Etualan kauniit hennot kääpiömiekat on alkaneet kadota parempii suihin, mitä ihmettä teen?? Tarkkailin tilannetta ja huomasin että asialla on kardinaalitetrat (pohjakaloja ei ole ollenkaan). Minulle sanottiin ettei tetrat tarvitse viherruokaa eli olen antanut niille seran pääruokaa ja väriruokaa, tubifex-matoja ja surviaisia. Joskus (1-2krt) viikossa annan kaloille keitettyä hernettä. Auttaisiko tähän viherhiutaleet?? Ostin tänään purkin niitä ja toivon parasta. Hiutaleita ostaessakin minulle sanottiin ettei tetrat niitä tarvitse. Eli tarviiko vaiko ei?
kalat syö kasvit!!
10
585
Vastaukset
- patu
No empä oo vastaavaa nähnyt saatika kuullut aiemmin.
Kardinaalit kyllä on kaikki ruokaisia mutta että kasvejakin söisivät, yksi rusti oveen lisää...
Näykkiikö ne niitä kasveja oikeesti ja saa oikein paloja irti???
Onko kasvien päällä jotain mitä ne sais mahdollisesti jyrsittyä siitä irti???
Kuinka usein ruokit kalojas?
Kyllä viherhiutaleetkin varmaan uppoo mutta onko niistä hyötyä tähän asiaan jää nähtäväksi.
Kattellaan... - harakka
En jaksa uskoa että kardinaalitetrat syö kasveja!
Ettei vaan olisi mikään pikkuruinen kotilo asialla? Mitä muita kaloja sulla on?- waterlily_
Muut kalat on intiaaninsulkatetroja, taistelukaloja ja touhunuoliaisia. Muut ei koske kasveihin ja ongelmaa ei ole toisessa akvaariossani jossa on kotiloitakin enempi ja samoja kasveja. Annoin niitä viherhiutaleita ja samalla lailla ne söi niitä kuten muitakin hiutaleita. Ruokin 2 krt päivässä aina. katsotaan muuttuuko tilanne nyt viherruoan myötä.
Tänään näin miten kardinaalitetra otti hennosta lehdestä kiinni ja näykki sitä kuin salaattia. Ruuaksi kelpaa vain ne uudet hennot versot keskellä! annoin ennen kaloille keitettyä salaattia, ehkä ne oppi siitä syömään noita kasveja??? en tiedä... - bettaristic
waterlily_ kirjoitti:
Muut kalat on intiaaninsulkatetroja, taistelukaloja ja touhunuoliaisia. Muut ei koske kasveihin ja ongelmaa ei ole toisessa akvaariossani jossa on kotiloitakin enempi ja samoja kasveja. Annoin niitä viherhiutaleita ja samalla lailla ne söi niitä kuten muitakin hiutaleita. Ruokin 2 krt päivässä aina. katsotaan muuttuuko tilanne nyt viherruoan myötä.
Tänään näin miten kardinaalitetra otti hennosta lehdestä kiinni ja näykki sitä kuin salaattia. Ruuaksi kelpaa vain ne uudet hennot versot keskellä! annoin ennen kaloille keitettyä salaattia, ehkä ne oppi siitä syömään noita kasveja??? en tiedä...Omin silmin olen nähnyt punasilmätetrojen natustelevan intianvesitähdikkiä. Punapäätetrat taas välillä maistelivat hiukan karttulehteä. Olen myös alkanut epäillä, että punanuottaruhossa olevat haukkaisun jäljet eivät kuuluneetkaan leväbarbeille vaan pikkukirsikkatetroille. Leväbarbit on toimitettu jo uuteen kotiin aikaa sitten, mutta silti lehtien reunoihin ilmaantuu aina välillä juuri tetran leuan kokoisia koloja.
Kääpiömiekkakasvi on varmasti maittavaa ruokaa ja uusimmat lehdet vielä mukavan pehmeää purtavaa. Nyt kun tetrat ovat tajunneet rehun ruoaksi, ne eivät kasveja jätä rauhaan. Voisit kokeilla verhoilla kasvit verkolla jos pohjalla ei ole monnisia tai muita sellaisia jotka kuitenkin jäisivät verkkoon jumiin (tylli käy). Pitää verkkoa sen aikaa että kääpiömiekat lähtee kasvuun ja tetrat unohtaa, että niitä voi syödä. - Kirsikka
bettaristic kirjoitti:
Omin silmin olen nähnyt punasilmätetrojen natustelevan intianvesitähdikkiä. Punapäätetrat taas välillä maistelivat hiukan karttulehteä. Olen myös alkanut epäillä, että punanuottaruhossa olevat haukkaisun jäljet eivät kuuluneetkaan leväbarbeille vaan pikkukirsikkatetroille. Leväbarbit on toimitettu jo uuteen kotiin aikaa sitten, mutta silti lehtien reunoihin ilmaantuu aina välillä juuri tetran leuan kokoisia koloja.
Kääpiömiekkakasvi on varmasti maittavaa ruokaa ja uusimmat lehdet vielä mukavan pehmeää purtavaa. Nyt kun tetrat ovat tajunneet rehun ruoaksi, ne eivät kasveja jätä rauhaan. Voisit kokeilla verhoilla kasvit verkolla jos pohjalla ei ole monnisia tai muita sellaisia jotka kuitenkin jäisivät verkkoon jumiin (tylli käy). Pitää verkkoa sen aikaa että kääpiömiekat lähtee kasvuun ja tetrat unohtaa, että niitä voi syödä.Oho, taitaa minunkin suippomiekat siis kadota pikkukirsikkatetrojen suuhun. Epäilin leväbarbeja mutta ne eivät todennäköisesti ole syyllisiä koska ongelmat alkoivat kirsikkatetrojen tulon jälkeen =( Uudet hennot lehdet ovat ruokailun kohteena.
- bettaristic
Kirsikka kirjoitti:
Oho, taitaa minunkin suippomiekat siis kadota pikkukirsikkatetrojen suuhun. Epäilin leväbarbeja mutta ne eivät todennäköisesti ole syyllisiä koska ongelmat alkoivat kirsikkatetrojen tulon jälkeen =( Uudet hennot lehdet ovat ruokailun kohteena.
Meillä ei olla sentään suippomiekkaan iskeydytty. Pikkukirsikat aloittaa jyrsimisen kasvien reunoista. Jättävät jäljelle lehden reunoihin juuri hammaskalustonsa kokoisen loven. Vähän niinkuin meitsi ruisleipään. :D
- Onko?
Kumpia varten pidät vettä pytyssäsi?Kaloja vai kasveja?Mieti sitä ja ryhdy toimenpiteisiin kun oot valinnu!!
- waterlily_
Kai se on sama kumpien vuoksi allasta pitää!!! Jos pidän enemmän kasveista niin so what? en mä niitä kaloja siellä rääkkää kuitenkaan. Sitäpaitsi oon huolestunut siitä että onko niillä joku puutostila kun kasveja popsivat. Mulla on 500 litranen allas jossa 15 kardinaalitetraa ja 10 intiaaninsulkaa, 3 taistelukalaa ja 4 touhunuoliaista. Niillä on siis todella tilavat ruhtinaalliset oltavat ja esim. nuo touhunuoliaiset pelastin 60 litraisesta!! Inkkarit on mun entisestä akvasta ja ainakin 4 vuotiaita eikä yksikään ole kuollut sinä aikana.
- harakka
Ihan hölmö kommentti.
Meinaatko että jos pitää kaloja, niin kasveja ei voi olla ja päinvastoin. :(
- rita
Rupea laittamaan säännöllisesti salaatinlehteä tarjolle esim. kerä- jäävuori- tammenlehti. Ei niitä tarvi kiehautetussa vedessä hauduttaa.
Laita vain yksi lehti vaikka pikku lusikan läpi kahdesta kohtaa.Vaihda seuraavana päivänä uusi lehti tilalle ja jäljelle jääneet jämät pois .
Jos et itse satu tykkäämään salaatista ja osta päivittäin uutta ja tuoretta niin säilytä se niin että se pysyy hyvänä,siis kalatkaan ei tykkää nahistuneesta.
Mulla löytyy heti papukaijalehtiä pinnalta repaleisina jos jäävät päivänkin ilman salaatteja, tai uusiin melalehtiin ilmestyy reikiä
Välillä myös kiehaut.kurkkupaloja ,herneitä ym.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olit niin lähellä
Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa1185181- 472849
Kun me näemme taas
Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen332802Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺302508Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭231909En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä101650- 1181647
Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle231405- 971397
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli101358