Mökissä sähköpumppu ja sauna-keittiövedet valuu metsään-järveen.. Onko lainmukainen? Käykö kunnan virkamies tarkastamassa? Tuleeko sakkoja kun ei ole lainmukainen.. Piiloton veilä pumpun talveksi mehiläispesään, ei kyllä tarkastaja sitä sieltä löydä.
Mökin jätevedet
13
856
Vastaukset
- Anonyymi
Kevään aikana kunnalta tulee tiedustelu jätevesiasioista. Ellei vastaa, tulee toinen ja vielä toinen. Sitten käydään tutkimassa mökin jätevesi järjestelmät. Lopun kai arvaattekin. Kannattaa itse laittaa jätevesiasiat kuntoon.
- Anonyymi
Näin tulee käymään. Laput ovat jo valmiina kuorissa, osoitteet päällä. Tammikuussa alkaa postitus. Terveisin. Toimistolikka.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näin tulee käymään. Laput ovat jo valmiina kuorissa, osoitteet päällä. Tammikuussa alkaa postitus. Terveisin. Toimistolikka.
Kyllä kunta käyp tutkimassa ensi kesänä. Jos mökkiläinen antanut väärää tietoa, tulee tonnin uhkasakko. Syksyllä tarkastetaan, ellei viemärit kunnossa, uhkasakko laitetaan maksuun.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä kunta käyp tutkimassa ensi kesänä. Jos mökkiläinen antanut väärää tietoa, tulee tonnin uhkasakko. Syksyllä tarkastetaan, ellei viemärit kunnossa, uhkasakko laitetaan maksuun.
Vuoden loppuun mennessä kun ilmoittaa ettei viemäriasiat ole kunnoss, saa kyllä jatkoaikaa ensi syksyyn. Sanktioita ei tule.
Eipä tuu eikä lähde vesi talosta Onneksi!
Ulkohuussi ja ulkosaunasta ei paljoa vettä luontoon liru.- Anonyymi
Kantovesi on sellaista joka suihkuaa kannosta. Tuo voisi sopia F-poriin.
- Anonyymi
Jätevesi-asetuksen rikkojat erittäin rikollisia tyyppejä, laskea nyt metsään tiskivesiä?
Jalkapuuhun torille yleisön pilkattavaksi ja sen jälkeen linnaan ja sellin avain heitettävä jorpakkoon.- Anonyymi
Meidän mökkinaapurit just tollasia, kaataa kaikki pesuvedetkin järveen ja järvi rehevöityy, pitäänee narauttaa ne. Ite vielä ovat aina puuttumassa johonkin naurettavan vähäpätöisiin asioihin, tunkemassa meidän tontille luvatta ja sitten keksivät milloin mitäkin täysin naurettavia valheita ja vaativat meiltä korvauksia. Pian on kyllä heidän vuoro maksaa.
Jalkapuu tai häpeäpaalu olis juurikin oikea rangaistus tollasille valehtelijoille!
- Anonyymi
Minullakin on pankin huvila toisin sanoen on maksamatta joten pankki saa asennella likakaivoja. hallelujaa
- Anonyymi
Kyllä pankki tulee asentamaan sinulle likakaivon, jonka tulet sitten maksamaan itse. Tosin naapurissasi oleva sikatilan isäntä saa vapaasti levittää sianpaskansa pellolle, kuten tähänkin asti, pankin mitenkään puuttumatta asiaan.
- Anonyymi
Jos ei olisi sianlihaa ette olisi ylipainoisia kaksoisleuan omistavia pesservissereitä. Olisitte nälkiintyneitä laihoja luikereita.
- Anonyymi
Hä Kukas perseheikki mikko???? Jaa tuntuu lipi lipi mikko??? Maalita lisää
Ihanaa??? - Anonyymi
veloosta pääsöö maksamalla ja synniistä katumalla mutta häijystä akasta ei millää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2453709- 583473
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I952903Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk482666Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve1202456Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352072Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012021Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva421885Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1071816Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli711189