Oikein mustat naamarit silmien päällä ja töyhtö päälaella. No tilhiksikin niitä sanotaan. Parina päivänä niitä on ollut aika parvi täällä Pirkanmaalla. Hotkivat tuossa pihapiirissä pihlajanmarjoja. Näyttävät ottavan marjan ensin nokkaansa ja sitten nielevät sen kokonaisena. Ja se käy vauhdilla, marja toisensa jälkeen. Lintuja kun on isoja parvia, niin marjat hupenevat vauhdilla.
Mikä oikeus noilla rosvolinnuilla on tulla marjoja syömään ihmisten pihoista, ilman mitään lupaa? Olisivathan nuo marjat kauniita katsella vielä talvellakin. Lisäksi (edelleen ilman lupaa) linnut nokkivat puihin vielä jääneitä omenoita.
Jos joku ihminen menee omin lupinensa keräilemään toisten pihoista ja puutarhoista, mitä mieleen tulee, niin siitä seuraa jotakin. Ehkä pelkästään sanomista, mutta voi tulla sanktioitakin, tahi sitten saattaisi tulla turpaankin.
Ei kai voi odottaa, että linnulla olisi suuremmat oikeudet, kuin ihmisellä?
Rosvolinnut marjavarkaissa
Anonyymi
1
89
Vastaukset
- Anonyymi
Ei kun rikosilmoitusta tekemään, jotta saat leivättömän pöydän ääreen mokomat varkaat, sano.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2102793
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1252659En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.771743Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2331305Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va631288- 471098
- 991001
- 108841
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6823- 46823