Kuuntelin puolella korvalla jotakin uutiskanavaa, jossa kerrottiin erittäin hyvätuloisten vaikeuksista yhteiskunnassa. Nyt kun on näennäinen mahdollisuus olla ilmoittamatta tulojaan niin se pitää huolehtia ajallaan. Samaten yhteystietojaan ei voi antaa julkiseen käyttöön, erityisesti se koskee majapaikan osoitetta. Eikä voi kommentoida sosi mediassa välttämättä edes tekaistulla nimellä. Eikä käydä ulkona niin usein kuin ehkä haluaisi.
Sitten psyykkisinä pelkona on, että jos joku kuitenkin saa esim osoitteen selville tahi sukulaisen... Tai menettää varallisuutensa syystä tai toisesta. Tai tapahtuu terveydellisesti jotakin odottamatonta jne jne.
Joten turha kadehtia ns rikkaita, niillä on omat vaikeutensa joita tavan tallaajat eivät voi kuvitellakaan!
Lapin ukko
Liika raha ja omaisuus
Anonyymi
1
107
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllähän aika moni hyvätuloinen saa niskaansa täysin perustelemattoman määrän paskaa ja menettää oikeuden omaan mielipiteeseensä vain sen takia, että on tehnyt elämässä oikeita valintoja taloudellisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061