskuihin. Videolta sokeakin näki ettei kyse ole oikeasta Osamasta.
Noo pojat kostaa kohta iskemällä USA kaupnkeinin itsemurha pomeilla..
Venäjäkin uskoo mutta rölleille ei ole tietoa välitetty.
Ei Venäjä tiennyt doping labroistakaan...eikä paljon muustakaan, buahaa.
Moskovan Kremlille oli niin ikään täysi yllätys, että heidän oma tykistönsä oli kuin olikin ampunut Mainilan laukaukset ja se, ettei Otto Ville Kuusinen sittenkään ollut Suomen hallituksen pääministeri, vaikka sellaista kivenkovaa väitti.
Kaikkea sitä sattuukin.
On amerikkalaiset ilmoittaneet ennenkin jonkun terroristijohtajan kuolemasta, mutta yllättäen tämä ilmaantuukin elävien maailmaan. Luulen tämänkin uutisen olevan Trumpin propagandaa nostaakseen arvovaltaansa.
"Al Baghdadin kuolemasta ilmoitti aikaisemmin Venäjä.
Trump kiitoksellaan eri maille tarkoittaa että USAn terojärjestö ISIS tekee terroriiskuja ko. maihin. Al Baghdadin kuolema tuskin pitää paikkansa kun se oli kuin Hollyvoodin käsikirjoitus, tosin siihen on muitakin syitä miksi se ei ole totta.
Jostain kumman syystä tiltuja näyttää kyrsivän jopa se, että yksi terroristijohtaja saatiin jälleen kerran kiikkiin?
Se, että terroristi johtaja saatiin kiikkiin, ei tietenkään ketään kyrsi, vaan se tapa, jolla Trump asiasta uutisoi koko maailmalle. Kuollutta paneteltiin törkeästi, vaikka hänestä ei enää ollut vastusta tai vaaraa kenellekään. Noin puhuu tyyppi, joka itse on kuin koira. Kannattaisi Trumpinkin muistaa, että Isis on USA:n tekemisien tuotosta ja sitä vastaan taisteleminen on USA:lle velvollisuus eikä siinä taistelussa ole sankareita vaan pelkkiä roistoja kummallakin puolella.
Miksi suuret amerikkalaiset sotamiehet eivät pelastaneet niitä kolmea lasta, joita Al-Baghdadin väitetään raahanneen mukanaan? Siksikö, että siellä ei todellisuudessa ollut mitään lapsia, vaan puheet lapsista olivat amerikkalaista propagandaa?
Miksi amerikkalaiset eivät pidätä löytämiään terroristeja oikeudenkäyntiä varten vaan tappavat muitta mutkitta? Missä on se paljon mainostettu amerikkalaiseen oikeudenkäyttöön kuuluva piirre, että ihminen on syytön, kunnes syylliseksi todistetaan?
Ei tuo tunnu oikein uskottavalta tuollainen hollyvoodilainen terrorojohtajan räjähtäminen luolassa ja luola sortuu päälle. Trumppi nyt kiitteli maita sillä perusteella että se ohjaa terojärjestöään ISISa iskemään ko. maihin. Puolustusvoimat ei tiedä muuta kuin mitä USA sille kertoo mutta mitään operaatiota ei väitettyyn surmaaikaan ei ole ollut idlipissä kertoo syyrian tiedustelu.
Partahamsteri on dokaamassa Putten kanssa.
Venäjä hallitsee tapahtumia Syyriassa suvereenisti.
Venakot vauhdissa Syyrian kujilla.
Aikas kehnostihan tuo "suvereenius" näyttää sujuneen kun Venäjä ei ole saanut Abu Bakr al-Baghdadiakaan pois päiviltä, vaikka Putin on jo pitempään ollut Bašar al-Assadin petikaveri ; )
Venäjän puheita nyt ei kannata niin vakavasti ottaa, sillä siinä maassa luikurinlaskettelu on kautta aikojen ollut valtiojohdon perusolemus.
Näin terroristijohtaja Abu Bakr al-Baghdadi ajettiin täydelliseen umpikujaan – erikoiskoulutettujen sotakoirien kamerat tallensivat viime hetket....
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006287735.html
Vaihtoehtoisena kuvauskalustona voidaan käyttää rysäpöksylän "vapaaehtoisia"
oliko se filmillä selittävä jätkä erikoiskoulutettu sotakoira, joka filmasi? Linkin perusteella filmasi lähinnä itseään,oliko siis hän tämä tapettu terroristi?
USA on aina USA
https://www.youtube.com/watch?v=s7QpqLL9ToQ
Miksei Putte saanut ketään kiinni vaikka 25v. pani parastaan?
Putte on erikoistunut kurittamaan omaa kansaa.
Lähteet: Yksi Abu Bakr al-Baghdadin lähimmistä miehistä oli avain terroristijohtajan tuhoon.
Lavroviin ei voi luottaa.
USA:n presidentti Donald Trump ja puolustusministeri Mark Esper ovat vahvistaneet, että samalla kun Yhdysvallat on vetänyt joitain joukkojaan pois Syyriasta Turkin käynnistämän sotilasoperaation seurauksena, se aikoo toisaalta lähettää lisäjoukkoja taatakseen sen, että öljytuotannon alueet Syyriassa ”eivät joudu vääriin käsiin”.
Venäjän puolustusministeriön tiedottaja, kenraali Igor Konashenkov sanoi lauantaina, että Washington on käytännössä valtaamassa öljykentät.
”Mitä Washington tekee nyt, miehittämällä ja ottamalla sotilaallisesti hallintaansa öljykentät itäisessä Syyriasssa, on melko yksinkertaisesti, kansainvälistä valtiollista ryöväämistä,” kenraali sanoi.
Hän painotti, että Syyrian öljy kuuluu ainoastaan Syyrialle, ei Daesh-terroristeille eikä Washingtonille.
"Hän painotti, että Syyrian öljy kuuluu ainoastaan Syyrialle, ei Daesh-terroristeille eikä Washingtonille."
Miksi Putin sitten antoi Syyrian ilmeisesti maailman suurimmat fosfaattivarannot oligarkkiystävälleen Gennadi Timshenkolle?
Suurvallat ovat jo aikoja sitten jakaneet mailman enerkiavarat keskenään.
Nyt vaan todeudetaan sitä, miten ne odetaan niiden käyttöön.
Ikävä kyllä.
Hyvä noilta on ottaa öljyt pois hallitusti. Länsi siirtyy sähköön ja tuulienegiaan?
Muslimien hyvä alkaa opetteleen elämää ilman öljystä saatavia tuloja
Eivät sitten ole niin rintaruokinnassa myöhemmin.
Kuvitelmasi eivät ole totta. Maailman energiavaroista käydään edelleen kiistaa myös suurvaltojen kesken.
Suurvallat sopivat kiistansa sekä etupiirinsä kyllä keskenään. Siintä muilta kysymättä.
Se että tämä sinun kiistojen ja muiden sotien esiin tuonti täällä palstoilla. Osoitaa jotain erityistä sodan ihannointia sinussa.
Ikävä kyllä.
"Suurvallat sopivat kiistansa sekä etupiirinsä kyllä keskenään. Siintä muilta kysymättä."
Eivät ne kaikesta ole kyenneet sopimaan. Ja siksihän kiistoja edelleen on.
"Se että tämä sinun kiistojen ja muiden sotien esiin tuonti täällä palstoilla. Osoitaa jotain erityistä sodan ihannointia sinussa."
Haha. Taaskaan et ole ymmärtänyt yhtään mitään. Minä tuon esille kiistoja ja sotia vain siksi, että niitä vältettäisiin ja että ne loppuisivat. Sinulla ei nyt ikäväkyllä onnistu oikein mikään.
Onko Bellingcat jo antanut al-bagdadin murhaan liittyvän autenttisen, vapaaehtoisten itse piirtämän kuvamateriaalin kansainvälisten tutkijoiden käyttöön?
Venäjä ei ole saavuttanut ihmisoikeuksien rintamalla yhtään mitään. Ainoa taho joka saanut paljon hyvää aikaan on USA. Ja se Putinia harmittaa. Putin tullaan myöhemmin muistamaan ihmismielen käsityskyvyn ylittävästä MH17 terrorismimassamurhasta, sotarikosista ja Venäläisille kuuluvan valtionkassan tyhjentämisestä Kremliläisten omaan taskuun.
Venäjä on Venäjä ja Venäjäksi jää. Vaikka voissa paistaisi niin dna ei koskaan muutu.
Onhan USA päästänyt muutama miljoonaa ihmistä päiviltä sekä kotimaassaan että ulkomailla tällä vuosituhanella että tällainen on USAn hyvyys ihmisoikeuksissa. Amerikkalaisten sotaelokuvien sumentama trolli mieli pitää näitä massamurhia hyviksien tekoina ja vetää vanhat venäjänarratiivinsa esille joissa ei ole mitään perää mutta USA varasti todistetusti Ukrainan valtion kullan järjestämänsä vallan kaappauksen jälkeen ja parhaillaan varastaa kurdien öljyä miljoonan dollarin edestä päivässä.
ROSKAA. Teidän ryyyyssien valheita ei usko kukaan.
Tuolla hyvä drone kuvaus tuhotusta kiinteistöstä:
https://graphics.reuters.com/MIDEAST-CRISIS-BAGHDADI/0100B2KV1YJ/index.html
(rakennukset rakennettiin ilmeisesti keväästä 2018 kesään 2019 välisenä aikana, ja nyt net on poikkes)
Mitä USA haluaa nyt peitellä tuolla kulissihyökkäyksellä. Jotain on nyt tekeillä kun huomio pyritään höpö höpöllä ääntämään feikki asioihin.
Kyllä, jotain on tekeillä.
Venäjä ja Turkki sopivat Pohjois-Syyriaan pelisäännöt, liekkö tässä vastaus.
Koko länsi on ollut huolissaan rauhanprosessin todellisesta edistymisestä ja eihän sen niin pitänyt mennä......Assadin hallinto on vielä lujasti paikoillaan.
Kulissihyökkäyskö on sellainen jossa tapetaan ihmisiä?
Teillä Venäjälläkö?
Ei kun amerikassa jossa newsone kertoi amerikkalaiset pitää al baghdadin murhaa hollyvood lavastuksena. Venäjä on alkanut myöntelemään Trumpia asissa että Trump saa rauhassa lopettaa USAn terojärjestön ISISn.
Oliko tämä nyt viides kerta kun isis-johtaja tapettiin.
Olisko tämä sadas kerta kun et ota itse selvää,
YK:n edustaja Farhan Haq on sanonut, ettei järjestö voi todentaa Yhdysvaltojen väitteitä al-Baghdadin kuolemasta.
Aivan niin. Jenkit pelaa hämäyspeliä, mutta peli on peliä, vaikka vähän epäreilumpikin. ;)
Venäjä epäilee ISIS johtajan kuolemaa syystä ja niin epääilevät kaikki muutkin valheuutisoinnin kriitikot ja vastustajat.
Venäjä ei epäile vaikka asia tuli yllätyksenä kun eivät parhaalla kalustollaan havainneet jenkkien operaatiota.
Venäjä on uutisoinut jo asiasta .
Rysäpöksyt eivät ole havainneet ilmoitusta valiojoukollaan. Heheee
Syyrian venäjän joukkojen komentaja on kertonut vastikään havaitun jotain toimintaa idlipissä mutta kuitenkin epäilee Trumpin sanomisis kuten YKin ja kyllähän Trumpin leperrys tiedoitustilaisuudessa ei vakuuttanut ketään.
Surmatun Isis-johtajan seuraaja on eliminoitu
Äärijärjestö Isisin seuraavaksi johtajaksi kaavailtu henkilö on eliminoitu, kertoo Yhdysvaltain presidentti Donald Trump. Asiasta Twitterissä kertoneen presidentin mukaan amerikkalaisjoukot eliminoivat johtajan. Trump ei sen sijaan maininnut, kuka tapettu johtaja oli tai missä tämä tapettiin.
Kun Trumpin sanomiset kääntää toisin päin niin silloin ne on totta
Montako muslimia ne nyt sitten tappo?
Eikös suomessakin ole noita muslimijohtajia ja ISIS:läisii?
Pitääkö suomen itse räjäyttää ne helvettiin vai takaako isäntämaa sopimus noitten poiston muonavahvuudesta...
Presidentti Trump ilmoitti USA:n armeijan tappaneen ISIS-johtajan täsmälleen samaan aikaan kun huomattava kohu Yhdysvaltojen joukkojen ja panssarivoimien lisäkeskityksistä Syyrian öljykenttien ryöväämiseksi ja pitämiseksi USA:n hallinnassa alkoi.
USA:n joukot ovat valmiita avaamaan tulen mm. Venäjän ja Turkin armeijaa vastaan ”puolustaessaan” nyt omaksi katsomiaan Syyrian öljytuotannon lähteitä. USA siis uhkaa koko maailmaa sodalla.
Näin keskitettiin länsimedian huomio myyttisen ISIS-johtajan täysin todisteettomasti tapahtuneeseen surmaamiseen. Kaiken lisäksi kerrotaan, että al-Baghdadin ”ruumis on haudattu merelle”, siis aivan kuten väitettiin tapahtuneen Osama bin Ladenin ruumiille – hävittäen todisteet.
Siis, haloo – kuka uskoo tätä löyhää jenkkien Hollywood-mediastunttia?