Miss Sweden -Arvostelu

Hattis

Miss Sweden

Ruotsalainen Alexandra Dahlström on yksi minun suosikki näyttelijöitä. Tiedoksi teille, että suurelle yleisölle hän tuli tutuksi elokuvassa Fucking Åmål. No Alexandran takia jouduin vuokraamaan tämän elokuvan ja tuli valittua hyvä elokuva. Toivottavasti teidän vuokraamot ovat hankkineet tämän kipaleen.

Elokuva kertoo 19-vuotiaasta tytöstä nimeltä Moa (Alexandra Dahlström). Moa on tavallinen tyttö joka työskentelee vessapaperitehtaassa. Töitten ohessa hän taistelee poliittisten oikeudenmukaisuuden puolesta, elikkä hän on mukana mielenosoituksissa potkimassa takapuoleen lihansyöjiä ja kapitalistista järjestelmää yhdessä aktivistinuorten kanssa. Moa pyrkii kynsin ja hampain pysyä kiinni porukassa. Hän tekee aktivisti kavereilleen verkkosivuja, seurustelee rumpalin kanssa, joka pettää ja hyväksi käyttää häntä, kuten myös hänen kaveritkin. Itsemurha aikeeseen ajautuneena Moa löytää sisältöä yhtä äkkiä vessasta ja eräästä nuorisorikollisesta.

Kaikki muuttuu. Moa huomaa, että hän on kiinnostunut vääristä tyypeistä, kuuntelevan vääränlaista musiikkia, pukeutuvansa ällöttäviin rintaliiveihin ja tekevänsä vääriä valintoja (kuulostaako pelottavan tutulta). Elokuva on erittäin koskettava, mutta viihdyttävä ja hauska. Tova Magnusson-Norligen on ohjaajana tuonut tuttuja ja ajankohtaisia asioita esille nuoruudesta.

Elokuvassa ei ole pääteemaa vaan se koostuu monesta asiasta esim. rakkaudesta, ystävyydestä, aatteista, auttamisesta, jättämisestä ja totta kai hyväksytyksi tulosta eli elokuva on katsaus elämään positiivisessa ja viihdyttävässä hengessä. Näyttelijät ovat erinomaisia, varsinkin ongelmanuoren ja Moan ystävyys on erittäin viihdyttävää katseltavaa (Moa on mahtava persoona aina nuuskasta lähtien:). No miinusta voisin antaa siitä, ettei pääteema elokuvasta löytynyt ja paikoittainen kliseisyys, mutta ihmissuhteet kuten minunkin ovat elokuvamaailman kliseitä täynnä.

Kannattaa katsoa tätä leffaa, jos haluaa nähdä viihdyttävää ja hauskaa, mutta niin tuttua omasta elämästä ja ripaus koskettavuutta. Tämän jälkeen olet varmasti iloinen sukupuoleen katsomatta.

Minulla on isot tissit.. you and me forever (elokuvan kannesta lainattu)

Tähdet 4½/5

4

751

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • man-legally

      koko elokuvaa

      • Hattis

        no toivottavasti joskus näet tämän elokuvan. Suosittelen, jos haluaa katsoa hyvää Ruotsalaista elokuvaa. Hyviä elokuva hetkiä


    • ALEXANDRA DAHLSTRÖM ON TAITAVA MUTTA TURHAN LIIAN ALIARVOSTETTU

    • Anonyymi

      mun makuun on nimen omaan
      alexandra dahlström
      josefin asplund

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      131
      4665
    2. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      21
      3460
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      30
      3393
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      49
      3230
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      3015
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2839
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      19
      2594
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2325
    9. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2239
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    Aihe