Kokoomuksen riehumisesta tehdään loppu

Anonyymi

Kokoomuksen riehumisesta Kansaeläkelaitoksessa tehdään loppu ja kaikki tuo kostetaan poliittisesti todella rankasti mitä Rinteen kimppuun käyminen on kun hän aidosti ajaa kohtuullista toimeentuloa pienituloisille eläkeläisille. Kokoomus on hävittänyt kaiken asiantuntemuksen Kelasta.

Juuri on julkistettu suuret tulot ja pienet osinkoverot ja Rinne ajaa ihmisille kohtuullista toimeentuloa, niin kimppuun käydään rajusti. Minä laitan nyt alulle selvityksen eläkejärjestelmän järkyttävästä vääristymästä, jota markettien kassatnaiset yrittävät 10 euron tuntipalkoista perittävillä maksuilla rahottaa.

Ny aletaan puhua siitä asiasta, jossa eduskunta joutui muuttamaan nopeasti lakia, joka koski yritysjohdon eläkkeitä. Tämä siksi koska Antti Rinteen kimppuun käydään hulluna.

5

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Sdp:n kannatuksen roima pudotus oli torstain keskeinen uutisaihe. Ja Rinteelle todella kiusallinen. Onhan 13,9 prosentin kannatus Antti Rinteen puheenjohtajakauden heikoin luku. Viimeksi Sdp:n kannatus on ollut Ylen kyselyssä näin alhaalla heinäkuussa 2014.

      Eläkepuheillaan Rinne yritti ehkä kääntää uutisoinnin kärkeä – missä hän osin onnistuikin. Illan uutisissa ei enää puhuttukaan pelkästään Sdp:n kannatuskriisistä vaan myös Rinteen yrityksestä parantaa pientä työeläkettä saavien asemaa.

      Ja sehän on se viesti, jonka Rinne haluaa välittää äänestäjille.

      Vaikka asiantuntijat tyrmäävät eikä esitys etene mihinkään, se ei sinänsä Rinnettä tunnu haittaavan. Hänelle oli tärkeämpää yrittää välittää viestiä, että hän ja Sdp yrittävät nostaa pieniä eläkkeitä.

      Vappusatasen lupaaminen toimi eduskuntavaaleissa ja Sdp pääsi suurimmaksi puolueeksi. Rinne näyttää yrittävän samaa temppua aina vain uudestaan ja uudestaan.

      • Anonyymi

        Nyt vaalivaletta rahoitamassa toisten rahoilla? On ketkudemu!


    • Anonyymi

      Nyt tutkitaan yritysjohdon eläkkeet läpikotaisin kaikkine lisäeläkkeineen ja niiden määrä ja ketkä ne rahoittavat. Ja tästä tullan puhumaan ja kirjoittamaan ja pitkään.

    • Anonyymi

      Rahastot kerätään ansioilla ja niihin perustuu eläkkeet. Antti taas sössimässä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2232
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      215
      2100
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1418
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      16
      1173
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1051
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      75
      918
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      865
    Aihe