Etsiskelin sopivaa keskustelua, johon voisin liittyä painonpudotustarkoituksesksa. Yllätyksekseni huomasin, että monessa viestiketjussa mollataan ylipainoisia ja keskustellaan asian vierestä. Normaali vuorokeskustelu on muuttunut haukkumiseksi ja arvostelevaksi. Löytyykö vielä jotain keskusteluryhmää, jossa voisi oikeasti kertoa kuulumisiaan painon suhteen.
Painonpudotuksesta
1
141
Vastaukset
- Anonyymi
Painonhallinta -osiossa ja sen alla olevilla palstoilla lienee vain kaksi pahasuista mollaajaa, heidät kannattaa hiljaisesti sivuuttaa aina. Silloin kun esittävät täysin perättömiä väittämiä, kannattaa avata uusi keskusteluketju jossa tuo esiin faktaa joka kumoaa perättömän väitteen. Ja sitten on yksi tai kaksi Anonyymia jotka eivät ole löytänet agendaansa liittyvä palstaa vaan postailevat öykkäröiviä viestejä hikiliikunnastaan tai kehonrakennuksestaan näille palstoille.
Se, mihin vilmeisesti viitttaa "asian vierestä keskustelulla" yleensä käynnistyy seuraavan kaavan mukaan: 1) Ensin Anonyymi ilmoittaa aloittavansa laihduttamaan ja useimmiten mainostaa jotain ihmentekevää tuotetta, siinä sivussa, kun huomaamattaan. 2) Sitten Anonyymi ilmoittaa, muutaman vuorokauden jälkeen, laihtuneena (tai pudottaneensa painoaan) jonkin aivan mahdottoman kg määrän.
Kohta 1) ei normaalisti vielä käynnistä "asian vierestä keskustelua", sehän on OK jos se on Suomi24:n sääntöjen mukainen sallittu mainos. Mutta sitten kun putkahtaa esiin kohta 2) niin aivan varmasti tulee argumentointia, ja reippaasti.
Näitä palstoja lukee monet laihduttajat ja painonhallitsijat, toiset heistä ovat onnistuneet, toiset epäonnistuneet. Mutta jokainen heistä tietää sen kuinka hankalasta urakasta on kyse, ja sen mikä on mahdollista ja mikä ei.
Aitoa keskustelua todella saisi olla, myös ihan reseptitasolla.
Keskustelusta tekee toisinaan hankalaa myös monenlaiset ihmeelliset uskomukset joita netissä toitotetaan ja joihin jotkut ovat langenneet. Nuo uskovaiset ovat erittäin kovapäisiä, eivät tiedä, tai eivät ole tietävinkään, mitä tarkoittaa lähdearviointi ja mitä ilmeisemmin omaavat kehnon tai olemattoman englannin kielen taidon tai vain lukevat tutkimustuloksia puusilmäisesti tai kuin piru raamattua. Nuo uskovaisetikin pitäsi vain sivuuttaa hiljaisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä264266S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi144084Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2433858Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos642369Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt421796Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi711680Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont11498- 1051407
Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva111301Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti221265