Onecoin-huijaus ei eroa kovin paljoa Bitcoin-huijaksesta

Anonyymi

Katsokaa lisää Verrkomarkkinointi-palstalta.

Jos ja kun huijattavia ihmisiä riittää, mikä tahansa typerääkin typerämpi (siis älykäs) huijaustapa saa jatkua vuosikausia. Ja jos kaikki on avointa ja läpinäkyvää ja ulkoistettua, ei päähuijareita aina voi edes syyyttää yhtään mistään eikä periä miljardeja pois keneltäkään.

Bitcoin-huijaus toimii eri tavalla, mutta siinäkin hyödynnetään viisaiden ihmisten äärimmäistä hyväuskoisuutta. Nämä viisaat koulutetut superihmiset saadaan oppimaan mitä ihmeellisimpiä vaikeasti hahmoteltavia asioita ja opettamaan näitä muille ihan itse keksimillään älykkäillä tavoillaan. Ja kaikille virtaa rahaa pohjattomasta rahasammosta. Ikuisesti.

9

136

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tänään yle julkaisi ihan hyvän jutun onecoinista:

      https://yle.fi/uutiset/3-11073023

      Tuoko muka ovelaa? Jokainen mukana olijoista varmasti tiesi mistä on kysymys. Toivoivat olevansa tasolla, joka jää voitolle eivätkä tietysti välittäneet pätkääkään heitä myöhemmin mukaan tulevista kaiken menettävistä uhreista. Tärkeintä oli saada se oma prosenttiosuus. Montako huijaria kirjoitteli Suomi24:n palstoile erilaisia piilomainoksia oman potin turvaamiseksi. Kaikki täysin avoimesti.

      Ja mitä tekivät viranomaiset? Tuhansia mainoksia joka puolelle. Tietoa oli ja ymmärrystä, mutta jokin esti puuttumasta selvään huijaukseen. Mikään ei ole muuttunut. Kymmeniä pienempiä huijauksia koko ajan meneillään.

    • Anonyymi

      Kyllä se aika paljon eroaa kun ei onecoinilla ollu edes lohkoketjua XD
      Eli eihän toi edes oo krypto. Jotain koulutuspaketteja myivät. Tyhmä pitää olla että tollaseen laittaa rahaa

      • Anonyymi

        Pieniä eroja on, mutta 93,7 % perustuu ihan samaan. Arvaatko jo mihin?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pieniä eroja on, mutta 93,7 % perustuu ihan samaan. Arvaatko jo mihin?

        Ahneen tyhmyyteen.


    • Anonyymi

      Kaikki paljstuu lopulta huijauksiksi. Myös kotimaisia huijareita huijataan ulkomailta käsin. Osa ei vieä edes tiedä tulleensa itse huijatuiksi.

      https://yle.fi/uutiset/3-12188155

    • Anonyymi

      Samaa sarjaa ovat.

      • Anonyymi

        Markkinoidaan samoille uhreille.


      • Anonyymi

        Nimet muuttuvat joskus.


    • Anonyymi

      Suurin osa uhreista ei tiedä mitään kryptohuijausten historiasta. Lukevat vain uusia huijausmainoksia. Ja koska niitä on sadoittain, he alkavat uskoa niihin. Ja Googlaavat niitä. Aina löytyy lisää asiaa vahvistavia otsikoita. Näin toimii aivopesu.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      317
      8153
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      99
      6389
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      174
      3683
    4. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      72
      2569
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      40
      2470
    6. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      45
      2313
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2186
    8. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      103
      2026
    9. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      2024
    10. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      48
      1595
    Aihe