Vähäinen omaisuus?

Vähin euro määrä millä kuvittelisit pärjääväsi kuukausittain sisältäen kaiken?
Kuvittele kuinka paljon olisit valmis kohtuullistamaan elämääsi.
Oma arvioni itsestäni on n. 700e tällä hetkellä ja se onkin millä tulen toimeen juurikin.
Omaisuuden olen myynyt/antanut pois ja hyvin kevyt on muuttokuorma.
Kepeää.
Painava on kyllä ulosotto mutta onneksi siitä ei tarvitse huolehtia tuon taivaallista.

6

271

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nettotulot n. 3960eur/kk. Pärjäisin varmasti puolella tuosta, mutta on vielä hieman asuntolainaa jäljellä. Lisäksi ajattelen myös muita, lähimmäisiäni, joten vielä ei oravanpyörästä ulos hyppääminen ole ajankohtaista.

    • Anonyymi

      Asumiskulut tällä hetkellä 373 e/kk, Todennäköisesti parilla kympillä joka toinen päivä saisin lähikaupasta riittävästi monipuolista ravintoa, joten tuolla vajaalla 700 eurolla kuukaudessa voisin hyvin odotella uudelleentyöllistymistä.

      • Itsekin vuokrasin juuri pienen mökin maalta , 230e kk :) Puulämmitteinen :)


      • Anonyymi
        BabylonGetaway kirjoitti:

        Itsekin vuokrasin juuri pienen mökin maalta , 230e kk :) Puulämmitteinen :)

        Itsellä omaksi maksettu omakotitalo. Asumiskustannuksiin laskettuna siis roskis, vedet, sähköt, vakuutukset ja verot. Puulla kun enemmän lämmittäisi niin voisi varmasti sähkölaskusta leikata melkoisen siivun, mutta pitää elämässä olla kohtuullistettunakin tietty helppous.

        Yleinen hedonismi ml. nautintoaineet ja matkailu olisi varmasti niitä, mistä ensin lähtisin kohtuullistamaan, mikäli työllisyystilanne kääntyisi epäoptimaaliseksi. Säästöillä eläisin mainitulla eloonjäämisbudjetilla kolmisen vuotta. Katson tuon kuitenkin tarjoavan riittävän aikaikkunan uudelleentyöllistymiseen, joten en näe kohtuullistamista pakollisena pelkästään säästöjen keräämisen vuoksi. Kerään siis kokemuksia.

        Toisaalta nettotuloni ovat sen verran pienet (2400e/kk), etten näe taloudellista riippumattomuuttakaan tavoittelemisen arvoisena asiana, ainakaan järkevässä ajassa, jolloin tuon mainitun kolmen vuoden sijasta voisin elää tukiaisista riippumattomana loppuikäni.


    • Anonyymi

      Vuokra ym. kulut niin vähintään tonni täytyy olla nettona, ei silläkään pärjää.

    • Anonyymi

      Omaisuuden määrä on ihan eri asia kuin tulojen määrä. Omaisuus on se, mikä on tallella vielä juuri ennen tilipäivää, ja vieläpä jatkuvasti kuukaudesta ja vuodesta toiseen.

      Kyllähän hyvinkin vähäisellä omaisuudella pärjää, vaihtovaatteet ja hammasharja. Tosin jatkuva hotelliasuminen (tai kalustettu vuokra-asunto) nostaa suoria kuukausimenoja verrattuna siihen, että omistaisit itse asuntosi kalusteet ja astiat yms. Mutta toisaalta jos omaisuuden hankintakulut jyvittää käyttöajalle, onko se ero sittenkään niin suuri?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      72
      1692
    2. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      59
      1678
    3. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      167
      1400
    4. Keskisarja loisti A-studiossa, vauhkoontunut Sofia Virta munasi itsensä

      Keskisarja taas puhui 100% faktaa maahanmuuttoon liittyen. Kokoomuksen Kaumalta tuli pari hyvää puheenvuoroa, joskin muu
      Maailman menoa
      304
      1331
    5. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      67
      1260
    6. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      107
      1228
    7. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      61
      1086
    8. Vihjeketju naisille

      Kirjoita tähän vihjeesi kaivatullesi.
      Ikävä
      60
      1079
    9. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      96
      1029
    10. Nyt tiistain galluppi alkaa....

      Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä
      Ikävä
      57
      980
    Aihe