Nyt on hyvä aika liittyä siniseen puolueeseen jos haluat olla ehdolla kevään 2023 eduskuntavaaleissa. Ehdit tehdä vaalityöltä ja tutustua kenttäväkeen.
Meidän ajamia asioita jos haluat kannattaa:
-valtiontalous kuntoon, köyhiltä leikattava enemmän.
-aktiivimalli takaisin ja myös aktiivimalli2
-eläkkeitä leikattava
-veroja korotettava.
Mutta itsellesi tienaat hyvän palkan kansanedustajana ja myös sopeutusrahan kansanedustajan urasi päätyttyä :)
Eduskuntavaalit 2023
5
194
Vastaukset
- Anonyymi
Ivallisia yksinkertaisia höpö juttuja , mitä haluatte noilla itsestänne kertoa.
Sinisillä, heidän aatteellaan ei ole tuollaisen halpamaisen alaspainamisen kanssa mitään tekemistä
Sinisten aate on hyvä ja siihen kannatta tutustua.
Sinisten kansanturvallisuus ajatus on hyvä.
Se tukee kaiken heikoimmassa asemassa olevia.
Arvostaa perheitä, pienyrittäjiä, sosiaalista oikeudenmukaisuutta.
Elo aikoinaan sanoi sinisten olevan keskituloisten veronmaksajien kapina. Työssäkäyviä arvostetaan he tämän maan hyvinvoinnin rahoittavat.
Palkansaajia verotetaan koko ajan kovemmin. Tämäkin hallitus on palkansaajien kukkarolla. - Anonyymi
https://www.is.fi/paakirjoitus/art-2000006296399.html?fbclid=IwAR0Rt9Gh1ZytlChAfof83n9Qs80AdIBEIpeUhGtPpqYjtyCXpSOSghiMvSM
Keskituloiset ja rikkaat ne verot suomessa maksaa. Elättää ne muut.
Nuori ja keski-ikäinen voi työllistyä esim. taksiyrittäjänä.
Haja-asutusalueilla ja syrjäisisää kunnissa taksiyrittäjille ois työtä. - Anonyymi
Pistin akan varmuuden vuoksi jäseneksi. Jospa se hillotolppaura hänelle urkenisi ryhdikkäissä sinisissä. Kai sitten itsellenikin jotakin tipahtelisi.
- Anonyymi
Suomen kansalaisten silmissä sekä mielissä Sintut ovat surkeita takinkääntäjiä ja pettureita. Koko puolue kaatuu omaan mahdottmuuteensa, petturit eivät saa kannatusta - KYLLÄ KANSA TIETÄÄ!
Lopetappas aloittaja se vitsien vääntämnen ja liity Perussuomalaisiin takaisin jos enää kelpuuttavat.- Anonyymi
Vähänkään asioita laajemmin ajatteleva ihminen ei halua persuihin.
Siellä kaikki asiat kipataan maahanmuuttajien viaksi. Se on kupla joka vielä possahtaa.
Suomeen työhön tulleet tai avioliiton. tai koulutuksen kautta tulleet ovat myös maahanmuuttajia. Jopa Ruotsiin aikanaan menneet Suomeen palaavat ovat maahanmuuttajia.
Moni maaseudulla asuva poikamies on saanut puolison venäläisestä. virolaisesta tai thaimaalaisesta maahanmuuttajasta. Onhan Tynkkyselläkin Afrikasta Mosambikista lähtöisin oleva puoliso. Vihreiden Haavistolla on ecuadorilainen puoliso.
Turvapaikanhakijoita tulee muutama tuhat nykyisin.
Heidän hakemusten käsittelynopeutta on lisätty ja heidät palautetaan turvalliseen kotimaahan kielteisen päätöksen jälkeen.
Maahanmuuttoasiassa tarvitaan realismia ilman rasismia. Turvaverkot tarvitaan vaikeuksien kohdatessa. Vaikeuksista ylipäästyään terveet ihmiset voivat hankkia elantonsa itse.
Kehitysapuna tulisi viedä suomalaista teknologiaa. Kouluttaa lääkäreitä kätilöitä ja opettajia, jotka palaisivat kotimaihinsa opettanaan ja valistamaan kansaansa.
Se lisäisi hyvinvointia heidän omissa kotimaissaan eikä tarvitsisi lähteä paremman elintason maihin turvapaikkaa hakemaan.
Turvallisuuden lisääminen ja hallinnon vakauttaminen noissa kehitysmaissa on vaikempi juttu. Sekin lähtee noista kansoista itsestään. siinäkin valistuksella ja koulutuksella on tärkeä tehtävä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 836309
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj534489- 764227
- 1314081
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?533244Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️263068Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan72727- 342362
- 2042181
- 462006