Muut, kuin vihreiden ministeri? Väitän,että kukaan täyspäinen ei TARVI huumeita!
Kuka tarvii huumeita?
Anonyymi
5559
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 55
Vanhimmat
Liharuoka ja lentäminen kielletään ja huumeet tilalle, siinä vihreä linja
Ihmisrotu on aina pyrkinyt päihtymään. On huumaavia aineita, jotka parantavat ja aineita, jotka vahingoittavat. Kyse on paljolti käyttötavasta ja tarkoituksesta. Huumausaineet voivat parantaa ihmistä syvältä tasolta ja muuttaa elämän kulkua. Voivat tehdä myös muuta. Alkoholista en viitsi edes mainita muuta kuin sen, että sekin on huume.
Tutisevia narkkiksia pyörii kulmilla jo liikaa.Ei tarvita ministereitä houkuttelee lisää.. Myymälävarkaat on niitä ja ja mommojen ryöstäjät!
Tietyt päihteet aiheuttaa voimakasta häiriökäyttäytymistä. Ilmeisesti kyse on nyt kuitenkin kannabiksesta. Mikäli olet avoimin mielin, suosittelen vilkaisemaan tutkimuksia kannabiksen laillistamisen vaikutuksista. En itse keksi juuri järkiperusteita, miksi se kannattaisi pitää laittomana, vaikka en sen päihdekäytöstä välitäkään.
Kerro narkkis miksi pitäisi lailistaa huume?
Jos kiinnostaa, niin tuollainen kommentointi tuntuu pahalta. Vahvin käyttämäni aine on kahvi harvakseltaan. Tosiaan niissä tutkimuksissa on aika hyvin selvitetty asiaa, mutta mitä ulkomuistista voin sanoa, on esim. rikollisuuden vähentyminen, kun kannabista ei tarvitse enää ostaa laittomilta markkinoilta, missä myös liikkuu huonoa laatuista tavaraa, jolla voi olla ei-toivottuja vaikutuksia. Sen lisäksi siitä saataisiin verorahoja paljon, kun kauppa siirtyisi lailliseksi. On myös tutkittu kieltolain vaikutuksia päihteidenkättöön, se lisää sitä. Eli kannabiksen laillistaminen voi vähentää sen käyttöä ja siitä johtuvia ongelmia. Ihminenhän usein jää kiinni haluun saada se mikä on kielletty.
Haluat huumesodat tännekkin? Ruotsissa jo humejengit tappaa päivittöin toisiaan. Ei yhtään siima huumeille. Paras hoito on pysyä erossa huumeista. Vapautukset lisää narkkareita .Ei tarvita yhtään sekoa ja ryöstelijää lisää.
Onko Ruotsissa laillistettu kannabis? Käsittääkseni laittomuus aiheuttaa huumesotia, kun silloin on vaan laittomia markkinoita, jotka vetää puoleensa alamaailman tyyppejä. Laillistaminen taas vähentää heidän markkinarakoaan huomattavasti.
Oletpa yksinkertaben. Rangaistuksen poisto rääyttyää markkinat. Kenestä huumekunkku ja miljonääri?
Valtiosta, ja siitä tulisi miljoonavoitot. Suosittelen perehtymään aiheeseeseen, minkälaisia vaikutuksia laillistamisella on eri maissa ollut.
Täyspäinen ei koske kannabikseen.
Maatilat tarvitsevat huumeita.
Kannabis-hampun viljely olisi loistava tulonlähde maataloudelle. Lienee tuottavin viljelyskasvi joka menestyy Suomessa ja on helppo viljellä. Tuotantoon ei tarvittane edes tukiaisia.
eikös se vierasta kulttuuria
tottakai vihreät suosii
Kannabiksen viljely on tuhansia vuosia vanhaa suomalaista kulttuuria. Meidät on vierroitettu hyvin pitkälti omista suomalaisista juurista ja perinteistä.
Ei kait sinua narkkaria?
Olen sama joka kommentoi aiemmin, että vahvin käyttämäni aine on kahvi. Olen kyllä keskimääräistä perehtyneempi kansaperinteisiin. Miksi haukut ihmisiä narkkareiksi? Onko sulla jotain järjellisiä perusteita kannallesi? Sekä sille, että nimittelet ja vastustat kannabiksen laillistamista?
Ja narkkaamisesta puheenolleen, on todettava, että sä vaikutat vihariippuvaiselta. Kun vahvistat samoja hermoyhteyksiä tarpeeksi tietyillä tunnetiloilla, keho tulee riippuvaiseksi niistä. Sulla voi olla paikallaan miettiä onko sulla ongelma ja aiotko tehdä sille jotain?
EI OLE suomalaiseen kulttuuriin kuuluneet huumeet. Eikä tarvitsekaan kuulua, viina riittää, siinä tarpeeksi sen alan ongelmia, kustannuksia ihmisille ja yhteiskunnalle. Viinaa ovat jotkut keittäneet ja sen alan firmojakin on. RAITTIUS KUNNIAAN. Maailmassa, Suomessakin puutetta ruuasta ja korkeasta moraalista, väkivallattomuudesta, ei huumeista ja viinasta. Joten perunoita, porkkanoita, herneitä istuttamaan ja keittämään sekä eipää leipomaan. Ruoka on välttämätöntä, päihteet ei.
Kyllä sitä on viljelty, ja siitä saa ruokaa, polttoainetta, tekstiilejä, ja sitä voi käyttää myös talojen rakennusmateriaalina. Sen lisäksi sitä on käytetty sekä päihteenä että lääkkeenä. Helposti uusiutuva monikäyttöinen hyvinvointia lisäävä luonnonvara. Samaa mieltä olen kyllä, että laadukas ruoka, moraali, väkivallattomuus ja terveet arvot on tärkeitä asioita, joita toivon rutkasti lisää tänne.
Eikö narkkari ole narkkari? Mikä sitten huumehörhö olisi. Vastusta pään sekoittanista aineila.. Sekopäänarkkarit aiheuttaa vain harmia. Nyt liikenteen tehneet vaaralliseksi .Onkohan myyävarkaat pääosin narkkareita. Minultakin uuden fillarin pölli narkkari.
Kysyin lähinnä siksi, koska useampaan kertaan nimitit muakin narkkariksi, niin mietin millä perusteella ihmiselle annat sellaisen leiman. Kyllä mäkin toivoisin, että päihteillä sekoilijat ja riippuvuudet vähenisi ja ihmiset voisi paremmin, että koko yhteiskunta voisi paremmin.
Mikäli huumeisiin tulee lievennyksiä, se avaa rikollisille huumemyyjuille loistavat mahdollisuudet moninkertaistaa myyntivoittonsa. Tietysti veronmaksaja joutuu maksamaan seuraukset hoidoista ja rikollisuudesta.
Olet käsittänyt asian täysin päinvastaisesti kuin mikä vaikutus laillistamisrlla olisi.
Luulenpa, että en ole, vaikka se voi hullunkuriselta kuulostaa, jos ei ole perehtynyt tuloksiin, joita on saatu laillistamalla. Sota nimenomaan tulee siitä, kun huumausaineet ostetaan mafialta ja alamaailman välittäjiltä, ja sitten sitä yritetään kitkeä pois. Yleensä sillä ei ole minkäänlaisia vaikutuksia huumeiden määrään. Laillistettaessa viedään heiltä suuri markkinarako ja jolloin valtio alkaa saamaan verotuloja kyseisistä aineista.
Aina se mitä vastustetaan, kasvaa ja saa voimaa.
Hups, luin vähän hutaisten ilmeisesti, joten vastaukseni ensimmäisen lauseen voikin mitätöidä tekstistä.
Huumerikolisuus vähenee, vain ,jos valtio jakaa huumeita ilmasia.Nyt jo neuloja saa. Kohta pistoskopit. Järjetön kehitys .
Kannabista ja suoneen vedettäviä huumeita myydään Suomen apteekeissa joten lopetatko nyt siellä käynnin?
Myös jotkut "ammattilaiset" saavat kovaakin tyydytystä kipulääkkeistä jotka myös päihdyttävät Ja varmasti sinäkin buranaa vedelly?
Jatkossakin....en kieltäydy kannabis savukkeesta , se on luonnon kasvi jonka ihminen on tuominnut "pahaksi" .
Jotkut alkuperäisheimot sanovat syyksi erkaantumisen sielusta , ja onhan se nähtävissä täällä rahanpalvojien maassa jossa lähimmäisenrakkaus on kuollut lähes kokonaan.
Ihme,kun VIHREÄ eivät suosittele hullunruohoa ,kannabiksen lisäksi.
Taitavat tehdä kaikki polittiset päätöksetkin huumeitten vallassa.
Siltä alkaa tuntumaan,valitettavasti.
Kuka arkkari tyytynyt kannabikseen??
Onko pilsbnerllä aloittanutta alkoholistia, joka juonut vain pilsneriä .Huumepöllysiä ei liikenteekseen,sati työpaikoille!
Laillistaminen lisäisi entisestään huumekauppaa ja huumeiden käyttöä. Niitä maailmassa liikaa. Pontevaa raittiuskasvatusta ja hoitoonohjausta rappion vähentämiseen.
Laillistamisella on ollut nimenomaan päinvastaisia vaikutuksia maailmalla. Raittiuskasvatus ja hoitoonohjaus on munkin mielestä hyvä idea, sekä yleisesti ihmisten parempi kasvatus ja hyvinvointiin tähtääminen.
Kun ministerin määräämä naudanlihan syöntikielto tulee voimaan, niin sen tilalle tulee korvaavana tuotteena höpöheinät erilaisine versioineen, sekä kärpässienet, korvasienet ym. Sisäministerin mukaan näin toimien olemme pelastaneet maailman täystuholta.
Jokainen tietää että jos joku poliitikko alkaa vaatimaan huumeita vapaaksi niin se tietysti herättää paljon kysymyksiä. Nyt kyse Vihreistä ja se tietysti kertoo jo paljon ja kaikki ymmärtävät asiaa ajavan ajatukset. Asia olisikin ihan toinen jos joku järkeväksi tunnettu alkaisi samoja puhumaan.
Jos rangaustavuus poistetaan huumeilta? Tulee lehtiotsikoita. Auto ajoi lapsen kuoliaaksi suojatiellä. Kuljettaja oli käyttänyt vain ministerin suositelremia laillisia huumeita,? Potilas kuoli leikkauspöydälle. Kirurki oli lailisenhumeen pöllyssä. Auton huolto epäonnistu täysin. Työn vastaanottaja ja asentajia laillisen huumeen pöllyssä.
Ylinopeudet laillisiksi.Sakotus ei ole niitä vähentänyt? Näin ne loppuisi 😂
Eikös sitten tapotkin lopu,kun aletaan vasta tuomitsemaan murhista? Myymölövarjaudet pitää salia,niin ne loppuu?Kultamussukan kunto kohenee juoksukaljoilla.. Ei tule niitä merkintöjä..
Varmaan jonku kultamussukka huumepentua halutaan suojella vastuilta?
Kasvisruoka ja vihreä tee on niin heikkoravinteista, että tarvitsee lisuukkeeksi mojovan annoksen huumeita.
Yhdessä uutisessa oli tänään Ruotsin poliisin analyysiä Malmöstä, jossa rikollisjengien taistelu koskisi kannabismarkkinoita.
Tuollaista maailmanluokan menoa Vihreät kovasti kaipaavat Suomeen. En ymmärrä, miksi. Toivottavasti eivät saa huumeajatuksiaan läpi.
Suomen tai minkään muun maan historiasta ei löydy yhtä ainuttakaan kautta, jolloin huumeiden hyödyt ylittäisivät haitat! Miettikää sitä hetki, Vihreät. Päivänvalossa jopoa ajellessa ei törmää niihin huumekulttuurin lieveilmöiihin, joita poliisi, sosiaalitimi ja terveydenhuolto yrittävät taklata.
Samaa mieltä aloittajan kanssa. Huumeille ei ole tarvetta.
millä ne maahanmuuttajat huumaa suomineitoja kun uutisissa lukee että ensin huumattu uhri?
Kai alaikäistä tiukkaa narkkispimsaa paljon jo tarjolla!?
Ruotsissa juurikin huumeet liittyy rikoksiin
mitä nyt suomessa ajetaan?
Oikein ministerit ajaa Huumerikollista Suomea kita levällään!
Kävin tuossa katsomassa erästä henkilöä joka oli hoidossa paikassa jossa hoidetaan mielenterveyspotilaita.. Kun lähdimme pois niin hoitaja tietysti joutui tulemaan avamaan oven meille. Heitti että onko teillä vihreiden jäsenkirja, jos on niin ovi ei avaudu. Osaksi huumoria mutta tietysti toinen puoli totta.
Suomen saunat, olohuoneet, ravintolat jne. ovat täynnä heitä täyspäisiä jotka nauttivat huumeita, kuten kaljaa.
Siksikö narkkis haluat huumeet vapaaksi?
Kyllä, paitsi en ole narkki.
PS nousee taas kun vihreät avaa puolueohjelmaa
nyt menee kirkot ja ja kaikki pesuveden mukana
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/06c1b817-4ce9-4534-8e7b-5f51fb3ec489
vihreät sulattaa jään?
Piipertäjien märät unelmat toteutuvat.
Nyt kaikki vaan hamppuviljelmiä tekemään.
Joka niemeen notkoon saarelmaan,mä viljelmän haluan perustaa.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006309623.html
Olikohan ne viherpuolueen??
Vihreät ovat Suomen moraalittomin puolue. He eivät pidä ongelmana rikollisjärjestöjä, jotka kuskaavat"siirtolaisia" Eurooppaan ja Suomeen. He pitävät tavallista kantasuomalaista jotenkin syypäänä tähänkin ongelmaan.Sitten he kannattavat huumeiden dekriminalisointia. Kuuleman sitten uskalletaan hakea apua huumeongelmaan. Paras apu on se,että ei ala käyttämään huumeita. Jos nuorille opetetaan, että huumeiden käyttö on ok, niin ongelma kasvaa. Muuten se avun hakeminen ei ole sitä, että haluttaisiin päästä eroon huumeista, vaan halutaan huumeiden seurannaisvaikutusten aiheuttamiin ongelmiin työ-ja opiskelukyvyttömyyteen ja vieroitusoireisiin apua. Toisin sanoen on tarve saada huumaavia lääkkeitä ja sairauslomaa. Kun huumeet dekriminalisoidaan, niin ongelmat kasvavat räjähdysmäisesti. Muuten ei ole niin, että vihreät ovat arvoliberaaleja ja perussuomalaiset arvokonservatiiveja. On myös arvoliberaaleja perussuomalaisten kannattajia
Noita päivän uutisia luettuani, tuli vaan mieleen, että syyllistyykö ajatusrikokseen jos vain juolahti mieleen, että epäilläänkö erästä nyt ajatusrikoksesta, kun uutisen mukaan saa sen käsityksen että tekoon ei nyt liittyisi mitään konkreettista.
Enkä tietenkään hyväksy mitään sellaista, huom.
Äläpä ota itselle tota ongelmaa,se joka käyttää käyttäköön ei meiltä pois,toki tänäänkin jauhettiin kannabiksenkin psykoosivaikut.Mutta jos yht.kunta tarvitsee tuloja, menothan veronmaksajalle.Se mitä nyt koettu ja nähty eipä paljoa naurata,menetettyä heinää,ei työelämään,ulkonäkö muuttui,psykooseja.Kuolema odottaa,näin ajattelen ,ei heissä ole kuin sekavuutta,elämä niin sekasin et vaippa pitäs asunnossakin olla.Katse on outo..silmätkään enää liiku.
Rappiopuolue vihreät on myös sitä mieltä, että on suomalaisten syytä, että Suomesta karkotettu, ilmeisesti vapaaehtoisesti lähtenyt, surmattiin Irakissa. Irak ei ota vastaan vastentahtoisesti palautettuja.Vihreiden mielestä on ihan ok, siitä ei puhuta,että eräs irakilainen leikkasi naisen pään irti Porissa.Siitä tämä vastenmielinen vihreä puolue vaikenee.
Valta mamuille ja huumeparoneille Suomeen, vihersaasta? Ottaako ne rovikat?