Miten osatyökyvyttömyyseläkkeeltä työkyvyttömyyseläkkeelle?

Anonyymi

Olen tällä hetkellä noin 61,5 vuotias mieshenkilö. Minulle myönnettiin kesällä 2018 osatyökyvyttömyyseläke. Siitä lähtien olen ollut tuolla puolikkaalla ja sen lisäksi olen saanut ansiosidonnaista päivärahaa. Nyt terveydentilaani on tullut muutos ja olen menossa toiseen sepelvaltimoiden pallolaajennukseen.

Nyt kysynkin, onko minun mahdollista hakea kokoeläkettä tuon operaation jälkeen ilman sairaslomia, ja jopa saada se? Tosiaan ns. oikea eläikä jo 2,5 vuoden päässä, eikä työkykyä saati -mahdollisuuksia ole.

3

365

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikäs estää hakemasta?Onhan terveydentilassa tapahtunut kuitenkin muutos.Ota B-todistus sairauksistasi ja lähetä toinen niistä te-toimistoon ja toisella haet työkyvyttömyyseläkettä.Eivät ne tuossa kunnossa ketään töihin laita,eikä takuulla kukaan otakkaan.Olet todennäköisesti syntynyt 1958 ja putkessa,eihän sulla mitään hätää ole.Itse pääsin tk-eläkkeelle nyt menneenä kesänä,mutta minun kohdallani ne sairauslomat oli pidetty täyteen ja niistä kyseltiinkin ,vaikka edeltävissä hakemuksissa se asia oli mainittuna selvästi.Kuulin yhdeltä tuttavalta jolla oli paha reuma,niin hänelle tekivät tk-eläkepaperit valmiiksi jo sairaalassa,allekirjoitus ja ei mennyt kauan kun se eläke myönnettiin.Tsemppiä pallolaajennukseen,kyllä ne asiat siitä järjestyy.

      • Anonyymi

        Toivon.että saat tukea ja ohjausta tarvittaviin asioihin. Olen ollut pitkäaikaisen sairauden vuoksi työkyvyttömyys eläkkeellä.Olin kuntoutuksesssa ja sain kuntoutustukea.Lääkärit ja työvoimatoimistosta virkailija.ja sosiaalityöntekijä paikalla.Siitä sitten hakemaan. Turussa Kelan kuntoutuksesaa. Olin jonkun verran myös ammattiliiton päivärahalla.Olisi hyvä.jos ilmoittasit liittoon.Siinä vaiheessa. Kun menet pallonlaajennukseen.Sairaalasta lääkärit antavat lausunnon työkyvyn arvioinnista.Käsittääkseni olet saanut kuntoutustukea.Tsemppiä ja voimia
        .


    • Anonyymi

      Toivottavasti ei.

      Kuntoile ja MENE TÖIHIN

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4367
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      111
      4189
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      42
      4100
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3958
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3374
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3269
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3241
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1592
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1140
    Aihe