Vähin euro määrä millä kuvittelisit pärjääväsi kuukausittain sisältäen kaiken?
Kuvittele kuinka paljon olisit valmis kohtuullistamaan elämääsi.
Oma arvioni itsestäni on n. 700e tällä hetkellä ja se onkin millä tulen toimeen juurikin.
Omaisuuden olen myynyt/antanut pois ja hyvin kevyt on muuttokuorma.
Kepeää.
Painava on kyllä ulosotto mutta onneksi siitä ei tarvitse huolehtia tuon taivaallista.
Vähäinen omaisuus?
6
277
Vastaukset
- Anonyymi
Nettotulot n. 3960eur/kk. Pärjäisin varmasti puolella tuosta, mutta on vielä hieman asuntolainaa jäljellä. Lisäksi ajattelen myös muita, lähimmäisiäni, joten vielä ei oravanpyörästä ulos hyppääminen ole ajankohtaista.
- Anonyymi
Asumiskulut tällä hetkellä 373 e/kk, Todennäköisesti parilla kympillä joka toinen päivä saisin lähikaupasta riittävästi monipuolista ravintoa, joten tuolla vajaalla 700 eurolla kuukaudessa voisin hyvin odotella uudelleentyöllistymistä.
- Anonyymi
BabylonGetaway kirjoitti:
Itsekin vuokrasin juuri pienen mökin maalta , 230e kk :) Puulämmitteinen :)
Itsellä omaksi maksettu omakotitalo. Asumiskustannuksiin laskettuna siis roskis, vedet, sähköt, vakuutukset ja verot. Puulla kun enemmän lämmittäisi niin voisi varmasti sähkölaskusta leikata melkoisen siivun, mutta pitää elämässä olla kohtuullistettunakin tietty helppous.
Yleinen hedonismi ml. nautintoaineet ja matkailu olisi varmasti niitä, mistä ensin lähtisin kohtuullistamaan, mikäli työllisyystilanne kääntyisi epäoptimaaliseksi. Säästöillä eläisin mainitulla eloonjäämisbudjetilla kolmisen vuotta. Katson tuon kuitenkin tarjoavan riittävän aikaikkunan uudelleentyöllistymiseen, joten en näe kohtuullistamista pakollisena pelkästään säästöjen keräämisen vuoksi. Kerään siis kokemuksia.
Toisaalta nettotuloni ovat sen verran pienet (2400e/kk), etten näe taloudellista riippumattomuuttakaan tavoittelemisen arvoisena asiana, ainakaan järkevässä ajassa, jolloin tuon mainitun kolmen vuoden sijasta voisin elää tukiaisista riippumattomana loppuikäni.
- Anonyymi
Vuokra ym. kulut niin vähintään tonni täytyy olla nettona, ei silläkään pärjää.
- Anonyymi
Omaisuuden määrä on ihan eri asia kuin tulojen määrä. Omaisuus on se, mikä on tallella vielä juuri ennen tilipäivää, ja vieläpä jatkuvasti kuukaudesta ja vuodesta toiseen.
Kyllähän hyvinkin vähäisellä omaisuudella pärjää, vaihtovaatteet ja hammasharja. Tosin jatkuva hotelliasuminen (tai kalustettu vuokra-asunto) nostaa suoria kuukausimenoja verrattuna siihen, että omistaisit itse asuntosi kalusteet ja astiat yms. Mutta toisaalta jos omaisuuden hankintakulut jyvittää käyttöajalle, onko se ero sittenkään niin suuri?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400