Pakkaskeli tuo aina sen tutun riesan, autojen tyhjäkäynnin. Kerrostalon porraskäytävä haisee kuin kaasukammio. Ilmeisesti oven edessä on pitkään tyhjäkäytetty autoa.
Joutokäynti
Anonyymi
21257
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Sinusta on varmaan sitten parempi, että autoilijat lähtevät liikkeelle jäisin tai huuruisin ikkunoin ja huonon näkyvyyden takia ajavat jonkun - vaikka sinun - päälle.
Harvemmin on ulko-oven edessä P-paikkoja, mutta teillä näin sitten lienee. Miten siitä pääsee vaikka sairaankuljetus paareilla? Inva-Taksit? yms.
Suomessa auton tyhjäkäynti on sallittu 2 minuuttia. Siinä ajassa ikkunat ehtivät sulaa. Jos on enemmän kuin 15 astetta pakkasta niin aika on 4 minuuttia. Kyllähän jotkut ajaa punaisia valojakin päin mutta se on kielletty.
Mikään auto lämpene 2 minuutissa niin että ikkunat sulaa, varsinkaan nykyautot.
Kumma ettei ole, fiksuimmissa pihoissa pihalla on tilaa pysäköintiin niin että se ei haittaa muuta pihaliikennettä. Kaikkein älyttömimpiä pihoja sellaiset missä on kapea pihatie joka on ainoa yhteys muihin taloihin joita voi olla vaikka kuinka paljon ja kaukana. Joka pihassa vähän piha-alueen koosta riippuen toki pitäisi olla jokin paikka missä olisi tilaa väliaikaiseen pysäköintiin, muuttoautolle, huollon autolle, taksille, postilähetyksille, pizzalle jne.
Paarikyydeillä yleensä kiire ole, paarit haetaa vasta kun potilas on tutkittu, hoidettu eli ambulanssi on jo ollu pihassa kun paarit haetaan vasta sitten jos potilas kuljetetaan sairaalaan. Kotiin kuljetus paareilla taasen ei ole mitään kiireellisiä kyytetä kuten ei invataksienkaan ajot, toki kiire on aina mutta ei sellaista muiden kiireitä kiireellisempää. Pihatietä ei tietysti saa tukkia niin että auto on valvomatta pihalla, se pitää mennä sitten siirtämään jos on tarve antaa tietä muillekkin.
Ihmettelen aina vaan tässä pihapysäköinnissä sitä että että vaikka tilaa olisi jättää auto niin että ohi pääsisi muitakin niin ei. Auto ajetaan niin että ei toista autoa enää mahdu. Mutta minkä sen voi sitten ihmisten yksinkertaisuudelle, sitä on ihan oikeasti olemassa ihmisten yksinkertaisuutta.
Tarkoitatko lämpenee vai ei lämpene? Koska olet muuttanut Suomeen? Osaat kielä jonkun verran mutta ei paljon.
Kirjoita juttusi ensi kerralla aloituksen mukaiselle palstalle tai aloita uusi.
Vaihda se kuplavolkkarisi toiseen merkkiin niin saat nauttia tämän vuosituhannen tekniikasta.
Mikä auto lämpenee esim. 10 asteen pakkasesta käynnistettynä 2 minuutissa niin, että lasit on sulat?
Kerro sellaisen auton merkki ja malli.
Joko olet löytänyt sen 2 minuutissa lämpenevän auton?
olihan yllätys,tääl naapuri puolikin tuntia ,joskus selviää 10 minuutissa..
Ei todellakaan lämpene. Nykydieseleitä ei saa käyntilämpötilaan kuin ajamalla, tai lisälämppärillä. Taksikuskit sitä eteenkin valittaa, kun tolpalla odottavat kyytejä pakkasella, niin ilman lisälämmppäriä tulee rengille kylmä. Sen verran " hyvä" on jo nykyinen dieselmoottori hyötysuhteeltaan. Bensamoottori ei niinkään, mutta sekään ei lämpene kahdessa minuutissa niin paljoa, että tuulilasi sulaisi jäästä.
Se on sun perseessäs.
Todella älykäs kommentti, eittämättä erittäin älykkäältä kaverilta.
Hyvä konsti on tukkia pakoputken pää raa'alla perunalla, painaa sen jalalla niin syvälle kuin menee pakoputkeen. Voi olla että 'sankarilla' menee aikaa ennen kuin löytää 'vian'.
Huikea idis. Siinä kun menee kone tai apulaitteita rikki niin tulee helposti laskua jopa 5000€. Myös erilaisten nenävammojen riski on tuossa melkoinen. Ei ehkä kannata...
Sitä saa mitä tilaa. Ehkä opetus auttaa, ehkä ei.
Kenelläkään muulla ei ole niin surkeaa autoa. Taitaa olla Klonkswagen.
Ehkäpä taksi tai joku muu huoltoajossa on ollut siinä oven edessä jonkin aikaa moottori käyden.
En asu kerrostalossa. Omakotitalossa taas haisee takkojen lämmitys tyynellä kelillä. Ei ole rahulia ostella mitään 10 hehtaarin tonttia Pk-seudulta. Että siinäpä sitä olisi 3 vaihtoehtoa tarjolla. sopii valita näistä. s'il vous plaît.
Voi kauheaa nenään tulee hajua.
Kannattaisi ehkä muuttaa Kainuuseen autiomökkiin ja kulkea kauppaan suksilla.