Suomalaiset julistajat

Anonyymi

Kun heitä on katsellut ja kuunnellut mm.tv 7 kanavalta. Esimerkiksi Paavo Järvinen ja hänen vaimonsa ja monet muut. Heidän tyylinsä on julistaa, kovaäänisesti paasaamalla. Paino sanalle -PAASAAMALLA. Ovatkohan he koskaan katsoneet itseään tv.stä? Huomanneet miltä se näyttää ja kuulostaa? Voisivatko he mahdollisesti korjata tälläistä esiintymis/julistamistyyliään? Voisivatko ottaa mallia, vaikkapa David Pawsonista? Joka julistaa sävyisästi ja puhuu rauhallisella äänellä ja eleettömästi. Oppisivatko suomalaiset, huitovat möykkäjulistajat tälläistä tapaa? Olisi toivottavaa.

4

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tyypillistä stand up -komiikkaa. Ilman ääntä ja esiintyjää tuntematta, olisi mahdotonta erottaa onko kyseessä "armoitettu" julistaja vai patamusta ateisti joka haluaa vain kuuluisuutta ja ruhtinaallisia tuloja. Ai niin, sitä samaahan tuo armoitettukin tavoittelee, niin ihmekös se, että esityksetkin muistuttavat toisiaan.

      • Anonyymi

        David Pawson ja Paavo Järvinen ovat täysin erilaisia evankelistoja. DP on opettaja ja kirjailija, PJ on herätyssaarnaaja, jonka kuuluukin julistaa evankeliumia niin että se kuuluu ja siinä pitää olla voimaa. Kaikkiaa Jumalan miehiä ei voi samaan nippuun, Jumala on jokaiselle antanut oman erityistehtävän.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        David Pawson ja Paavo Järvinen ovat täysin erilaisia evankelistoja. DP on opettaja ja kirjailija, PJ on herätyssaarnaaja, jonka kuuluukin julistaa evankeliumia niin että se kuuluu ja siinä pitää olla voimaa. Kaikkiaa Jumalan miehiä ei voi samaan nippuun, Jumala on jokaiselle antanut oman erityistehtävän.

        Minä en ainakaan pysty tuollaisia paasaajia kuuntelemaan. Iskee migreeni.
        Voisivat hillitymminkin julistaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minä en ainakaan pysty tuollaisia paasaajia kuuntelemaan. Iskee migreeni.
        Voisivat hillitymminkin julistaa.

        No älä katso, se on ihan vapaaehtoista. Pawson on ainakin tasaisella tyylillä opettava; samasta asiasta molemmat puhuu eli Jeesuksesta Amen


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4542
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      11
      2563
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      175
      1735
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      260
      1602
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1470
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      122
      1347
    7. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      9
      1277
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1269
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      76
      1252
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      996
    Aihe