Tutkinnanjohtajan mukaan Halla-aho käyttää IS:n uutista Husseinin narratiivin jyrkkään, mutta asiaperusteiseen sarkastiseen kritisointiin. Halla-ahon tviitin sarkastiset merkityssisällöt välittyvät tviitin rakenteen ja virkkeiden jäsentelyn ratkaisuihin.
Näin ollen poliisi katsoo, että Halla-ahon tviitissä on lähtökohtaisesti kyse sellaisen sallitun mielipiteen esittämisestä, jota ei tule rangaista kunnianloukkauksena. Tutkinnanjohtajan mukaan Hussein on poliitikko, joka osallistuu ennakkoluulottomasti ja joskus provosoivastikin julkiseen keskusteluun. Husseinin on näin ollen lähtökohtaisesti siedettävä ankaraa ja epäasiallistakin menettelyynsä ja käyttäytymiseensä kohdistuvaa arvostelua.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/66f26e06-ac32-465f-8e6d-ae6c3b4bc7cc
Jo on aikoihin eletty!
Näin ollen poliisi katsoo, että Halla-ahon tviitissä on lähtökohtaisesti kyse sellaisen sallitun mielipiteen esittämisestä, jota ei tule rangaista kunnianloukkauksena. Tutkinnanjohtajan mukaan Hussein on poliitikko, joka osallistuu ennakkoluulottomasti ja joskus provosoivastikin julkiseen keskusteluun. Husseinin on näin ollen lähtökohtaisesti siedettävä ankaraa ja epäasiallistakin menettelyynsä ja käyttäytymiseensä kohdistuvaa arvostelua.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/66f26e06-ac32-465f-8e6d-ae6c3b4bc7cc
Jo on aikoihin eletty!
Vastaukset 43
Vanhimmat
Taas mestari näytti kyntensä. Kumarrus ja oodi hänelle.
Vihreät ovat kylläkin jo pohtineet Persujen kieltämistä fasistisena liikkeenä PVL:llän tapaan
Jos persut kielletään, se tarkoittaa Perussuomalaisten puoluejohdon pidättämistä ja asettamista syytteeseen viharikoksista
Persujen jäseniä kielletään rangaistuksen uhalla osallistumasta perussuomalaisten toimintaan
vihreä puhe muotia?
Niin, voidaanko rasistiseen rikokseen syyllistyneet puolueelle antaa toimintavapaus? Rikollistoiminnan johtaminen on rikos
Niin on muni muukin. Kyllä nuo kaasukammio- ym. jutut ovat sairaan pään tuotoksia.
Aijaaaa
Sisäministerin tulee käynnistää aiheesta erikoisselvitys.
Mitä eikö Jussia saatukkaan tällä kertaa kiinni?
Miten näin oikein pääsi käymään???
T: Epätietoinen suvakki.
Vasuri kyllä nyt purskahtaa katkeraan itkuun....
Ainoa lääke tuohon tuskaan on hokea sanaa "PERSU" noin miljoona kertaa.....
"Jo on aikoihin eletty", näinkin voisi asian ilmaista - Hyvä osoitus että kyllä poliiseilla on järki päässä, eihän ne olis lähtenyt Räsästäkään tutkimaan!
Tuossa casessa ei oikeasti ollut mitään tutkittavaa. Koko juttu oli vain Husun selittämää ja mieltämää kuvitteellista rasismia. Improvisointia. Husu yritti syyllistää Jussi Halla-ahoa, hänen itsensä vuolaasti käyttämistään menetelmistä, eli kääntää koko mitättömän tapahtumaketjun päälaelleen.
Husu on syyllistynyt petokseen useita kertoja, eikä tämäkään kerta tehnyt poikkeusta.
Demari mikä demari.
Nyt jysähti IIISOOO JYTKY!
Päivä jona persu ei saa rikostuomiota on persuille erikoinen ja merkittävä. Tätä persupiireissä kummastellaan ja ihmetellään.
Tämän voisi ylittää se vieläkin ihmeellisempi asia, että muidenkin puolueiden edustajat alkavat saamaan kiihotussyytteitä kuten lain kuuluu.
Tasapuolinen lain noudatus ja soveltaminen Suomessa se vasta uutisoinnin arvoista olisikin.
Se Halla-ahon aikanaan saama tuomio aiheutui siitä kun uskalsi puuttua pedofiiliaan
Jossakin päin maailmaa sitä pidettäisiin sankarillisena tekona
Tasapuolisen lain soveltamisen mukaan persun ovat johtava puolue rikollisuudessa eduskunnassa ja kunnalliahallinnossa.
No ei Halla-aho ole tehnytkään mitään. Miksi pitäisi tulla jotain tutkintoja siitä, että ei ole tehnyt mitään :D
Husu vaan huseeraa omaa typeryyttään.
Näinhän siinä kävi mutta kaikkiin vedätyksiin ei pidä lähteä mukaan, joskus voi olla viisainta olla kriittisellä hetkellä täysin hiljaa jolloin vedätys menee maihin saman tien
Jos nuo tuon sarjamöläyttelijän kaikki möläytykset johtaisivat tutkintaan, niin eihän poliisi mitään muuta enää ehtisi tekemäänkään.
kuka pelkää mustaa miestä leikki
ei ku vankilaan kun lapsuutta muistelee
Onko heidän käsityksensä mukaan homot eheytettävä pudottelemalla katoilta
Tämä todisti lopullisesti sen, että Suomi on suvakkidiktatuuri, jossa ei ole sananvapautta.
Perussuomalaisia vainotaan, ja poliisi on suvakkien soluttama.
Eiku hetkinen...
Persut tulee heti karkoittaa itäsiperiaan tyhmempiä idiootteja saa hakea!!
. Että ei ne muut puolusta suomalaisia ihmisiä kuin vain perussuomalaiset.
Halla-aho ja Orpo tänä iltana telkkarissa
Siinä meillä on kaksi aika tasaväkistä urpoa, ihan mielenkiintoista seurata kumpi heistä on vielä toistaankin urpompi.
Se Urpompi ryhmä, hallituspuolueiden Pj;t ovat onneksi poissa. Sitä Urpoilua ei kestäisi kukaan.
Ennen yhtäkään Persua, sinä olisit etuoikeuttu karkoitukseen tyhmyydestä.
Vasureille siperia olisi vain kotimatka....
Perussuomalaiset ainoana kantasuomalaisten puolella
Suomen kansan pelastaja=Perussuomalaiset
Sieltä hipsi persujenkin esi-isät tänne. Vaikka ei olis ollu väliksi.
Välillä phtaat paperit, välillä ei. Eipä kannata retostaa!
Perussuomalaiset+tänään+hs+gallupissa+lähes+23%+eli+lähes+saa+kuin+yle+gallupissa+alkukuusta.+Hs+gallup+21.11+asti+eli+hallituksen+viime+päivien+toppoily+ei+vielä+näy.+Hallituspuolueet+menetti+kannatusta+paitsi+arkoopee+säilytti+asemansa
Saakohan lusimmassoleva demari Bantzar puhtaat paperit
Näinhän siinä varmasti tulee käymään, jotenkin tämä varmasti väännetään persujen syyksi tässä suvakkilandiassa.
Surullista on jos...
Halla-aho rehellinen perussuomalainen
Suomalaisten puolella perussuomalaiset!
Ei muut puolueet ole
Kohti parempaa Suomea=Perussuomalaiset.