Sosiopaatista

Anonyymi

Miten eroaa psukopaatista ja/tai narsistista?

10

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tällä palstalla käytettyjä nimityksiä.

    • Anonyymi

      Anteeksi u pitää olla Y.

    • Anonyymi

      💡Jos_tarkoitit

      Jos tarkoitit avio- tai avoeroa, niin varovasti, taitavasti, asiantuntevasti, päättäväisesti. Energiaa vievä prosessi.

      "Narsisti voidaan hylätä - mutta narsisti on hidas hylkäämään uhrejaan. Hän on läsnä, joka hetki esiin astuen, tehden olemassaolon epärealistiseksi, kieroutuneeksi ja vääristyneeksi, ilman hengähdystaukoa, sisäisenä herpaantumattomana äänenä, joka ei anna hetkenkään rauhaa, ja josta puuttuu myötätunto ja empatia uhria kohtaan.

      Narsisti on läsnä aaveen lailla kauan senkin jälkeen kun hän on kadonnut fyysisesti. Tämä on todellinen vaara, jonka narsistin uhrit joutuvat kohtaamaan: että he tulevat hänen kaltaisikseen, katkeriksi, itsekeskeisiksi, epäempaattisiksi. Tämä on narsistin viimeinen kumarrus estradilla, ikään kuin ylimääräinen kappale taputusten jälkeen." -SV

      Varmaan muutkin erot sopivat samaan kaavaan.

    • Anonyymi

      Ihmisiä ei pitäisi nimitellä noin. Kaikki aloitusviestissä mainitut nimikkeet pitävät sisällään vakavaa traumatisoitumista.

      Monet kriittiset (omilla aivoillaan ajattelevat) psykiatrit ja psykologit eivät hyväksy diagnostisia määrittelyjä lainkaan, vaikka joutuvatkin työssään käyttämään niitä. Diagnoosit epäinhimillistävät ja esineellistävät (objektivoivat) ihmistä, ja nuo ovat niistä pahimmasta päästä.

      • Anonyymi

        💡Ja_

        "Ihmisiä ei pitäisi nimitellä noin. Kaikki aloitusviestissä mainitut nimikkeet pitävät sisällään vakavaa traumatisoitumista."

        Ja? Mitä sitten.
        Narsistit/psykopaatit ovat riskejä sinunkin elämässäsi.


      • Anonyymi

        " Diagnoosit epäinhimillistävät ja esineellistävät (objektivoivat) ihmistä, ja nuo ovat niistä pahimmasta päästä."

        Vuosikymmenien kokemuksella voisi sanoa, että
        uhrin osa on kyllä erittäin epäinhimillisen kohtelun
        vuoksi epäinhimillistä!


    • Anonyymi

      Sosiopaatti on vanhempi synonyymi psykopaatille jostain -50 luvulta.
      Psykopaatilla ei ole tunnemaailmaa.

      Narsisteilla on tunnemaailma, mutta se on itserakkauden ja siitä johtuvan häpeärakennelman määrittelemä. Minäkuvaa loukatessa narsisisesti kehittymätön ihminen on taipuvainen käyttäytymään tunnekylmästi.

      Psykopaatti/sosiopaatti on tunnekylmä laskukone.

      ei kandee sekottaaa näitä

      • Anonyymi

        Narsisti tarvitsee kompensaation kokemansa loukkauksen vastineeksi. Henkinen tasapaino tulee vain ja ainoastaan loputtoman pyhän sodan kautta - kostopakko. Kun häntä vaikka vain vahingossa on loukattu jää se kaivelemaan, kunnes loukkauksen tekijä, koston kohde, on totaalisesti tuhottu - mieluummin kuollut.

        Psykopaattia ei voi loukata. Psykopaatilla on vain hyötynäkökohdat. Tuottaako joku tai jokin asia dopamiinia aivoihin tai ei?


    • Anonyymi

      Joitain vastauksia on tullut; kiitos.
      Narsismista on kymmenien vuosien kokemus.
      ap

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      230
      9902
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      53
      4644
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      137
      4136
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      135
      4048
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      214
      3837
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      46
      3124
    7. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      18
      2300
    8. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

      Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
      Ikävä
      159
      1683
    9. Mihin rakastuin sinussa?

      Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its
      Ikävä
      99
      1610
    10. Nuoret pois politiikasta!

      Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!
      Maailman menoa
      9
      1603
    Aihe