Kirjasto vietiin, ohi kaupunkilaisten mielipiteiden, teollisuusalueelle.
Valtuuston päätös oli, että kahden vuoden kuluessa uudet tilat rakennetaan keskustaan.
Mikä on tilanne. Miten asia etenee.
Nyt heti huutamaan, ei ole rahaa. mitä tehdään?
Valtuuston päätös oli, että kahden vuoden kuluessa uudet tilat rakennetaan keskustaan.
Mikä on tilanne. Miten asia etenee.
Nyt heti huutamaan, ei ole rahaa. mitä tehdään?
Vastaukset 40
Vanhimmat
Ei se mikään ongelma ole kirjaston paikkana.
Teollisuusalue! On siinä sivistyksen kehdolle paikka. Puuttuu vain, että romuralli laitetaan kiertämään kehää, vaikka onhan sitä siinä, jo nytkin. Älykääpiöiden sinfonia soittaa säveltään ja örkki kännykällä säestää. Suorastaan hävettää, kuntalaisten puolesta.
Tuo+kirjasto+tuolla+teollisuus+alueella+romujen+keskellä++kuvastaa+kaupungin+kehitystä.+
Ei+tuo+vetovoimaa+lisää,+koulujen+sulkeminen+ja+vero+%+nostaminen++antaa+ikävän+kuvan+kaupungin+vetovoimasta.+Näin+kertoo+oppineet.
Kouluissa+opetusryhmiä+pitäisi+pienetää,++täällä++suljetaan+hyvät+toimivat+koulut.
Päätöksistä+on+luettavissa+kulut+senkun+kasvaa,+henkilöstö+menot+kasvaa,itketään+kuljetuksista+tulevia+kuluja+ja+kaikkea+muuta.
kj kiviniemi kehtasi viitata mm että kunnan talouden tappiokierre johtuu siitä, että koulujen sulkemisesta tehty valitus estää kohentamasta kunnan tulopuolta?
Ka kunkiviniemi kait tarkoittaa, että ei voida kehittää elinvoimaa kouluvalitusjumin vuoksi, että näin ne on lapaset lattialla päätään pidemmäksi kipuavan kisällinopissa olevaltakin...
Voi hemmetti, väittämä näytti uppoavan valtuutettuihin , kuin voinokare kaurapuuroon.
Valitettavasti.
"kiviniemi kehtasi viitata mm että kunnan talouden tappiokierre johtuu siitä, että koulujen sulkemisesta tehty valitus estää kohentamasta kunnan tulopuolta?"
Mikä epäselvää?
ei asiana epäselvää..mutta mutta!!
Kiviniemi on pelinappula, asetettu siirtosotilaaksi, mutta on jo kiipinyt omine nokkeluuksineen "uroskuningattareksi", sillä ei meillä kahta kuningasta siedetä.
Juu ja se että ei kannata viitata kouluvalitusten vaikutuksiin talousluvuissa, jos toisessa korissa on jo kypsymässä huikea lisävelanotto tuottamattomaan.
Kiviniemen kommentit ovat yhtä hörönlöröä. Pyhäjärven "ikiasukkaat" tietävät itse, mikä heille kuuluu ja mihin he ovat oikeutettuja. Ei vieraat, voi tulla sanelemaan utopioita ja tuottmaan mainoshöplää . Hupsis, nyt on lörähtänyt pahasti.
Kaupunginjohtaja joutuu siunaamaan nämä honkavuoren lumetus laskut. 20000 eur/vuosi. Nytkin luonnon lumi ehti ensin maahan. Siinä on sitä sivistysrahaa.
Eipä ole tullu käytyä kirjastossa sen jälkeen,kun se muutti teollisuusalueelle.
Ei ole käyty eikä käyä.
Kannattaa kävästä, ei oikeastaan hassumpi paikka.
Vieläkö joku kehtaa puolustella tapahtumaa!!?? Voi taivanhan vallat!!
Älä muuta virka. Älykääpiöitä riittää kunnan kanveesille, puolustamaan tovereita ja heidän möhläyksiään.
Joka paikassa , pienimmässäkin kirkonkylässä kirjasto löytyy keskeiseltä paikalta helposti. Kyllä on PYHÄJÄRVEN kaupungissa kirjasto yhtä hukassa kun koko kaupunki . Nelostiltäkään opasteita ei löydy hakemallakaan PYHÄJÄRVEN-kaupunkiin, on Pyhäsalmi-Kalasatama ja Pyhäjärvi kk. pajupuskassa on yksi kyltti , joka ohjaa Emolahden leirintäalueelle ja siinä se on PYHÄJÄRVEN-kaupunki, oikein VAAKUNA. Hakea piti tosissaan, asiaa auttoi, kun pajupuskasta oli jo lehdet tippuneet.
Kirjasto keskelle kylää ja opasteet kuntoon. KIITOS !
Ei Pyhäjärvellä ole ennenkään tykätty muualta tulleista kullanvuolijoista.Pyhäjärvinen kateus on Suomen kuuluisinta ja pahinta kateutta.Ei keskustapuolue halunnut tänne yrityksiä kultaa vuolemaan ja kun suuryritykset olisivat tuoneet skdl,skp,sdp ja vihreiden kannattajia pilvinpimein.
Huomattu on , keskusta jyllää , samat herrat jo neljättäkymmentä vuotta päättävät kaikki asiat. Uudet keskustalaiset pistetään ruotuun heti alkajaisiksi, suu suppuun ja sillä siisti. Ei tule mitään uutta , ei teollisuutta , ei työpaikkoja. Valitettavasti.
Valinta tehdään vaalipäällikön toimesta jo siinä ketä pyydetään ehdokkaaksi
Keskustaan kysytään ja pyydetään ehdokkaaksi.Ei sinne voi kukaan vapaaehtoisesti pyrkiä.Näin opitaan nöyryyttä ja kiitollisuutta Tikanmäkeä kohtaan ja ollaan kiitollisuuden velassa Suurta Johtajaa kohtaan.
Laila ei pääse enää minkään ryhmän ehdokkaaksi.
siitähän et sinä päätä, vai mitä?
Olen vakaasti sitä mieltä, että kirjasto-kulttuuritalo tarvitaan, Olemmepa vaikka missä tahansa kuntayhtymässä. Se olisi jo tarvittu vuosia sitten. Muistan ajan, kun Aarne Liuska (edesmennyt) ajoi asiaa . Silloinen kaupunginjohtaja hoiti asiaa, kuten virkamiehen kuuluu-
.
Oli ehdotus, että kulttuuritalo laitetaan ent. ns. "valkoissen talon" paikalle. Käytetään myös tarvittaessa hotelli ja kaupungintalon tiloja.. Mutta nyt ovat toiset. Vastakkaisuutta on varmasti. Mutta olen sitä mieltä, koska kirjastotilat vietiin teollisuusalueelle, että kirjasto ja kulttuurisali rakennetaan. Rakennettakoon sitten mihin tahansa. Mutta niilla on tarvetta!"
Nyt on jo nähtävissä, miten kulttuuritilaisuudet näivettyvät- On turhaa puhua muusta.
Kihut riittää tuulipukukansalle kevyt torikatosten varjossa
Hyvin ne näyttää osaavan parturoivan kaupungin metsävarannot. Kolme motoketjua koko syksyn töissä.
Kulttuuri on kuollut kunnastamme. Karaoke ei ole kunnon kulttuuria, sitä näyttää riittävän, eikä siitä enempää. Jokaiselle jotakin. Teatteria, taidenäyttelyitä, klassista musiikkia, nämä kaikki, luonnolliset elementit puuttuu. Ei siis ihme, että kaikki muukin, luonnollinen asia näivettyy. Ei jaksaisi jakuvasti, vaeltaa satojenkilometrien päähän, normaalien asioiden takia. Perversien tempaukset, näyttää tekevän lopullisen kuoliniskun kunnan, normaaliin elämänmenoon. Miksi tilanne on päässyt näin onnettomaksi?
Kiitos ei kihuja!
Pätöasiasta tuas joku persesilimäpuolueen kenopää lurittelee häpiä säätänä sama se on missä sinäkin luvet sen tuottajien saroilta ja hallayön uutiset säätänä!!
HK sininen on kateellinen maanviljelijöille.
Tehdään vahvat torikatokset kupari katolla niinkuin esiintymislava kun on. Sitte ei tarvita kulttuurihallia.
Vanhoista puhelinpylväistä tulee lujimmat katokset.
Keskeneräinen esiintymislava valmiiksi, kirjasto kylälle ja kulttuuritila, lähelle hotellia, voisi omalla paikkakunnalla järjestää konsertteja ja erilaisia tapahtumia.
Nyt kansa kulkee ympäri maakuntaa pitämässä pikkujouluja ja kuuntelemassa konsertteja. Kaikki tapahtumat ei ole soveliaita kirkkoon tai seurakuntatalolle.
VPK. tila on pieni musta koppi jossa tarjoilua on mahdoton järjestää.
Koulun parkkipaikasta tuli leikkikenttä !!!
Jäähalli on jäähalli, sopii jääkiekon pelailuun.
Tarvitaan kirjasto/kulttuuritila ja esiintymislava valmiiksi. Pohti voisi ostaa urheilutilat vaikka ammattikoululta, tai rakentaa itse uuden talon entisen paikalle.
Pitääkö nuo kaikki tehdä heti? Anna nyt vähän siimaa, pliis!
Pikkujouluihin mennään aina edemmäs ja ollaan yötä yhdistysten matkoilla.Kuka sitä nyt viihtii omalla kylällä ryypätä ja naisten kanssa köyriä.Kulttuuritalo ei tätä tosiasiaa miksikään muuta.Näin on tehty iät ajat ja tullaan tekemään!Reissaaminen tuo arkeen vaihtelua.
Eiköhän meidän lapset ole tärkeämpiä kuin mikään kulttuuritalo sun muut humputukset. Lapsille kunnon ruoat kouluun ja päiväkoteihin. En kyllä tajua mikä pyhäjärven päättäjiä vaivaa. Ajatteleeko ne vaan omaa napaansa kun viedään kaikki pieniltä pois?!!
Uusi kirjasto lähelle keskustaa. Pois romujen seasta teollisuusalueelta.
Hevosen voisi tuoda romujen sekaan,niinkuin apassilla.
Kirjasto siirrettiin tarkoituksella teollisuusalueelle! Ideana oli se ,että kirjaston käyttäjät kyllästyvät siellä käynteihin ja hyväksyvät kulttuuritalon rakentamisen keskustaan.Hyväksyvät Pohdin tilat ym.ym.mukisematta!!Näin tulee käymään.Viis siitä mitä se tulee maksamaan.Halvempiakin ratkaisuja olisi yksinomaan kirjastoa ajatellen, esim,hotelli olisi sopiva kohde!
Sä oot nero! Ymmärrätkö?
Paikka on aivan hyvä kirjastolle.
Totta,edellinen paikka oli tosi rauhaton.