Ihana Valkeakoski!

Anonyymi

Minun synnyinkaupunkini! Yhtä äkkiä vain oivalsin, että on netti ja täältä voisi löytyä Valkeakoski. Olen asunut vuosikymmenet toisella puolella Eurooppaa, mutta aina muistan Valkeakoskea. Voi miten sinne välillä kaipaankaan. Mutta ei siellä varmaan enää ole mitään niin kuin ennen, kun kaikki muuttuu?! Muistan kanavan, hopealinjan ja ne ihanat kukkaistutukset. Oli paljon ulkomaalaisia vieraita - Valkeakoski oli kauniin luonnon vuoksi suosittu vierailukohde kesäisin. Kaupungissa oli kolme hotellia. Montako on nyt? Oli tori ja elämää ja paljon ihmisiä. Onko Silakkalinna vielä olemassa?

10

1266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kävin itsekin pitkästä aikaa Valkeakoskella, viime keväänä. Torin paikalla oli muistaakseni Citymarket ja oikeaa toria ei enään ollutkaan. Kirjaslammen takana oli hotelli, Waltikka nimeltään.
      Silakkalinna on paikallaan ilman "silakoita", sillä hallia ei enään ollut. Samanlainen rakennus on juuri valmistunut sillan päähän. Otin paljon valokuvia käynnilläni, sillä lähdin pois Valkeakoskelta samana kesänä kun Makarios kävi siellä vierailulla. Siis muutin pois jo 60-luvun puolivälissä.
      Paljon on kaupunki muuttunut, melkein kaikki vanha purettu. Onneksi on vielä vanhoja valokuvia puutalojen aikakaudelta, näyttävät paljon kotoisemmalta kuin nykyiset betonikolossit. Tuskin enään tulee käytyä kun ei ole oikein tuttaviakaan kaupungissa. T: Eila

      • Anonyymi

        Valkeakosken keskustan alue näytti kun oltaisiin venäjällä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Valkeakosken keskustan alue näytti kun oltaisiin venäjällä

        Näinhän se näyttää, venäjältä.


    • Anonyymi

      Olemme harkinneet Valkeakoskeen muuttoa, mitä asuinalueita koskelaiset suosittelevat ja toimiiko kaikki perus jutut ?

      • Anonyymi

        Ei toimi edes perus jutut, Lempäälä sopii paljon paremmin harkittavaksi.


      • Anonyymi

        Itse suosittelisin Eerolaa ja Lintulan aluetta. Kärjenniemestä olen kuullut hyvää. Muualta ei oikein ole kokemusta. Keskustakin kyllä ihan mukavaa aluetta kun on vesistöä lähellä.

        Mielestäni peruspalveluita Koskissa on hyvin ja ne toimivat. Toki aina jostain on jollain sanomista, mutta niin se on jokapaikassa. Harrastusmahdollisuudet hyvät. Kaunis tiivis kaupunki!

        Kaupungilla mielestäni hyviä kehityssuunnitelmia, kuten torialue ja joskus suorempi tie Lintulasta Saarioisen tehtaalle.


      • Anonyymi

        Sointulaan


    • Anonyymi

      Sointula on ainakin niin rauhallinen ja kaunis lähiö.On kauppaa on baaria ja asuu siellä myös anforssin resa.

      • Anonyymi

        Kyllä ja olen kyseisen henkilön tuntenut vuosia ja aina on hymy huulilla ja pilke silmäkulmassa. Aidosti iloinen kaveri. Ei tarvi mitään alkkomahoolia tai huumehia siihen!!!!!!


    • Anonyymi

      Edelleen kahtiajakautunut kaupunki niin maallisissa kuin hengellisissäkin asioissa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      21
      3560
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      30
      3403
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      50
      3371
    4. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      3025
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2849
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      19
      2594
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2325
    8. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1737
    10. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      132
      1348
    Aihe