Kannattaa vaihtaa voimansiirron öljyt, ei kulu

Anonyymi

Ihmettelen että voimansiirto jää kokokaan huoltamatta autoissa, eli vaihteiston öljyt jää vaihtamatta sekä esim nelivedon tasauspyörästön mikä on monissa audeissa, myös muissa. Merkkihuoletussa audissa on samat öljyt vaihtamatta, eli jos ostat audin tai muun merkin niin siellä on tärkein huoltokohde.

Tänään vaihdoin 2015vm audi a4 avant quattroon, tallissani vaihteistoon sekä tasauspyörästöön. Autolla on ajettu noin 100tkm eikä koskaan vaihdettu, öljyt oli aivan likaiset. Ei ole kummoinen työ ja öljyjä saa kaikilta kaikilta eurooppalaisilta valmistajilta, ne ei ole mitään erikoisia öljyjä vaan vaihteisto ja tasauspyörästö-öljyja.

Se likainen öljy ei voitele enää voitele yhtä hyvin, sitten lämpenee myös enemmän käytössä. Kuluttaa kaikkia niitä voimansiirron osia nopeammin ja menee entistä likaisemmaksi nopeammin. Samalla voi laittaa riittävästi ja näkee vuodon jos on ja korjata se ajoissa.

1

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On se kyllä hyvä tuo neliveto. Pääsee kotioloissa vaihtelemaan öljyjä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      26
      5491
    2. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      88
      3764
    3. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      51
      3370
    4. Mitä haluaisit sanoa

      Nyt kaivatullesi?
      Ikävä
      222
      2834
    5. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      61
      2747
    6. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      52
      2665
    7. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      32
      2490
    8. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      153
      2400
    9. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1985
    10. Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa

      Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok
      Maailman menoa
      118
      1673
    Aihe