Usein kuulee väitettävän, että kristityt ja muslimit uskovat samaan Jumalaan.
Tämä väite ei ole totta,
sillä Raamatun Jumala on Jeesus Kristus, ihmiseksi tullut iankaikkinen Sana, joka uhrasi itsensä ristillä maailman syntien sovitukseksi.
Islam kieltää tämän Raamatun ilmoituksen täysin. Islamin mukaan Jeesus on vain pelkkä ihminen, mutta Raamatun mukaan Jeesus on Jumala lihassa. Nämä ovat täysin yhteensopimattomat opit.
Onko Islamin ja Kristinuskon Jumala sama Jumala?
5
274
Vastaukset 5
- Anonyymi
On etua uskotella näin!
- Anonyymi
On vain yksi Jumala. Onko se Raamatun Jumala (hepr. JHVH) vai Koraanin allah? Eroa on kuin yöllä ja päivällä. Valitse itse...
Ikuinen elämä merkitsee tiedon etsimistä Jumalasta ja siitä, jonka hän on lähettänyt. (Apostoli Johannes).
Siksi on helppo väittää, että emme tunne Jumalaa tarpeeksi hyvin milloinkaan, vaan ainoastaan aavistamme pieniä piirtoja hänen ominaisuuksistaan.
Ihminen luotiin Jumalan kuvaksi (ruumis) ja kaltaisuudeksi (sielu) ja hän sai elämän henkäyksen eli atman, mutta Jumalan omaa henkeä saivat vain eri eläinlajit kukin noin 1/99 osan. Jumalan hengestä ei siis ole olemassa täysimääräistä kuvaa, vaan eäimet kuvastavat pientä osuutta kukin tuon hengen ominaisuuksista.
(Al Ghazali: Jumalan 99 kaunista nimeä).
Allah on monoteistien ainoa tosi opinkappale ja Korkein Herra mitä voi olla monoteistilla.
Mutta kristityt uskovat Pyhään Kolminaisuuteen: Isään, Poikaan ja Pyhään Henkeen.
Juutalaiset puolestaan uskovat JHWH:een ja muutamaan muuhun Jumalaan eli ovat polyteistejä, vaikka heitä usein mainostetaan monoteisteiksi. Heillä on myös:
Jehova-Jire, Jehova-Nissi, Jehova Herra Sebaot ja sellainenkin kummajaisuus kuin Meidän Jumalamme on Kuluttava Tuli.
Toinen polyteistinen uskonto on hindulaisuus, joka tuntee tarkoin Jumalan kuvan ja sielun, mutta entä tuntevatko he Jumalan Hengen sen paremmin kuin kukaan muukaan; sitä en tiedä. Sen vain tiedän, että persoonattomuusfilosofeja (Jotka uskovat Jumalan olevan henki) pidetään lähes Antikristillisinä ja Kristuksen lihaan tulemisen kieltäjinä paikka paikoin. Kuinka hindut voisivat tuntea Jumlan hengen, koska Krishnat esim. sanovat, että Korkein persoonallinen Jumala on ainoa, jota kannattaa palvoa eikä Jumalan hengen palvojia pidetä juuri minään.
Jeesus sanoi: Jumalaa ei tunne kukaan muu kuin Poika ja jolle Poika tahtoo hänet ilmoittaa. Ja myös Jumalaa ei ole kukaan milloinkaan nähnyt, vaan poika joka on Isän helmassa on hänet ilmoittanut. Mitä merkitsee tuo helmassa oleminen muuta kuin alistumista rukoilemaan polvillaan Isän edessä eli kyse on siis ilmeisesti islamista.
Tähän mennessä täydellisin tieto Jumalasta on tullut Krishna tietoisuuden kautta. He saattavat olla sellainen usko, joka on saanut ilmoituksen Pojalta sen suhteen millainen Jumala on tai millaisena Jumalaa on pidettävä tänä aikakautena? Mutta kuten edellä sanoin jo he luultavasti ovat saaneet tiedon vain Kuvasta ja Sielusta, mutta Jumalan Henki on yhäti tuntematon.
Joka noudattaa evankeliumia oppii ainakin välttämään antikristuksia eli tietää sen millainen Jumala ei ainakaan ole. Joka ei todista ristin evankeliumia on Perkeleestä sanoi Paavali. Eli joka EI ole noudattanut Kristuksen käskyjä ja kehotuksia ei voi tuntea sitä millainen Jumlaa EI ole, vaan luultavasti lankeaa Antikristukseen ja pitää Antikristusta Jumalana.
Antikristus tulee Jumalan koko voimalla tekemään ihmeellisiä ihmeitä ja esiintymään täysimääräisenä Jumalana. Islamin mukaan hän kykenee mm. herättämään kuolleet eloon ja saamaan aikaan taikuuden avulla ruuan riittävyyden ilman että kukaan tekee työtä ruuan tuottamiseksi. Mutta Paavali opetti, että kuolleiden ylösnousemus ei ole vielä tapahtunut ja että jokaisen tulee oman käden työllä hankkia elantonsa.- Anonyymi
On kyseessä sama jumala, mutta jokainen uskonto on vääntänyt siitä oman kuvansa eli käytännössä ei sitten olekaan sama jumala. aabrahamilaiset uskonnot on rakennettu varhaisemman uskonnon päälle eli juutalaisuudesta alkunsa saaneet. Esim. Koraanista 1/3 on Raamatusta peräisin.
- Anonyymi
Islamilainen oppi on vain yksi ensimmäisen vuosisadan kristillisistä lahkoista.
Myöhemmin se on saanut nykyiset raaminsa.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa771806Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as341182Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134944Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.200869- 64704
- 77692
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo210664On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79618- 51601
- 63561
- 33551
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32538- 55517
- 36504
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28442- 33423
- 40417
- 82408
Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"
Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin12398