Kannabiksen kieltolaki hyödyttää ainostaan rikollisia, niitä jotka myyvät kannabista alaikäisille ja täysi-ikäisille lapsillenne. Myyjät vastustavat kannabiksen vapautusta sen takia että he menettävät silloin hyvät tulot valtiolle. Kukapa ei haluaisi tienata 20e-25e/gramma kasvilla jota on helppo kasvattaa ja josta saa helposti sen 600e kasvi. Voiko valtio tai meidän ”edustajat” olla niin typeriä etteivät ymmärrä tätä asiaa. Kannabis ei kuulu nuorille, niinkuin ei myöskään alkoholi tai muut päihteet, sehän on jo itsestään selvyys. Huvittaa ettei edes Kokoomus ole ymmärtänyt kannabiksen rahallisen tuoton hyötyjä, vaikka luulisi että kyseinen puolue olisi rahasta kiinnostunut ja mahdollisista verotuotoista. Ehkä pelkona on se että menettävät äänestäjiään, jotka ovat täysin pihalla kannabiksesta. Kannabis ei ole mikään paholainen joka vie lapsesi ja tätä valhetta ei enää pitäisi jatkaa.
Kannabis 2020
Anonyymi
2264
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Kohta pääsee tupruttelemaan ja homostelemaan 😍😍😍
Narkarit rautoihin ja diilerit köyhyyteen?
Samaa mieltä.
Uutisia sensuroidaan tällä alustalla?
https://www.iltalehti.fi/paakirjoitus/a/89960f8d-5b14-4a2c-bae8-970a59db3a0d
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/221e5433-74b6-4020-9db0-86ec96fd7ef4
Toi adressi kuvaa pelottavasti miten paljon Suomessa jo narkkareita.. Tulevaa Suomen tuhoa.. Diilerit taas asialla. Kukaan muu, kuin myyjä ei tarvi huumeita!
Mitä aloittaja oikein sekoilee. Lapset voivat nytkin ostaa sauhut.
...ja hankkia namusedältä parrua.
Heti myyjiä koulujen porteille jakaa hasisilmaisnäytteitä.. Sit myyntI Ei enää rangaistavaa?
Joutuuko suojelurovikan maksaa vihreille?
Tajuatko edes itse kuinka onttoa shabaa selität? Diilerit haluaa tehdä rahaa ja koululaiset ei juurikaan rahassa pyöri. Se tulee olemaan hyvä juttu kun saksa laillistaa niin menee suomalaisilla laillistamisen vastustajilla hermo koville kierroksille. Siinä saa kohta suomen ja ruotsin puhuvat päät selitellä miksi vain niissä maissa kannabiksen käyttökin on rikos.
Eihän se oikeasti tietenkään ole rikos kun se ei täytä mitään rikoksen kaltaisia kriteereitä. Yhtä hyvin itsetyydytys on rikos. Päihtyminen ei ole rikos. Itseen kohdistuva teko ei mitenkään voi olla rikos. Muutama kasvi omaan käyttöön on kotiviinin tekoon verrattava asia.
Tavoitteeksi Suomessa voisi asettaa kannabiksen käytön loppuminen vuonna 2030 eli samaan aikaan tupakan kanssa.
Tämä kannabisvastainen työ pitäisi aloittaa heti. Lasten ja nuorten valistaminen on paras paikka aloittaa.
Tähän tavoitteeseen ei millään sovi kannabiksen laillistaminen - tämän asian kanssa ollaan nyt siis myöhässä. Kannabisjuna meni jo.
Hinnat kuullostavat ihan hyviltä, mutta saiskohan tuohon myös maataloustukea? Erityisesti jos olisi arktisen erityisaluetuen alueella?
Yleensä tukea myönnetään hehtaarikohtaisesti, montakos hehtaaria meinasit laittaa kasvamaan?
Jos keput saisi yksinoikeudella kasvatuksen. Tukien kanssa kuinkas muuten ja kokoomulaiset saisivat hoitaa myynnin ja jakelun niin kannabis olisi jo laillista.
Rangasistavuus estänyt monen uuden narkkarin synyn.. Nyt Ohisalo purkaisi eston?
Se rankaisu ei ole estänyt kenenkään käyttöä. Katso tilastoja niin näkyy oikein selkeästi lain toimivuus. Koko ajan enemmän käyttäjiä ja aineiden kirjo kasvaa. Kieltolait ei ole ikinä toimineet ja vahva pitää olla uskossa jos luulee niiden toimivan tulevaisuudessa.
Ei mikään estä reppanoita. Täyspäiset ei ala rikollisen pössyttelyyn. Miksi haluat narkkareita lisää? Mitä myyt??
Kannabis ei ole narkoottinen aine niin sen käytöllä ei voi tulla narkkareita. Mä en myy yhtään mitään mutta jos tai oikeastaan kun kannabis laillistuu niin sitä myydään samoin kuin alkoholia nyt. Suorastaan olen yllättynyt kuinka nopeasti kanadan mallia aletaan matkimaan.
Hyvä niin koska laillinen myynti on heti pois rikollisilta. Lisäksi kun kannabis erotetaan huumeista niin kovien käyttö vähenee ja ongelmat kokonaisuutena pienenevät.
Kaikki millä saa pään sekaisin, on pahasta. Heijastuu yhteiskunnassa moneen suuntaan. Pössyttelijät eivät osaa nähdä kokonaisuutta, vaan katsovat vain omaa napaansa.
Huumeita ei tarvi,kuin niitä myyvät roistot. Koita sinäkin narkkis vaan selvittää pollasi?
Narkkarius ei ole kauhistus sinulle, joka et vaivaudu normaaliin elämään iloineen ja suruineen, eikä pitkäjänteinen opiskelu ja työkään sinua kiinnosta.
Pakko ajaa sinut sotkemaan pääsi kemiallisesti.
Olet yksi Suomen kestävyysvajeista.
Kaltaisiasi on niin paljon että hyvinvointimme perusta on jo nyt pettänyt.
Alkoholi on kaikin tavoin haitallisempi ja kannabis on laitonta. Aivan sairas yhtälö. Onneksi järki on voittamassa ja yhä useampi maa laillistaa kannabiksen. Hajotkaa siihen juntit.
Alkkikset ja narkkarit ovat luusereita. Ainoa ero on että ovat sekaisin eri aineiden vaikutuksesta. Täysin normaali ihminen ei moista tarvitse tai kaipaa.