Hei
Jos vuokraan omistamani kerrostalo asunnon josta on vielä lainaa pankille jäljellä.
Voinko vähentää vuokratulon verotuksesta asuntolaina kulut?
-kiitos tiedoista!
vuokratulot ja vähennys
6
186
Vastaukset
- Anonyymi
Voit; tarkalleen ottaen verotettavasta tulosta, eli tässä tapauksessa vuokratulosta.
Huomaa, että lyhennys ei ole kulu. Korot ja käsittelykulut on. - Anonyymi
Jos kyse on asuntoyhtiön ottamasta remonttilainasta, jota maksat pääomavastikkeen muodossa, vähennysoikeus riipuu siitä, miten asuntoyhtiö on kirjanpidossaan pääomavastikkeen käsitellyt. Tämän tiedon saat isännöitsijältä.
- Anonyymi
kiitos tiedosta!
Entäpä jos on lainaa pankille koko asunnosta , sitä ilmeisesti ei voi vähentää? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kiitos tiedosta!
Entäpä jos on lainaa pankille koko asunnosta , sitä ilmeisesti ei voi vähentää?Tähän vastattin jo. Kulut lainasta voit vähentää, lyhennys ei ole kulu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tähän vastattin jo. Kulut lainasta voit vähentää, lyhennys ei ole kulu.
Kiitoksia vastauksista.
Vielä olisi muutama kysymys.
Tosiaan en ole aikaisemmin asuntoa vuokrannut.
Milloin verottajalle pitää ilmoittaa vuokratuloista?
-Asunto vuokrattu 1.11.19 eteenpäin.
-kiitos - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitoksia vastauksista.
Vielä olisi muutama kysymys.
Tosiaan en ole aikaisemmin asuntoa vuokrannut.
Milloin verottajalle pitää ilmoittaa vuokratuloista?
-Asunto vuokrattu 1.11.19 eteenpäin.
-kiitosHei
Koska olet aidosti kiinnostunut aiheesta, helpoin tapa vasta on ehdottaa, että vilkaisisit verottajan ohjetta osoitteessa https://www.vero.fi/henkiloasiakkaat/omaisuus/vuokratulot/
Noin lyhyesti vastaus kysymykseesi on, että tässä tapauksessa täydennä 2019 saamasi vuokratulot esitäytetylle veroilmoituksellesi ensi keväänä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 437477
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543713Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu483573- 813373
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/523200- 513034
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod362842Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint302494IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1971938- 471561