Vm. 1999 Legacy, kytkin ottaa ylhäältä

Anonyymi

Minulla on vm. 1999 kolmannen sukupolven Legacy, joka toimii muuten hyvin, mutta kytkintuntuma on erilainen verrattuna edelliseen vanhempaan Legacyyn, jonka omistin. Molemmissa sama 2.0 litrainen bensakone. Vanhemmassa 1995 toisen sukupolven Legacyssa kytkimen liikerata oli minusta pitempi ja pystyi hyvin tuntemaan milloin kytkin ottaa kiinni. Tässä uudemmassa tuo sama tuntuma on paljon terävämpi ja liikerata kapeampi. Alue, jossa kytkin ottaa kiinni on myös kapea. Ellei kytkintä nosta varovasti niin, joko auto sammuu tai sitten se menee alueelle, jossa se luistaa ja kierrokset nousee. Olen aina yrittänyt välttää autoilla ajaessa kytkimen luistattamista, joten tämä hieman ärsyttää. Mietin vain, että alkaakohan kytkin olla loppuun kulunut vai pitäisikö vain säätää? Auto on ajettu 165 tkm. Minkäänlaista luistamista esim. 5 vaihteella tai muulloinkaan en ole huomannut. Onko kellään tietoa mistä kytkintä voi säätää? Olen kuullut, että ilmeisesti, joku vaijeri olisi konehuoneessa mistä voisi säätää, mutta tämä on mututietoa. Onko tämä vika vai ominaisuus tämän vuosimallin Legacyssa?

3

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kulunut paska laita uusi tilalle!

    • Anonyymi

      Riippuu kytkinlevystä. Jos levyn kitkapintojen välissä on jousto-osa, kytkin ottaa pehmeästi ja jos levy ei jousta puristettaessa, kytkin ottaa terävästi.

    • Anonyymi

      No en ainakaan vielä aikonut kytkintä vaihdattaa kun ei luista ja muuten toimii. Liikkeellelähtö on vaatinut totuttelua. Pitää tutkia pystyykö säätämään, että olisko sillä vaikutusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      101
      3133
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      48
      2664
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2274
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      111
      1812
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      168
      1464
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      30
      1208
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1092
    8. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      15
      896
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      111
      878
    10. Polvinen hylkäsi Persut

      Polvinen teki ratkaisun, lähti Persujen paraati paikalta. Moni on jättänyt puolueen tavallisten kansalaisten joukosta.
      Kajaani
      142
      813
    Aihe