Olis tarkoitus vaihtaa soitin 02 Volleeen ja orginaalin ja uuden soittimen koko on eri. Siis tiedustelisin onko jotain din sovitteista panelia tarjolla ja onko asennuksessa joitain tärkeitä asioita noin ed autoihin verrattuna (virta, herät virta, antenni , kajarit, maa)
Vastauksista kiitollinen.
Hauskaa viikonloppua
Vastauksista kiitollinen.
Hauskaa viikonloppua
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ainakin tuohon 70 sarjan volvoon saa sovitteen volvolta makso n 20 eur. Soittimen alle tulee sellainen pieni säilytyslokero.
hinta 20.- on ilmeisesti "vanha" koppaiselle mallille. Uudempaan maksaa tuo asennuskehys n 60.-
ja johtosarja vajaa 30.- eeroa. V40 hinnoista ei tietoa, siniseltä tiskiltä selviää.
Maksaa mansikoita,koska volvolla on oma systeemi,johon euroliitin ei sovi,ja siksi ne pyytää 10cm:n johtonipusta melkeen 100m:n hinnan.
Normaali euroliitin sarja maksaa muistaakseni jotain 5€ ja tuolla volvon oma/euroliitin sarjan hinnan saa kertomalla 10:llä
kyselisin sellasta kun omasta volvo v40 varastettiin soitin ja tyylillä vedetty kaikki piuhat poikki. silloin lakkasi toimimasta keskuslukko, ajotietokone ja kello. enkä saa mitää soitinta kiinni. mitä pitäisi tehdä??
Huono tuuri sulla :( Olen joskus vaihtanut alkuperäisen soittimen USB-Pioneeriin tuollaiseen ja jo pelkästään se homma oli työn ja tuskan takana. Kaikki liittimet yms. olivat hyvin hankalia ja sovitteita sekä kaapelisarjoja joutui ostamaan siniseltä tiskiltä melkein kahdella sadalla. Aikaakin vierähti pari päivää, vaikka soittimia on tullut ennenkin laitettua, jopa uudehkoon C-Mersuun, jota pidettäneen aika haastavana. No, Volvoa laittaessani tuli ilmeisesti vedettyä jotain ajotietokoneen johtoa, sillä asennuksen jälkeen tieturi oli mykkä. Yritin selvitellä vikaa ensin itse, mutta huomasin sen toivottomaksi ja jouduin turvautumaan ammattiapuun.
Suosittelisin melkein, että veisit autosi autosähköfirmaan. Noiden korjaaminen on todella hidasta, jos itse meinaa tehdä. Osaava autosähköfirma korjannee tuon kahdessa tunnissa ja selviät varmasti parilla satasella.