mikä olisi kannattavin ostos?

jamppa

mikä näistä olisi paras auto kaikki tosin -96 vuosmalliltaan ja vain sedanit kysees ei varmarit.
1. Ford Mondeo
2. Mazda 626
3. Volvo 440/460
4. Nissan Primera/Almera.
mitä vikoja tälläisissä autoissa on ollut eli kuinka ovat kestäneet? minkä hintaisia varaosat? lämmösi ym? kuluutuksia noormallissa/kaupunki ajossa? missä hinnassa tälläiset autot kulkee eli palionko kannattais maksaa? mikä olisi paras vaihto ehto esim. 1000 kg painavan vaunun eteen eli millä näistä parhaiten liikahtais?
mikä olisi paras vaihto ehto talviautona eli lämpöisin ym? suoraan sanoen mikä olisi paras autona kestävyys, turvallisuus, lämmin, ajettavuus, ym? kiitos asialliset vastukset vain
kokemuksen kera taikka totellista tietoa sitten.

3

685

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jeppe

      400 sarjan Volvot on tehty renaultin alustalle, joten vikoja riittä. Penkit on hyvät, talvella tarkenee ja muutenkin ihan mukava auto pöristellä. 1,8 kekikulutus on n.7-8 litraa. Hyvästä yksilöstä kannattaa maksaa 5000-6000 €.
      Muista ei ole oma kohtaisia kokemuksia.
      foortit on vähän herkiä ruostumaan ja muutenkin korjaamolla näkyvät melko useasti. Masta ja Nissan menee vähimmillä korjauksilla.
      Kärryn vetoon paras varmaan olisi v6 mondeo, mutta muuten ko vekotin ei ainakaan kestävimmästä päästä ole.

    • M.A

      ...paras on Mazda.Toinen Nissan,älä Fordia ainakaan.

    • Eikka

      Nissan Primera paras, sitten varmaan Ford tai Mazda, Volvo kuppaisin, tosin ei ole kokemusta kuin 440 -90 GLT ja 440 -92 SE malleista, uudemmat voi olla jo hieman parempia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe