Onkohan kukaan kokeillut mikä on tulos kun laittaa 2 tai 3 kpl perus 340LBS sähköperämoottoria veneen perään ? Niin minkälaista kyytiä niillä saa?
2 tai 3 sähköperämoottoria veneeseen
6
122
Vastaukset
- Anonyymi
No vähintään kolmen kimppaa.
- Anonyymi
Vaikuttaa älyttömältä. Lopputulos on kiinni veneestä, mutta mikset laittaisi yhtä kunnollista?
- Anonyymi
Kaksi moottoria veneen perässä on mielestäni/kokemukseni mukaan hyvä ajatus. Vakaampi kulku. Kun satamassa laittaa toisen eteen ja toisen taakse, niin vene kääntyy paikallaan. Samoin iso turvallisuusjuttu jos toinen kone hajoaa.
- Anonyymi
Ei ole kukaan siis kokeillut. No kokeilen sitten itse.
- Anonyymi
Olen kokeillut kahta moottoria. Kiinteä asennus. Raskaassa veneessä oli outo tunne kun yhdellä koneella sai 3,5 solmua ja kun väänsi toisen koneen täysille, niin vauhti nousi vain solmun. erittäin tukeva rakenne kahdella koneella ja todella kiva kääntää venettä kun laittoi toisen eteen ja toisen taakse. Jos käytät perämoottorina, niin mielestäni parempi jos vain yksi isompi kone. Mielestäni voiman ohjaaminen yhteen potkuriin kahden sijaan tarkoittaa parempaa hyötysuhdetta ja pääset XAh akustollasi pidellälle kuin jakamalla tehon kahdelle koneelle..
- Anonyymi
Hyötysuhteen peremmuus riippuu pääasiassa potkurivirran nopeuden ja veneen nopeuden suhteesta. Jos potkurivirran nopeus on suuri suhteessa veneen nopeuteen, parantaa useamman potkurin käyttö hyötysuhdetta. Nopeissa veneissä tilanne on yleensä päinvastoin ja silloin yksi potkuri on parempi, tai vaan sen osa, eli vain osa potkurista vedessä kuten kilpamoottoriveneissä aikaansaadaan joko nostamalla koko konetta hissillä tai asentamalla se kiinteästi ylös.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä433733- 362454
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?331993- 211745
- 171689
- 231598
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai1001582- 241447
- 221409
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko961408