Sosiopaatista

Anonyymi

Miten eroaa psukopaatista ja/tai narsistista?

10

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tällä palstalla käytettyjä nimityksiä.

    • Anonyymi

      Anteeksi u pitää olla Y.

    • Anonyymi

      💡Jos_tarkoitit

      Jos tarkoitit avio- tai avoeroa, niin varovasti, taitavasti, asiantuntevasti, päättäväisesti. Energiaa vievä prosessi.

      "Narsisti voidaan hylätä - mutta narsisti on hidas hylkäämään uhrejaan. Hän on läsnä, joka hetki esiin astuen, tehden olemassaolon epärealistiseksi, kieroutuneeksi ja vääristyneeksi, ilman hengähdystaukoa, sisäisenä herpaantumattomana äänenä, joka ei anna hetkenkään rauhaa, ja josta puuttuu myötätunto ja empatia uhria kohtaan.

      Narsisti on läsnä aaveen lailla kauan senkin jälkeen kun hän on kadonnut fyysisesti. Tämä on todellinen vaara, jonka narsistin uhrit joutuvat kohtaamaan: että he tulevat hänen kaltaisikseen, katkeriksi, itsekeskeisiksi, epäempaattisiksi. Tämä on narsistin viimeinen kumarrus estradilla, ikään kuin ylimääräinen kappale taputusten jälkeen." -SV

      Varmaan muutkin erot sopivat samaan kaavaan.

    • Anonyymi

      Ihmisiä ei pitäisi nimitellä noin. Kaikki aloitusviestissä mainitut nimikkeet pitävät sisällään vakavaa traumatisoitumista.

      Monet kriittiset (omilla aivoillaan ajattelevat) psykiatrit ja psykologit eivät hyväksy diagnostisia määrittelyjä lainkaan, vaikka joutuvatkin työssään käyttämään niitä. Diagnoosit epäinhimillistävät ja esineellistävät (objektivoivat) ihmistä, ja nuo ovat niistä pahimmasta päästä.

      • Anonyymi

        💡Ja_

        "Ihmisiä ei pitäisi nimitellä noin. Kaikki aloitusviestissä mainitut nimikkeet pitävät sisällään vakavaa traumatisoitumista."

        Ja? Mitä sitten.
        Narsistit/psykopaatit ovat riskejä sinunkin elämässäsi.


      • Anonyymi

        " Diagnoosit epäinhimillistävät ja esineellistävät (objektivoivat) ihmistä, ja nuo ovat niistä pahimmasta päästä."

        Vuosikymmenien kokemuksella voisi sanoa, että
        uhrin osa on kyllä erittäin epäinhimillisen kohtelun
        vuoksi epäinhimillistä!


    • Anonyymi

      Sosiopaatti on vanhempi synonyymi psykopaatille jostain -50 luvulta.
      Psykopaatilla ei ole tunnemaailmaa.

      Narsisteilla on tunnemaailma, mutta se on itserakkauden ja siitä johtuvan häpeärakennelman määrittelemä. Minäkuvaa loukatessa narsisisesti kehittymätön ihminen on taipuvainen käyttäytymään tunnekylmästi.

      Psykopaatti/sosiopaatti on tunnekylmä laskukone.

      ei kandee sekottaaa näitä

      • Anonyymi

        Narsisti tarvitsee kompensaation kokemansa loukkauksen vastineeksi. Henkinen tasapaino tulee vain ja ainoastaan loputtoman pyhän sodan kautta - kostopakko. Kun häntä vaikka vain vahingossa on loukattu jää se kaivelemaan, kunnes loukkauksen tekijä, koston kohde, on totaalisesti tuhottu - mieluummin kuollut.

        Psykopaattia ei voi loukata. Psykopaatilla on vain hyötynäkökohdat. Tuottaako joku tai jokin asia dopamiinia aivoihin tai ei?


    • Anonyymi

      Joitain vastauksia on tullut; kiitos.
      Narsismista on kymmenien vuosien kokemus.
      ap

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      25
      2084
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      88
      1909
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      88
      1881
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1593
    5. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      488
      1456
    6. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1444
    7. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1347
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      48
      1247
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      73
      1114
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1109
    Aihe