Hei!
Jos perustan toiminimen, ja ensimmäinen tilikausi on pidennetty yli vuoden mittaiseksi, mille vuodelle toiminimen tulos menee henkilökohtaisessa verotuksessa? Jos tilikausi päättyy siis ensi vuoden lopussa, ilmoitanko myös tämän vuoden puolella ansaitsemani yritystulot vasta vuoden 2020 henkilökohtaisessa veroilmoituksessa?
Tämä vaikuttaa ilmeisesti myöskin kelan tukiin. Eli jos koko tilikauden tulos ilmoitetaan kokonaan ensi vuoden verotuksessa, ei tänä vuonna ansaitsemani yritystulot vaikuta tämän vuoden Kela-tukiini?
Toiminimen tilikausi ja henkilökohtainen verotus
Anonyymi
1
262
Vastaukset
- Anonyymi
Tilikausi on yleensä 12 kuukautta. Kahdenkertaisen kirjanpidon pitäjällä tilikausi voi olla muukin 12 kuukauden jakso kuin kalenterivuosi. Yhdenkertaista kirjanpitoa pitävän liikkeen- ja ammatinharjoittajan tilikausi on aina kalenterivuosi.
Ensimmäinen tilikausi alkaa siitä päivästä, kun perustat yrityksen. Kun toiminta aloitetaan, tilikauden pituus voi olla pitempi tai lyhyempi kuin 12 kuukautta. Tilikauden enimmäispituus on kuitenkin 18 kuukautta. Yhdenkertaista kirjanpitoa pitävällä tilikauden maksimipituus on kuitenkin 12 kuukautta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1182407
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau311524Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.211482- 1291448
- 681253
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3411110- 891005
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?56974- 122841
- 82816