SK:n analyysi kuuluu: 'Selitys on tuttu: Neuvostoliiton ja Skp:n synnit.
”Se on se historian taakka, se haamu tulee sieltä. Sitä on turha selittää, että en lukenut itseäni koskaan siihen porukkaan”, Myllykoski myöntää.'
SK:n analyysi ei nyt ihan osu kohdilleen arviossa syystä kannatuksen rajallisuudesta. Sen sijaan ne oikeat syyt kyllä löytyy muusta jutun osista:
-”Vasemmistoliitto on nykyään punavihreä kansanliike”, Modig sanoo.
-Modig myötäilee ja hakee tukea ilmastonmuutoksen torjunnasta.
-SOSIALISMINSA haalistaneesta vasemmistoliitosta on tullut vaihtoehtoliikkeiden keskittymä. Puolueen kansanedustajista enää vain kolmanneksella on duunaritausta.
Siinä ne syyt miksei Vasemmistoliiton kannatus kasva. Marginaaliväellä tulee toki olla oma edustonsa, mutta merkittäviä asemia ei kannata siltä pohjalta haikailla.
Miksei Vasemmistoliiton kannatus kasva? SK:n analyysin arviointi
13
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Se selittää muuten aika paljon tämänkin palstan aktiivisuutta.
5% väki ei ole täällä kommentoimassa omia asioitaan lähes lainkaan, vaan on jossain ihan muualla. - Anonyymi
Sitaatti: ”Meilläkin on erilaisia painotuksia, mutta haitari ei ole niin leveä”, Modig sanoo.
Merjalla on. Koska vasemmistolla ei ole mitään reaalia tarjottavaa! He eivät tuota hyvinvoinnin pohjaa, joka on täysin oikeiston ja keskustan varassa.
Kun vasemmisto, ay mafia mukaan lukien, alkaa perustaa yrityksiä jotka menestyvät toisin kuin entiset edistykselliset, niin voipihan sitä kannatustakin taas tulla kun on mihin voi odottaa voivansa luottaa!
Nyt voidaan vain odottaa oikeiston ja keskustan tuovan sen hyvinvoinnin siemeniä kansankin kerroksiin, kuten jo monelle on tapahtunut!- Anonyymi
Ei ihmiset halua pelkästään vastustaa ja kitistä.
Vasemmistoliitossa on mukana ihmisiä, jotka yrittivät Suomea samankaltaiseen tilanteeseen, jossa DDR oli. Ei sellaista anneta anteeksi.
Suomessa on paljon parempia vaihtoehtoja tavallisen suomalaisen asiita ajamassa kun vihervasemmiston pulueet. ( Joissa on edelleen mukana noita kommunismin kannattajia ja anarkismin lietsojia.) - Anonyymi
Tärkeää,että läkeomavastuu jäi ja lisäkurituksena polttoaineverokorotus,vasut!
- Anonyymi
Hupeneva kannatus saa aikaan tarvetta pistää näpit työmarkkinaneuvotteluihin hallituksesta käsin:
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/li-andersson-riita-rikkureista-sai-kasittamattoman-mittakaavan-posti-keksii-jatkuvasti-uusia-meriselityksia/20e32db9-0524-4bed-a4bf-caacb6788591- Anonyymi
Sodan päätyttyä pelättiin neuvostoliiton miehittävän suomen ja kaksinaamaisin osa ihmisistä kääntyi kommareiksi, jotta oma nahka säilyisi. Neuvostoliitto oli malliesimerkki, jota skdl/vasemmistoliitto jumaloi. Kannatus on laskenut tasaiseen tahtiin kuin kivikirveen kysyntä raudan tullessa tilalle. Vasuliitolla ei olekaan oikein selvää politiikkaa muuta kuin kateus katkeruus ja kierous.
- Anonyymi
Tyhmää syyttää Ay-liikettä arvopohjatunareiden käyttäytymisestä. On täysin eri asia puolustaa pienpalkkaisia kuin puolustaa suomalaisia arvoja polkevia niinkuin vihervassarit ja kokoomus tekevät
Kokonaan eri asia on miten pienipalkkaista puolustat jotta hänen työstään tulisi tuottavampaa ja hän ansaitsisi enemmän. Tuohon oleelliseen asiaan ei ay mafia ole lainkaan kiinnittänyt huomiotaan vaan poyrkii riistämään niiltä jotka tuottavat paremmin osan muille eli pienipalkkaisille.
Tuossa juuri joku kehui miten ay mafia kouluttaa, paljonkohan se on kouluttanut pienipalkkaisia jotta heidän kykynsä tuottavampaan työhön paranisi? Siinä olisi mafiosoille tehtävää kun kerran haluavat yleishyödyllisen leiman otsaansa!
- Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16118934/kylla-se-ddr-oli-hyva-valtio
Olemme oikeilla raiteilla. Suomi nousuun!- Anonyymi
Marxin utopia muuttui kovin nopeasti dystopiaksi bolshevikien käsissä. Niin kävi myös kansallissosialistiselle utopialle natsien käsissä.
Haluammeko palata vanhaan? Uusi kylmä sota?
- Anonyymi
Li lienee suurin syy kannatuksen alamäkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1106887KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3846533Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei653297Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521262832Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082430- 1251834
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211697Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään351587Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821367- 741257