Eteläsuomessa eräs Tesla sähköauton omistaja hämmästyi pahemman kerran, kun oli menossa vaihtamaan kolme vuotta vanhaa ja 52000 km ajettua Teslaansa uuteen autoon. Tämän tapauksen perusteella sähköautoilu on kaukana taloudellisuudesta, koska vähän ajetun auton arvo oli pudonnut kolmessa vuodessa 80.000 euroa, joten hänen autonsa tuskin jatkossa on Tesla. Näitä pettymyksiä on varmaan tulossa jatkossakin monelle, kun ostobuumin jälkeen alkaa vaihdokkeja kertyä varastoihin.
Sähköautoiluko edullista
Anonyymi
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
En osta koskaan sähköautoa, minun autoilu uralle riittää bensa ja dieselautoja...
Kallis pelleily on sähköautoilu ja maailma ei pelastu kuin puheissa..
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/sahkoauto-voi-olla-iso-saastuttaja-tarkeinta-on-katsoa-koko-energiapalettia-ja-elinkaarta/352fb674-88e9-3d73-bccd-e6ad6e847eeb
tilasin pks yhtiöltä nissaniin sähköt. ens viikolla tulee. sitten on mulla sähkönissani. hyvä on ajella ja ylpyröissä ohitella kun on sähköt nissanissa
Nykyaikainen ja uutta polttoainetta käyttävä dieselauto on testien mukaan kaikista vähiten ilmastoa kuormittava ajoneuvo ja varma pitkien matkojen taivaltaja tien päällä. Valtavat määrät rahaa on upotettu sähköauton kehittämiseen, joten niitä on pakko saada myytyä, vaikka hinta on ihan älytön ja vaikka testitulokset olisi mitä tahansa. Kuinkahan mahtoi käydä viime talven Lapissa sähköaitoille tehdyissä pakkastesteissä, joissa mitattiin kuinka paljon esimerkiksi kovassa pakkassäässä ajomatka lyhenee, eipä ole kehumisia kuulunut.
Kyllä se on raakaa tämä autobisnes, kun otettiin ilmastonmuutos avuksi, että saataisiin myydyksi sähköautoja. Täytyy sanoa, että kyllä rahalla on suuri valta, mutta kaikkea ei kansalle kerrota.
Paskaa koko ilmastonmuutos ettekö jo rupea tajuamaan vitun orjat.
Turha esittää mitään kun tutuus on toinen.
Miksihän kukaan ei puhu siitä että kaikki joutuvat maksamaan sen autoveron myös sähköstä joka kerätään bensasta ja diiselistä? Nyt sen joutuvat muut maksamaan muina veroina sähköautoilijoiden puolesta. Sitten tarvitaan ranteen paksuiset johdot joka taloon latausta varten. Onko viisaampienkin pakko maksaa noitten sähköautojen verot ja maksut? Tukiaisilla tehdään kannattamaton mahdolliseksi ja vielä nauretaan päälle.